آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان برقرار شد

آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان برقرار شد

شنبه, 10 اکتبر, 2020 - 07:00
بلندشدن دود پس از شلیک توپخانه از آذربایجان در درگیری نظامی در منطقه قره باغ (AP)

پس از دو هفته نبرد شدید در منطقه کوهستانی قره باغ، طبق توافق ارمنستان و آذربایجان، آتش‌بس در قره‌باغ از ظهر امروز شنبه (۱۹ مهرماه) وارد مرحله اجرا شده‌است.

قبل از اعلام آتش‌بس، ارمنستان و آذربایجان اتهاماتی را برای ادامه عملیات بمباران متقابل رد و بدل کردند.

یک مقام مسئول در منطقه قره باغ گفت که موشک‌های آذربایجانی امروز صبح (شنبه) در استپاناکرت فرود آمدند.

آرتاک بلگاریان از مقامات جمهوری خودخوانده قره باغ در توئیتر خود نوشت: دقایقی پیش، آذربایجان به‌طور مجدد مناطق غیرنظامی استپاناکرت را به وسیله موشک مورد اصابت قرار داد.

 خبرگزاری فرانسه از شنیده شدن دو صدای انفجار در منطقه خبر داده‌است.

در همین حال، مقامات جمهوری آذربایجان، ارمنستان را متهم به «بمباران شدید» منطقه می‌کنند.

در این میان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، امروز شنبه اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای آتش‌بس در منطقه ناگورنو- قره‌باغ از نیمه شب ۱۰ اکتبر موافقت کردند.

سرگئی لاوروف تأکید کرده‌است دو طرف توافق کردند تا مذاکرات «اساسی» بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ را آغاز کنند.

طبق این گزارش، آتش‌بس برای اهداف بشردوستانه و برای تبادل اسرای جنگی و سایر بازداشت شدگان و همچنین اجساد کشته شدگان که مطابق با ضوابط کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برقرار می‌شود.

لاوروف در خصوص این توافق آتش‌بس اظهار کرد: «جمهوری آذربایجان، و جمهوری ارمنستان با میانجی گری گروه مینسک و بر پایه اصول بنیانی حل و فصل اختلاف‌ها، گفتگوهای اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح آمیز را در اسرع وقت آغاز می‌کنند».

گروه مینسک با ابتکار سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال ۱۹۹۲ و برای حل منازعه میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ ایجاد شد و ریاست آن به‌طور مشترک بر عهده آمریکا، روسیه و فرانسه است.

 نخستین جلسه مذاکره میان وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان ۱۰ ساعت طول کشیده‌است.

پیش از آن بسیاری از بازیگران و ناظران بین‌المللی دو طرف درگیر در قره باغ را به آتش‌بس دعوت کرده بودند.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان هشدار داده که این آخرین فرصت ارمنستان برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره‌باغ است. او اما همچنان بر حق حاکمیت جمهوری آذربایجان بر این منطقه تأکید کرده‌است.

همچنین نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، از تمایل این کشور برای قطع خصومت‌ها در این منطقه خبر داد.

روز جمعه برای نخستین بار مذاکراتی در مسکو و با حضور وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجیگری سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تشکیل شد.

میخائیل میشوستین نخست‌وزیر روسیه نیز روز جمعه با همتای ارمنستانی خود در ایروان دیدار کرد.

گزارش‌ها حاکی است از زمان آغاز درگیری‌ها بین دو کشور در منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ دست‌کم ۴۰۰ نفر از جمله ۲۲ غیرنظامی ارمنی و ۳۱ غیرنظامی آذری کشته شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای