گروه جامعه مدنی بیانیه نهایی را به اجلاس سران G20 ارائه می‌دهد

گروه جامعه مدنی بیانیه نهایی را به اجلاس سران G20 ارائه می‌دهد

وزیر انرژی سعودی: هدف ما پیشروبودن در یافتن راه حل‌های انرژی سبز است
یکشنبه, 11 اکتبر, 2020 - 10:30

احمد الراجحی روز گذشته به نمایندگی از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، بیانیه پایانی گروه ارتباطات جامعه مدنی G20 به ریاست سعودی را دریافت کرد، این بیانیه در پایان جلسات اعضای کمیته‌های راهبری و مشورتی از کشورهای مختلف جهان و نمایندگان ژاپن و ایتالیا صادر شده‌است.

گروه ارتباطات جامعه مدنی زیر مجموعه کشورهای G20 فعالیت‌های اجلاس سران این بخش را طی چهار روز و با حضور بیش از ۲۰ هزار شرکت کننده از ۱۰۹ کشور جهان برگزار کرد.

دستور کار اجلاس شامل ۶۵ جلسه گفتگو و کارگاه آموزشی بود که در آن بیش از ۳۸۰ سخنران شامل نمایندگان دولت‌های بیست کشور، نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی بین‌المللی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی تخصصی و تعدادی از کارشناسان و تصمیم گیرندگان بودند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی در نشستی دربارهٔ انرژی سبز در این اجلاس گفت: «ما بخشی از مشکل نخواهیم بود و نمی‌خواهیم بخشی از راه حل‌ها باشیم، اما هدف ما پیشگامی در یافتن راه حل‌ها هستیم».

وی تأکید کرد که ریاست سعودی تلاش زیادی کرده‌است تا به تعهدات بین‌المللی برای اتخاذ رویه اقتصاد کربن بخشنامه برای ارتقا پایداری و محیط پاک عمل شود.

شاهزاده عبدالعزیز در اجلاس جامعه مدنی گفت که نشست وزرای انرژی گروه ۲۰ در سپتامبر گذشته با تصویب ایجاد یک بستر اقتصاد کربنی و تصویب یک برنامه شتاب داوطلبانه برای رویکرد اقتصاد دورانی چرخشی کم کربن به عنوان یک رویکرد برای پایداری انرژی و یک محیط پاک به پایان رسید.

شاهزاده عبدالعزیز افزود که سعودی در حال کار بر روی برنامه انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی) به عنوان «یک تعهد» است زیرا این کشور در حال دستیابی به اهداف عملی است تا سال ۲۰۳۰ علاوه بر جایگزینی مایعات با گاز، بخش انرژی را به استفاده از منابع تجدید پذیر تبدیل کند.

وی افزود، «ما اکنون به سمت هیدروژن در حال حرکت هستیم. ما اولین محموله آمونیاک حاوی هیدروژن را به ژاپن برای استفاده در زمینه‌های انرژی ارسال کرده‌ایم … که به اصطلاح هیدروژن آبی گفته می‌شود».

وی افزود: «ما همچنین یک پروژه به ارزش ۵ میلیارد دلار برای ایجاد بزرگترین پروژه تولید هیدروژن سبز اجرا خواهیم کرد».

به گفته وزیر انرژی سعودی، این کشور علاوه بر برنامه پایداری، در حال ورود به مرحله پیشرفته برنامه کشف منابع نفتی است.

وی افزود: چالش‌های عمده ای در این زمینه وجود دارد، اما پادشاهی به کار خود مطابق با اطمینان از کارایی در بهره‌وری و سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهد.

شاهزاده عبدالعزیز افزود که سعودی همچنین به فنآوری‌ها و برنامه‌های پایداری علاقه‌مند است تا از دو سوم انتشار گاز در سعودی بهره‌مند شود.

وی افزود: «ما ۲۷۵ فناوری و برنامه آینده دار را شناسایی کرده‌ایم که حرکت ما را در جهت اتخاذ اقتصاد کم کربن دورانی تقویت می‌کند، اگرچه هنوز در مراحل اولیه هستیم».

وزیر انرژی سعودی در پایان گفت که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد، سخت در تلاش است تا یک کشور جدید، ابتکاری، توسعه یافته، خوش بین، مسئول و پر از انگیزه و امید بسازد.

وی افزود، «مطمئناً با توجه به این چشم‌انداز، ما فقط تلاش خواهیم کرد تا در صنعت جهانی راه حل‌های انرژی سازگار با محیط زیست و نسل‌های پیش رو و آینده پیشگام باشیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای