تیم ساختار مالیG20 افزایش مقاومت و کاهش بدهی را در دستور کار قرار داد

تیم ساختار مالیG20 افزایش مقاومت و کاهش بدهی را در دستور کار قرار داد

المبارک به الشرق الاوسط: تدوین ۳ توصیه با تمرکز بر دیجیتالی سازی و فناوری مالی
سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 12:00

در حالی که گروه اندیشه G20 بر لزوم اصلاح و گسترش شبکه ایمنی مالی جهانی برای افزایش انعطاف‌پذیری در برابر شوک‌ها تأکید کرد، تیم ساختار مالی جهانی زیر مجموعه گروه اندیشه از تدوین ۳ توصیه خبر می‌دهد که یک دستور کار جامع را برای افزایش انعطاف‌پذیری سیستم مالی به رهبران اجلاس G20 ارائه می‌دهد.

نبیل المبارک سرپرست تیم «ساختار مالی جهانی»، به «الشرق الاوسط» گفت که بخش مالی از طریق معامله با شرکت‌های متزلزل یا دارای وضعیت نابسامان و مشتریانی در سراسر جهان که شغل خود را از دست داده‌اند، تحت فشار قرار گرفته‌است.

وی در سمیناری که اخیراً توسط این تیم برگزار شد، بر اهمیت اصلاحات ارائه شده توسط ریاست سعودی بر گروه ۲۰ برای غلبه بر چالش‌های مربوط به این موضوع تأکید کرد.

المبارک افزود: بسیاری از تحولات در بخش مالی مانند فناوری هوش مصنوعی، اینترنت چیزها، تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال وجود دارد که به دلیل نیاز به تخصص در بیش از یک زمینه و همچنین همکاری‌های بین‌المللی، فشارهای غیرطبیعی را بر مقامات نظارتی وارد کرده‌اند.

او تأکید کرد که تحول مالی در سطح جهان برای همه اقتصادها مهم و ضروری است.

المبارک با اشاره به اینکه ریاست سعودی با توجه به این شرایط دشوار، درصدد یافتن راه حل‌هایی برای این شرایط استثنایی است افزود: «ما یک بسته توصیه داریم که باید مورد توجه قرار گیرد».

المبارک در مورد تأثیر اقدامات سعودی برای مهار تأثیرات منفی همه‌گیری کرونا بر ساختار مالی، گفت: «تا آنجا که من اطلاع دارم، به نظرم مدل پادشاهی نمونه ای است که باید از آن استفاده شود، همان‌طور که از ابتدای مرحله قرنطینه، با روشی که مهمترین اقدام است، به پیش رفته و آنهم این که به بخش خصوصی کمک می‌کند تا کارمندانش را از کار بیکار نکند».

المبارک به کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم و مشوق‌هایی در این زمینه اشاره کرد و گفت حجم حمایت‌ها در این مدل از ۲۰۰ میلیارد ریال (۵۳٫۳ میلیارد دلار) فراتر رفت، علیرغم اینکه قیمت نفت در مدت مشابه کاملاً کاهش یافته‌است و این که سیاست‌های مالی و پولی در سطح چالشی بود.

تیم ساختار مالی جهانی در جلسه هم‌اندیشی بر اولویت‌های سیاست عمومی مربوط به مدیریت مالی جهانی، از جمله همکاری بین مقامات منطقه ای و چند ملیتی برای مدیریت ثبات مالی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تأکید کرد.

این تیم در مورد تشویق توسعه بخش مالی جامع از طریق ابزارهای جدید، از جمله نقش سرمایه‌گذاری اسلامی، مطالعه الگو و تنظیم ارزهای رمزپایه و فناوری مالی و تأثیرات آنها بر سیستم پولی بین‌المللی و امکان استفاده از آنها در عملیات پولشویی و تأمین مالی تروریسم و نحوه نظارت بر آنها بحث و تبادل نظر کردند.

این تیم ریسک‌ها و بحران‌های موجود در جریان سرمایه، موسسات بین‌المللی قدیم و جدید، مدرن سازی موسسات مالی در بازارها و تشویق توسعه بخش مالی جامع در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه و بهره‌برداری از بانک‌های مرکزی را مورد بحث قرار داد.

آنها همچنین بر اقدام کشورها جهت هماهنگی سیاست‌های مالی و پولی خود برای مقابله با بحران همه گیر کرونا و تنظیم یک برنامه اقدام مشترک برای حمایت از کشورهای کم درآمد با ارائه نقدینگی فوری و کمک همه‌جانبه برای کاهش بار بدهی تأکید کردند، همچنین ضروری تا شبکه ایمنی مالی جهانی را اصلاح کنند تا مقاومت در برابر شوک‌ها را افزایش دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای