فشار روسیه بر ترکیه در شمال سوریه به دلیل نگرانی از «مزدوران قره باغ»

فشار روسیه بر ترکیه در شمال سوریه به دلیل نگرانی از «مزدوران قره باغ»

لاوروف از آنکارا خواست تا در جنوب قفقاز «شفاف» باشد
پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 09:45

اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی تحت تأثیر تحولات میدانی در سوریه، به ویژه در منطقه کاهش تنش در ادلب قرار گرفت و قابل توجه بود که دیروز سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از طریق ارزیابی اقدامات ترکیه در دو منطقه این پیوند را ایجاد کرد.

گزارش‌ها در مسکو تأکید کرد که افزایش نگرانی روسیه در مورد انتقال جنگنجویان از سوریه به منطقه قفقاز جنوبی و تنش آفرینی که ترکیه با تمرکز بر «راه حل نظامی» در قره باغ دنبال می‌کند، ممکن است مسکو را وادار سازد تا از طریق تشدید فشار به آنکارا احتمالاً در ادلب واکنش نشان دهد.

از سوی دیگر، مرکز آشتی روسیه در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت، اطلاعاتی به دست آورده‌است که نشان می‌دهد افراد مسلح برای حمله با استفاده از مواد سمی به بخش جنوبی منطقه کاهش تنش ادلب واقع در شمال سوریه برنامه‌ریزی می‌کنند.

الکساندر گرینکویچ معاون رئیس این مرکز گفت که اطلاعات این مرکز حاکی از این هستند که تروریست‌ها بشکه‌های کلر را به منطقه خان شیخون منتقل کردند.

به گفته وی، نیروهای کلاه سفید با سه دستگاه خودرو خود را به منطقه یاد شده رساندند تا عملیات کمک‌رسانی به قربانیان را شبیه‌سازی کنند.

گرینکویچ اشاره کرد، هدف از این حمله متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان است.

همزمان، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی گفت، «علی‌رغم اهمیت مشارکت نزدیک دو کشور در موضوعات مختلف، روسیه هرگز ترکیه را به عنوان یک شریک استراتژیک ندانسته‌است».

وی افزود: «مشارکت بین مسکو و آنکارا از بسیاری جهات دارای ویژگی استراتژیک است و ما تلاش‌های مشترکی برای حل و فصل اختلافات در سوریه و سایر مناطق با رعایت منافع دو کشور داریم».

لاوروف افزود: ترکیه باید دربارهٔ اقداماتش در ارتباط با ناگورنو قره‌باغ همچون سوریه شفاف باشد.

به گفته ناظران، این اظهارات سیگنال روشنی را به طرف ترکیه نشان داد که روسیه افزایش تنش در مرزهای جنوبی خود را نمی‌پذیرد.

در این زمینه، روزنامه «کومرسانت» روسیه به افزایش نگرانی روسیه از انتقال شبه نظامیان از سوریه به منطقه درگیری در قفقاز جنوبی اشاره کرد.

شدت هشدارها مبنی بر تبدیل مناطق مجاور مرزهای روسیه به تمرکز دائمی تنش با تجمع مبارزان در آنجا افزایش یافته‌است.

این روزنامه معتقد است که «سوریه عملاً به بخشی از درگیری‌ها در این منطقه تبدیل شده‌است».

طبق این گزارش، این وضعیت نه تنها بر اساس واقعیت حضور «مزدوران سوری منتقل شده توسط آنکارا» است، بلکه همچنین بر اساس انعکاس تحولات در اوضاع قره باغ و اوضاع میدانی ادلب است.

بر پایه این گزارش، اپوزیسیون سوریه در ادلب از ترس اینکه روسیه در زمینه مقابله با اقدامات آنکارا در منطقه قفقاز، به عملیات نظامی در ادلب روی آورد، نیروهای خود را در وضعیت آمادگی رزمی قرار داده‌است.

در این زمینه، کارشناسان معتقدند که عدم توافق مسکو و آنکارا دربارهٔ ادلب در جریان مشاوره‌های متخصصان در ماه گذشته، این تنش را تشدید کرد.

مشخص است که ترکیه علاوه بر کاهش تعداد نیروهای خود در منطقه، موافقت نکرد که از ایست‌های بازرسی واقع در مناطق تحت کنترل ارتش سوریه خارج شود، در حالی که مسکو از انتقال شهرهای تل رفعت و منبج در شمال سوریه به کنترل ترکیه خودداری کرد.

از نظر کارشناسان، این یک تنش اضافی در کنار اوضاع در جنوب قفقاز است که ممکن است زمینه را برای یک تشدید احتمالی جدید در ادلب فراهم کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای