انفجار در اهواز ۴ واحد مسکونی را با خاک یکسان کرد

انفجار در اهواز ۴ واحد مسکونی را با خاک یکسان کرد

۱۴ نفر کشته و مجروح شدند؛ خطر تخریب در کمین خانه‌های تاریخی عامری
یکشنبه, 11 اکتبر, 2020 - 09:30

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، انفجار صبح امروز یکشنبه (۲۰ مهر ۹۹)، در منطقه تاریخی و تجاری عامری اهواز در جنوب غربی ایران، علاوه بر تخریب کامل ۴ واحد مسکونی، دست‌کم ۱۳ کشته و مجروح به‌جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز از افزایش کشته‌های این انفجار به ۵ نفر و افزایش شمار مصدومان به ۹ نفر خبر داد.

خبرگزاری ایلنا نیز گزارش داد که سازمان آتش‌نشانی اهواز نیز علت این آتش‌سوزی را انفجار به دلیل نشت گاز در یک منزل مسکونی عنوان کرد.

عملیات آواربرداری و امداد و نجات توسط آتش‌نشانان و امدادگران ادامه دارد.

محله عامری یکی از محله‌های قدیمی و تاریخی اهواز است و در مرکز این شهر واقع شده‌است.

با وجود کثرت خانه‌های تاریخی و با ارزش در این منطقه در مجاورت رودخانه کارون و مطالبه فعالان میراث فرهنگی برای ثبت تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهت صیانت از این آثار، تاکنون اقدامی در این باره از سوی متولیان انجام نشده‌است.

بهمن‌ماه پارسال نیز رسانه‌های داخلی نوشتند که بر اثر بارندگی‌های اخیر و عدم رسیدگی، دیواره‌های شرقی و جنوبی خیابان «شارع الشیوخ» با قدمت ۴۰۰ ساله و معماری منحصر به فرد در محله عامری اهواز تخریب شده‌است.

به نوشته این رسانه‌ها، تخریب شارع الشیوخ بافت تاریخی اهواز را «در معرض نابودی کامل قرار داده» و چندین بنای تاریخی دیگر منطقه از جمله بیت الشیوخ، بیت الصخر، بیت العجم را با خطر تخریب مواجه کرده‌است.

مقامات میراث فرهنگی خوزستان پیش از این گفته‌اند که به تنهایی نمی‌توانند از بافت تاریخی این شهر حفاظت کند و نیاز این است سایر ارگان‌ها به حفاظت از بافت تاریخی اهواز کمک کنند.

این شانه خالی کردن‌ها برای حامیان میراث فرهنگی نگران‌کننده شده‌است.

تک بناها، مجموعه‌ها و گذرها، بافت ۳۷۷ هکتاری شهر اهواز را تشکیل داده‌اند که بزرگ‌ترین بافت تاریخی استان خوزستان به‌شمار می‌رود، اما از این میان فقط 38 اثر ثبت ملی شده‌اند. 

آخرین حادثه انفجاز گاز شهری در اهواز در یک مجتمع چهار واحدی مسکونی در شهرک گلهای این شهرستان یک کشته و چهار مصدوم به همراه داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای