انتقاد از موضع لندن به دلیل امتناع از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران

انتقاد از موضع لندن به دلیل امتناع از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران

شنبه, 10 اکتبر, 2020 - 09:30

یکی از اعضای برجسته حزب محافظه کار بریتانیا از دولت نخست‌وزیر بوریس جانسون به دلیل موضع مخالفت با اقدام ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی به ایران انتقاد کرد.

لرد استوارت پولاک گفت که تصمیم بریتانیا برای پرهیز از رای دادن به پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران «یک محاسبه اشتباه» است که باعث شده واشینگتن «در موضع تنها» بایستد.

این عضو شورای محافظه کار در نطق خود در مجلس اعیان بریتانیا، از لرد احمد، وزیر مشاور در امور خارجه خواست تا در مورد آنچه «برای جلوگیری از ورود سلاح به ایران که از تروریسم پشتیبانی می‌کند» می‌توان انجام داد، صحب کند.

ایالات متحده در ماه آگوست، متحمل یک شکست تحقیرآمیز در سازمان ملل متحد شد، زیرا پیشنهاد آن برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران فقط توسط جمهوری دومنیکن در شورای امنیت پشتیبانی شد.

در حالی که روسیه و چین علیه این پیشنهاد رأی دادند، بریتانیا یکی دیگر از اعضای شورای امنیت بود که رای ممتنع داد.

تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران قرار است در تاریخ ۱۸ اکتبر منقضی شود.

اعضای محافظه کار و رئیس افتخاری گروه دوستان اسرائیل در پارلمان روز پنجشنبه گفت: «عدم همراهی ما در تمدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده توسط سازمان ملل متحد، یک محاسبه غلط بود».

لرد استوارت پولاک افزود: «ما باید همراه ایالات متحده رای می‌دادیم تا روشن شود که ما مخالف رسیدن اسلحه از طریق مشروعیت سازمان ملل هستیم».

وی افزود، «متأسفانه، ما تصمیم گرفتیم ایالات متحده را علیرغم توافق با آن، تنها بگذاریم. ۱۰ روز به تاریخ پایان این تحریم باقی مانده‌است، بنابراین آیا لرد احمد می‌تواند سیاست پیش رو را توضیح دهد؟ چگونه جلوی رسیدن سلاح به تروریسم مورد حمایت ایران را خواهیم گرفت؟».

لرد احمد با بیان این که «هدف ما متوقف کردن از بی‌ثباتی است که توسط ایران ایجاد می‌شود»، افزود: بریتانیا از رای دادن خودداری کرد زیرا قطعنامه نمی‌تواند از حمایت شورا برخوردار باشد و بنابراین مبنایی برای دستیابی به اجماع نیست.

لرد احمد در ادامه گفت که مهم است که برنامه جامع اقدام مشترک حفظ شود؛ توافق‌نامه ای که هدف آن جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران و کنترل بین‌المللی برنامه انرژی هسته ای غیرنظامی ایران است. به گفته او برجام یک «توافق ناقص» است اما «باید از تعهد ایران به آن اطمینان حاصل شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای