آرامکو: چشم‌انداز بازار انرژی به سمت بهبودی حرکت می‌کند

آرامکو: چشم‌انداز بازار انرژی به سمت بهبودی حرکت می‌کند

 تقاضای چین، نزدیک به سطح پیش از شیوع کرونا برگشته است.. آمادگی این شرکت برای تأمین تقاضای خارجی
پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 09:15

امین الناصر مدیر اجرایی شرکت سعودی آرامکو اظهار کرد در سایه بهبود تقاضای جهانی برای نفت و رسیدن به ۹۰ میلیون بشکه در روز، بدترین مقطع بازار نفت پشت سر گذاشته شده‌است.

الناصر در مجمع انرژی اینتلیجنس افزود که تقاضای نفت در چین نزدیک بود که به سطح قبل از کرونا بازگردد.

وی گفت: تقاضا بهبود خواهد یافت اگرچه بهبود این امر به مشکلی که ممکن است برای این اپیدمی رخ دهد بستگی دارد. او ادامه داد: آسیا، به ویژه چین، بزرگترین بازار آرامکو، شاهد بهبودی جدی است.

وی توضیح داد که «افزایش تقاضا از سوی کشورهایی در شرق آسیا مشاهده می‌شود و تقاضای چین به جز سوخت جت، نزدیک به سطح پیش از شیوع پاندمی است. روند احیا به در راه بودن موج دوم و شدت آن بستگی دارد».


- واکسن مورد انتظار

الناصر دربارهٔ ادامه بهبودی گفت: «بهبودی به این بستگی دارد که آیا واکسنی وجود دارد، چه زمانی در دسترس خواهد بود، آیا موج دوم وجود دارد و چقدر اهمیت دارد، اما نشانه‌های خوبی وجود دارد و انتظار داریم که در سه‌ماهه چهارم و سال آینده بازار بهتری داشته باشیم».


- پروژه‌های آرامکو

الناصر دربارهٔ پروژه‌های آرامکو نیز گفت: «ما در حالی که حداکثر ظرفیت پایدار خود را ۱۲ میلیون بشکه در روز حفظ می‌کنیم، در حال بررسی همه پروژه‌های خود هستیم و برخی از پروژه‌ها را گسترش می‌دهیم. ما همچنین به گسترش سبد گاز خود در سعودی ادامه می‌دهیم و تمرکز زیادی بر انضباط سرمایه و به حداکثر رساندن ارزش سهامداران ما داریم. این همان چیزی است که در سه‌ماهه اول و دوم نشان دادیم، با وجود شرایط دشوار، به تعهد خود در مورد سود عمل می‌کنیم».

رئیس آرامکو در مورد هزینه‌های سرمایه ای گفت: «ما در حال بررسی موضوع هستیم. ما در مورد هزینه‌های سرمایه‌گذاری سال آینده با هیئت مدیره خود بحث خواهیم کرد، هزینه‌های سرمایه ای ما برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بین ۳۳ تا ۳۵ میلیارد دلار است و برای سال ۲۰۲۰ بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود و این احتمالاً نزدیک به حداقل باشد».

وی گفت: «در سال آینده نیز، ما به مدیریت هوشمندانه هزینه‌های سرمایه ادامه خواهیم داد. این خیلی اهمیت دارد».

 وی گفت: «من فکر می‌کنم سال بهتری نسبت به آنچه در سال ۲۰۲۰ پشت سر گذاشتیم باشد، اما ما همچنان بر هزینه‌های خود تمرکز خواهیم کرد و اطمینان حاصل خواهیم کرد که سرمایه منعطف خود را برای اداره تجارت خود حفظ خواهیم کرد، در حالی که در مورد حداکثر، ظرفیت پایدار برای نفت و گاز و سایر برنامه‌هایی که داریم، به تعهد خود عمل می‌کنیم».

وی گفت: «ما به شدت معتقدیم که فرصتهای بیشتری برای دستیابی به ارزش بیشتر از نمونه کارهای فعلی و بهبود بیشتر آنها وجود دارد».


- گاز

وی با تأکید بر اینکه بخش گاز نیز بخش مهمی از آرامکو است، گفت: «ما تمرکز خود را بر روی گاز ادامه خواهیم داد، چه سنتی و چه غیرسنتی. ما یک تقاضای داخلی زیادی داریم و هزینه‌های خود را از نظر تولید بیشتر گاز در دراز مدت افزایش خواهیم داد. امروزه تقریباً ۱۰ میلیارد فوت مکعب در روز گاز فروش با ظرفیت پردازش حدود ۱۸ میلیارد فوت مکعب در روز گاز خام تولید می‌کنیم».

وی افزود، «ما به دنبال توسعه آن هستیم. سبد گاز ما در سعودی و خارج از کشور، از جمله LNG در آینده، به‌طور قابل توجهی گسترش می‌یابد».


- لیست بین‌المللی

الناصر دربارهٔ فهرست تقاضای بین‌المللی گفت که هر لیست بین‌المللی باید توسط دولت عربستان دربارهٔ آن تصمیم‌گیری شود، با این وجود، ابرشرکت نفتی سعودی می‌تواند خواسته‌های همه لیست‌ها در همه جا را برآورده کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای