تغییر نام خیابان‌های قدیمی در شرق سوریه توسط شبه‌نظامیان ایرانی

تغییر نام خیابان‌های قدیمی در شرق سوریه توسط شبه‌نظامیان ایرانی

دوشنبه, 12 اکتبر, 2020 - 00:15

منابع آگاه در شهر المیادین در استان دیرالزور در شرق سوریه گزارش دادند که شبه نظامیان ایرانی حاضر در آنجا، نام تعدادی از خیابان‌های قدیمی که از مناطق جغرافیایی یا نمادهای ملی سوریه الهام گرفته بودند را به نام‌های الهام گرفته از نمادهای ایرانی و مذهبی به زبان‌های عربی و فارسی تغییر داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه از تغییر نام «خیابان انس بن مالک» توسط شبه نظامیان ایرانی به «خیابان امام خامنه ای» و «خیابان الجیش/ارتش» به «خیابان امام العباس» خبر داد.

همچنین نام خیابان «ابو غروب» تغییر و تابلویی به نام خیابان «شهید قاسم سلیمانی» جایگزین آن شده‌است، همچنین با قرار دادن تابلویی به نام «خیابان فاطمیون»، نام «ساقیة الری» تغییر داده شده‌است.

این تغییر در چارچوب تلاش‌های این گروه‌ها برای نفوذ در مناطق تحت کنترل خود، که در آن عناصر رژیم، به‌طور صوری در حومه استان دیرالزور حضور دارند، صورت می‌گیرد.

در همین حال، دیده‌بان سوریه روز گذشته اظهار کرد که نیروهای ایرانی و شبه نظامیان وفادار به آنها، مانند حزب‌الله لبنان، به سیاست جذب، سربازگیری و تغییر مذهب افراد به تشیع در ازای بذل و بخشش مادی و بازی با احساسات مذهبی و فرقه ای ادامه دادند.

دیده‌بان تأکید کرد که ایرانی‌ها و حزب‌الله در استان درعا در جنوب سوریه، عملیات شیعه سازی خود را از طریق ابزارهای خود در آنجا مانند گردان العرین از تیپ ۳۱۳ واقع در شمال درعا عملی می‌کند.

حزب‌الله لبنان در نزدیکی مرزهای جولان سوریه اشغالی نیز با جذب افراد جوان فراری تحت تعقیب سرویس‌های امنیتی رژیم، همچنان به تحکیم نفوذ خود در قنیطره ادامه می‌دهد.

به دلیل وخیم شدن شرایط زندگی و کمبود فرصت‌های شغلی، عملیات جذب و تشیع در شهر البعث و خان ارنبه متمرکز شده‌است.

در غرب فرات، عملیات به‌کارگیری تا حد زیادی در منطقه گسترش یافته و از المیادین تا البوکمال در حومه شرقی دیرالزور ادامه داردف منطقه ای که کاملاً تحت کنترل نفوذ ایران قرار گرفته‌است.

طبق آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تعداد داوطلبان در صفوف ایرانی‌ها و شبه نظامیان وفادار به آنها در جنوب سوریه به بیش از ۷۹۰۰ نفر رسیده‌است و تعداد جوانان و مردان سوری در سنین مختلف که اخیراً در صفوف نیروهای ایرانی و شبه نظامیان آنها جذب شده‌اند، به حدود ۶۲۵۰ نفر رسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای