نیروهای عراقی الحشد الشعبی را وادار به عقب‌نشینی از مرزهای اربیل کردند

نیروهای عراقی الحشد الشعبی را وادار به عقب‌نشینی از مرزهای اربیل کردند

اتهام «عصائب اهل الحق» به آدم‌ربایی و کشته‌شدن ۸ غیرنظامی در جنوب تکریت
شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 19:45

یک منبع امنیتی از به دست گرفتن کنترل مناطق مجاور مرزهای اربیل - نینوی توسط نیروهای ارتش عراق خبر داد و گفت که نیروهای الحشد الشعبی از برخی مناطق بین استان‌های نینوی و اربیل واقع در شمال این کشور خارج شده‌اند.

این منبع گفت که نیروهای لشکر ۳۰ الحشد، به طول ۱۰ کیلومتر، از مناطق مجاور مرزهای اربیل خارج شدند و کنترل این مناطق را در اختیار ارتش عراق قرار دارند.

وی اعلام کرد که ۱۵ مرکز امنیتی در این منطقه احداث شده و علاوه بر نیروهای ارتش، نیروهای وابسته به ستاد عملیات نینوی نیز در این مراکز مستقر شدند. این مراکز از سمت شرق، بین اربیل و نینوی قرار دارد.

همزمان، ارتش عراق اقدام به حمله به مخفیگاه‌های داعش کرد و در پی آن چندین تروریست به هلاکت رسیدند.

واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق از درهم کوبیده شدن مخفیگاه‌های عناصر باقی مانده گروه تروریستی داعش توسط جنگنده‌های ارتش خبر داد که منجر به انهدام تعدادی از مخفیگاه‌ها و هلاکت تروریست‌هایی که در آن حضور داشتند، شده‌است.

براساس انهدام این مخفیگاه‌های تروریست‌های داعشی، شماری از آن‌ها در حملات هوایی به هلاکت رسیدند.

ارتش عراق طی حملات خود مخفیگاه‌های تروریست‌های داعشی را در جزیره کنعوص در جنوب شهر موصل را مورد هدف قرار داده‌است.

از سوی دیگر، منابع امنیتی عراق از کشف اجساد هشت فرد ربوده شده در استان صلاح الدین خبر دادند.

پلیس استان صلاح‌الدین شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای پلیس اجساد هشت شهروند ناحیه الفرحاتیه در بخش بلد واقع در جنوب تکریت را کشف کردند.

طبق این بیانیه، افراد یاد شده از جمله ۱۲ نفری بودند که عناصر مسلح ناشناس آن‌ها را ظهر امروز ربوده بودند. از سرنوشت چهار نفر دیگر هنوز اطلاعی در دست نیست.

در حالی که هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته‌است، مرکز اسناد جنایات جنگی عراق جنگجویان «عصائب اهل الحق» به رهبری قیس الخزعلی را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

این مرکز در بیانیه ای اعلام کرد که «یک شبه نظامی مسلح وابسته به عصائب اهل الحق، سحرگاه امروز (شنبه) در منطقه بلد، در جنوب استان صلاح الدین، ۱۲ غیرنظامی از جمله ۴ کودک را در یک حمله یک کشته‌است».

از سوی دیگر، شیخ مروان الجباره سخنگوی رسمی عشایر صلاح الدین، در مصاحبه با الشرق الاوسط تأکید کرد: «ما از دولت مرکزی بغداد می‌خواهیم تحقیقات فوری در مورد این حادثه خطرناک که صلح داخلی را تهدید می‌کند انجام دهد و تمام تلاش‌هایی را که طی سال‌های گذشته برای انسجام ملی بین مردم استان و مواجهه با تهدید داعش انجام داده‌ایم را مصادره کند».

الجباره افزود: «آنچه لازم است، دانستن شرایط حادثه است زیرا تصویر هنوز نامشخص است و تعیین این مسئله و جلوگیری از هرگونه نقض حقوق در منطقه وظیفه دولت است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای