بزرگ ترین ادغام نظام بانکی خاورمیانه در سعودی

بزرگ ترین ادغام نظام بانکی خاورمیانه در سعودی

حرکت در مسیر چشم انداز ۲۰۳۰ با سرمایه ۲۲۳ میلیارد دلاری
چهارشنبه, 14 اکتبر, 2020 - 12:30
سعودی صحنه بزرگ ترین ادغام نظام بانکی خاورمیانه با ادغام بانک ملی بازرگانی و گروه مالی سامبا (رویترز)

بانک ملی بازرگانی سعودی روز یکشنبه (۱۱ اکتبر) از قرارداد الزامی برای ادغام این بانک و گروه مالی سامبا، دو بانک بزرگ کشور با سرمایه ۸۳۷ میلیارد ریالی (۲۲۳ میلیارد دلار) در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ خبر داد. این بزرگ ترین ادغام نظام بانکی در خاورمیانه و شمال آفریقا به شمار می رود.


بانک ملی بازرگانی گفت هنوز نام بانک جدید مشخص نیست. دو طرف توافق کردند که بانک ملی بازرگانی حذف نخواهد شد اما سهام سامبا حذف می شود و این گروه مالی هم به تبع آن از گردونه خارج می شود. سهام های جدیدی از سوی بانک ملی بازرگانی برای سهامداران در سامبا منتشر و سرمایه کل افزایش پیدا می کند و پس از ادغام دو مجموعه بانکی به ۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال (۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار) می رسد.

سامبا و بانک ملی بازرگانی در مورد مقر بانک جدید در ریاض، پایتخت سعودی توافق کردند. گمان می رود کل درآمد دو بانک ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال (حدود دو میلیارد دلار) باشد. 


سود ناشی از این ادغام ۸۰۰ میلیون ریال (۲۱۳ میلیون دلار) و قدرت وام دهی بانک جدید ۴۶۸ میلیارد ریال (۱۲۵ میلیارد دلار) خواهد بود.


روسای هیات مدیره دو بانک در بیانیه ای اعلام کردند «راه اندازی بانک جدید ۵ هدف اصلی یعنی توسعه اقتصاد داخلی و تقویت نقش بین المللی و حمایت از طرح های ملی و توجه به تامین مالی کارآفرینان و پیشبرد اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ را دنبال می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای