توافق سعودی و روسیه برای گفتگوهای بیشتر جهت همگرایی اقتصادی

توافق سعودی و روسیه برای گفتگوهای بیشتر جهت همگرایی اقتصادی

در این تماس دربارهٔ واکسن کرونا و بازارهای نفت گفتگو شد
شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 20:00

 صحنه روابط سعودی و روسیه اخیراً به ادامه گفتگوهای همکاری در سطح رهبران دو کشور ارتقا یافت و ریاض و مسکو برای دستیابی به روابط اقتصادی بیشتر توافق کردند.

به گزارش رویترز، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ادامه گفت وگوهای تلفنی قبلی به تفصیل درخصوص روند اجرای توافق‌های موجود در چارچوب اوپک پلاس و بازارهای انرژی تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده‌است: دو طرف بار دیگر بر آمادگی برای ادامه هماهنگی نزدیک در این عرصه به منظور تثبیت بازار جهانی انرژی تأکید کردند.

دو طرف در ادامه گفت وگوی تلفنی دربارهٔ مبارزه با انتشار ویروس کرونا ازجمله دورنمای استفاده از واکسن روسی اسپوتنیک ۵ در سعودی مذاکره و تبادل نظر کردند.

هفته گذشته نیز رئیس‌جمهوری روسیه و ولیعهد سعودی در مذاکره ای تلفنی دربارهٔ بازار جهانی نفت گفت وگو و در طی آن، دو طرف بر یکسان بودن دیدگاه‌ها در مورد لزوم افزایش ثبات در بازار انرژی و پشتیبانی از توافقنامه اوپک پلاس تأکید کردند.

در آن گفت و گوی تلفنی وضعیت بازارهای جهانی انرژی، تلاش برای ثبات، تعادل و حفظ آن بررسی شد و دو طرف بر اهمیت تداوم همکاری کشورهای تولید کنند نفت و پایبندی آنها به توافق اوپک پلاس برای تحقق اهداف مورد نظر از جمله حفظ منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده، تأکید کردند.

از سوی دیگر، الکساندر وورونکف مدیرعامل شرکت انرژی روسیه در خاورمیانه و شمال آفریقا (Rosatom)، فاش کرد که شرکت وی در یک گفتگوی رقابتی برای حق ایجاد نیروگاه هسته ای صلح آمیز در سعودی شرکت می‌کند.

الکساندر ورونکف دیروز در مصاحبه ای با خبرگزاری الشرق الاوسط پیش‌بینی کرد که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد گسترش بیشتری در زمینه ایجاد نیروگاه‌های هسته ای صلح آمیز در آینده، به ویژه کشورهای خلیج، مانند سعودی و امارات باشد.

بر اساس این گفتگو، وورونکوف معتقد است که سایر کشورهای آفریقای شمالی مانند تونس، مراکش و الجزایر ممکن است برای نیروگاه‌های هسته ای کوچک و کم انرژی مناسب باشند، بر خلاف مصر که یکی از کشورهای بزرگ است.

وی اضافه کرد که «روس اتم» در حال حاضر در حال کار بر روی ایجاد دو نیروگاه هسته ای صلح آمیز یکی در مصر و دیگری در ترکیه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای