مودیز رتبه اعتباری معاملات ریالی دولت سعودی را افزایش داد

مودیز رتبه اعتباری معاملات ریالی دولت سعودی را افزایش داد

وزیر دارایی: ارزیابی مودیر بیانگر انعطاف پذیری اقتصادی سعودی و توان مقابله با چالش های جهانی است    
یکشنبه, 11 اکتبر, 2020 - 10:15
اوراق بدهی ریالی دولت سعودی بالاترین رتبه اعتباری را به دست آورد (الشرق الاوسط)

افزایش رتبه اعتباری سعودی که به تازگی توسط موسسه اعتبار سنجی مودیز اعلام شد منجر به تقویت حوزه مالی و اوراق بهادار دولتی و افزایش اعتماد به پول ملی این کشور شد. این اقدام در حقیقت تاکیدی است بر اعتبار اظهارات دولت سعودی درباره وضعیت مالی با ثبات و با اقتدار این کشور و قدرت سعودی برای مقابله با نتایج اقتصادی ناگوار ناشی از شیوع کرونا در کشورهای جهان.


موسسه اعتبار سنجی مودیز روز جمعه (۹ اکتبر) رتبه اعتباری معاملات ریالی سعودی را به Aaa.sa افزایش داد.


محمد الجدعان وزیر دارایی و سرپرست وزارت اقتصاد و رییس برنامه توسعه حوزه مالی روز جمعه گفت «افزایش رتبه اعتباری سعودی از سوی مودیز بیانگر این است که اقتصاد کشور قوی و انعطاف پذیر و قادر به مقابله با مشکلات اقتصادی جهان است. اقدام مودیز همچنین نشان می دهد که اصلاحات ساختاری و سیاست های پولی و اقتصادی جواب داده و منجر به تقویت رشد و ثبات اقتصادی و تنوع بخشی به اقتصاد کشور در راستای تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی فراگیر شده است».


وزارت دارایی سعودی با انتشار بیانیه ای گفت «افزایش رتبه اعتباری سعودی از سوی موسسات اعتبار سنجی معتبر تاکیدی است بر اعتبار اقتصادی سعودی و نیرومندی مالی کشور و توان آن برای رشد بیشتر و مقابله با چالش ها به ویژه در سایه بحران و شرایط بحرانی کنونی در جهان».


الجدعان خاطر نشان کرد «برنامه های دولت سعودی برای دست یابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ متوقف نمی شود و هدف توانمند سازی بخش پولی کشور و تبدیل شدن آن به مهم ترین قطب مالی جهان در ۲۰۳۰ است و تلاش با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در جهان متوقف نمی شود».


از سوی دیگر، فهد السیف مدیر اجرایی مرکز مدیریت بدهی ها درباره رتبه بندی جدید مودیز گفت رتبه Aaa.sa بالاترین رتبه اعتباری سرمایه گذاری به شمار می رود و بیانگر وجود بازار بدهی عمیق در کشور است که سود بدون ریسک فراهم می کند.


السیف افزود «افزایش رتبه اعتباری کشور از سوی مودیز تاکیدی است بر معتبر بودن معاملات مالی داخلی که با جذب و ورود سرمایه گذاران و شرکت های خصوصی به کشور همراه شده است، چرا که سعودی پناهگاه امن سرمایه گذاری به شمار می رود. این مساله به ویژه در شرایطی بروز می کند که شرایط مالی و اقتصادی کشورهای جهان به دلیل پاندومی کرونا دشوار شده است. سعودی در این شرایط مقر فعالیت موسسات سرمایه گذاری توسعه محور و تامین کنندگان مالی بین المللی شده است».


او توضیح داد «رتبه اعتباری جدید معاملات مالی داخلی یک مرجع راهنما برای صادرکنندگان احتمالی بخش خصوصی و دولتی به شمار می رود و منجر به افزایش شفافیت در بازارهای بدهی کشور می شود. رتبه اعتباری جدید در سطح داخلی نیز نقش مهمی برای دست یابی به اهداف توسعه بخش مالی و عمیق کردن بازار و گسترش بازار بدهی داخلی خواهد داشت».


او افزود «اقدام مودیز برای افزایش رتبه اعتباری سعودی بیانگر اهداف وزارت دارایی و مرکز مدیریت بدهی ها و تنوع بخشی ابزارهای بدهی در بازار داخلی و بین المللی است و نیرومندی اقتصاد سعودی را ثابت می کند».


السیف خاطر نشان کرد «افزایش رتبه اعتباری سعودی منجر به افزایش جذب سرمایه گذاران بین المللی به بازارهای بدهی داخلی می شود».


موسسه اعتبار سنجی مودیز سپتامبر اعلام کرد «دولت سعودی ظرف سه سال موفق به ایجاد و توسعه بازار صکوک داخلی شد و از صفر به عمیق رسیده است و این بازار رشد فزاینده ای دارد».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای