فروش دارو در سعودی، ۱۰٫۷ میلیارد دلار در ۲۰۲۳ را هدف قرار داده‌است

فروش دارو در سعودی، ۱۰٫۷ میلیارد دلار در ۲۰۲۳ را هدف قرار داده‌است

فعالیت داروسازی داخلی در حال توسعه مدل‌های تجاری و گسترش منطقه‌ای است
یکشنبه, 18 اکتبر, 2020 - 09:15

کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی از تحولات مداوم و فعالیت داروخانه‌ها در سعودی، به ویژه از نظر مدل‌های تجاری گسترش دهنده فعالیت تجاری و آغاز انتقال فعالیت داروخانه‌های سعودی به خارج، از جمله کشورهای حوزه خلیج خبر می‌دهند.

یاسر جوهرجی مدیرعامل شرکت پزشکی «النهدی» یکی از بزرگترین داروخانه‌های زنجیره ای در پادشاهی به الشرق الاوسط گفت که بر اساس آمار موجود، بازار دارویی در پادشاهی تقریباً ۸ هزار داروخانه خصوصی را شامل می‌شود. او اظهار کرد که فعالیت تولید و ارائه مدل‌ها در بازاریابی و ارائه خدمات به مشتریان حرفه ای متوقف نمی‌شود.

جوهرجی، روز گذشته در جریان راه اندازی شعبه دوم کلینیک النهدی، اظهار کرد که بازار دارویی در پادشاهی امیدوار دارد تا سال ۲۰۲۳ به ۴۰ میلیارد ریال (۱۰٫۷ میلیارد دلار) فروش برسد. وی اضافه کرد که این امر همزمان با گسترش و نفوذ شرکت‌های سعودی در خارج از پادشاهی خواهد بود.

مدیرعامل «النهدی» با اعلام اینکه این شرکت می‌خواهد در خارج از کشور گسترش یابد، افزود: «این موضوع به دلیل شرایط همه گیر تا این لحظه در دست اجرا است.» این شرکت در امارات در حال فعالیت است.

جوهرجی با بیان اینکه آغاز حضور خارجی از طریق حضور در کشورهای خلیج (کویت، بحرین، امارات و عمان) و سپس سایر نقاط جهان خواهد بود، افزود: «ما در حال کار بر روی ایجاد یک شرکت سعودی با روحیه جهانی هستیم».

جوهرجی اظهار کرد که بازار صنایع دارویی در سعودی در حال حاضر با افزایش خطوط جدید در کارخانه‌های موجود یا ورود شرکت‌ها و کارخانه‌های جدید به بازار، شاهد گسترش و توسعه است.

به گفته او، با حمایت از محتوای محلی و هدایت خریدهای دولتی به سمت داروهای تولید داخل، امکان افزایش سهم محصول وجود دارد.

وی گفت: «رویکرد دولت به محتوای محلی بر چالش‌های سرمایه‌گذاری در این بخش، که تلاش برای جلب انتظارات مشتریان در خدمات است، غلبه می‌کند.»

جوهرجی با اشاره به تمایل النهدی به تبدیل شدن به یک شرکت سهامی عام به عنوان اولین مرکز عملیاتی در فعالیت داروخانه ای، افزود که تمام جزئیات مربوط به پیشنهاد، اندازه و زمان آن در حال حاضر در دسترس نیست. با این حال، وی تأکید کرد که این شرکت در بیش از ۱۲۵ شهر و روستا در داخل سعودی در حال فعالیت است و آن را به یکی از محبوب‌ترین و سریع‌ترین شرکت‌ها تبدیل کرده‌است.

وی اظهار کرد: «در دوره فعلی و پیش رو تقاضای زیادی برای بخش بهداشت وجود دارد و ما تلاش کرده‌ایم تا با آموزش و توسعه، سطح منابع انسانی خود را بالا ببریم … ما این اقدامات را به منظور ارائه بهترین خدمات و سطح مشخصی از سبک زندگی برای جامعه محلی، مطابق با چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی انجام داده‌ایم».

حوزه مراقبت‌های بهداشتی از جمله بخش‌هایی است که در چارچوب چشم‌انداز سعودی مورد توجه قرار می‌گیرد، این چشم‌انداز مجموعه ای از اقدامات و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی با هدف کاهش وابستگی سعودی به صادرات نفت است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای