آبرامز به الشرق الاوسط: تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد و تحت تأثیر انتخابات قرار نخواهد گرفت

آبرامز به الشرق الاوسط: تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد و تحت تأثیر انتخابات قرار نخواهد گرفت

وی گفت که تهران امیدوار است ترامپ شکست بخورد تا کارزار تغییر رفتار رژیم متوقف شود
سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 23:15

الیوت آبرامز نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و ونزوئلا، تأکید کرد که در صورت پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ایالات متحده، استراتژی و تحریم‌های ایالات متحده «با یک امضا از بین نخواهد رفت» و شرط‌بندی ایالات متحده روی این کارزار برای تغییر رفتار تهران است.

آبرامز در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: «اگر رئیس جمهور ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد، من فکر می‌کنم برخی از مردم در ایران تصور خواهند کرد که تحریم‌ها و کارزارهای آمریکا پایان می‌یابد، گویی با یک امضا همه آنها از بین خواهد رفت».

وی با تأکید بر اینکه «این یک تصور اشتباهی است و اتفاق نخواهد افتاد و ما طیف گسترده‌ای از تحریم‌ها و اقدامات علیه رژیم ایران را داریم»، افزود که این تحریم‌ها «پابرجا خواهند ماند و تا زمانی که شاهد تغییر رفتار رژیم ایران نباشیم، کارایی دارند، حالا رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده هر کسی که می‌خواهد باشد».

آبرامز از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران قبل از انتخابات آمریکا و تحریم‌های بیشتری پس از انتخابات خبر داد و با اشاره به دور سفرهای اخیر خودش به چندین کشور اروپایی در مورد پرونده ایران توضیح داد که بیشتر مذاکرات با متحدان وی در آلمان و بریتانیا اعلام نشده باقی خواهد ماند و «ما در گفتگوهای مداوم با متحدان خود باقی خواهیم ماند».

آبرامز در پاسخ به سؤالی دربارهٔ برنامه جو بایدن نامزد دموکرات برای بازگشت به توافق هسته ای، آینده استراتژی «فشار حداکثری» و احتمال اینکه راهی متفاوت از رویکرد فعلی انتخاب کند، گفت: «من فکر می‌کنم ایران می‌خواهد تا پایان انتخابات آمریکا صبر کند، زیرا آنها معتقدند که فشار بعد از انتخابات به پایان می‌رسد و ما امیدواریم که اگر نامزد دموکرات‌ها، جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق پیروز شود، متوجه خواهد شد که این مبارزات حداکثری ابزاری بسیار قدرتمند علیه رژیم ایران است که می‌تواند به تمام رفتارهای بد آنها پایان دهد و در صورت انتخاب مجدد ما نیز همین راه را ادامه خواهیم داد».

آبرامز یادآور شد که استراتژی فعلی «نتایج قابل توجهی به همراه داشته‌است. همان‌طور که ارزش پول ایران به معادل یک دلار برای ۳۰۰ هزار ریال سقوط کرد».

وی با اشاره به سناریوی پیش‌بینی شده در صورت حفظ جایگاه ترامپ، گفت «ایرانی‌ها به سرعت خواستار توافق جدید خواهند شد، زیرا آنها بیش از این تحمل فشار چهار سال آینده را ندارند. من فکر می‌کنم کمپین آمریکایی در دستیابی به اهداف خود موفق شده‌است و اگر برنامه خود را حفظ کنیم، ایرانی‌ها را به سمت یک توافق نامه جامع جدید سوق خواهیم داد».

وی با اشاره به تضعیف جنبش «حماس» و «حزب الله» لبنان گفت: «این گروه‌های تروریستی وفادار به تهران تحت تأثیر کاهش حمایت مالی ایران قرار گرفتند».

آبرامز هرگونه ارتباط دولت آمریکا با تهران را رد کرد و گفت: «آنها واقعاً تمایل به گفتگو و مباحثه ندارند. ما ممکن است تلاش‌ها و پیشنهادات رئیس‌جمهور امانوئل مکرون را به یاد بیاوریم، اما رژیم ایران نمی‌خواهد وارد گفتگو شود و همه فرصت‌های مناسب را با دستکاری مجدد بارها و بارها جا به جا کرده‌است، به این امید که این تحریم‌ها از آنها برداشته شود و اکنون آخرین امید آنها انتخابات آمریکا است».

آبرامز به اختلافات آمریکا و اروپا دربارهٔ توافق هسته ای پرداخت و گفت: «اروپایی‌ها آن را به عنوان یک توافق خوب با ایران می‌دانند، اما واشنگتن خلاف این را باور دارد؛ این توافق به جای اینکه مانعی برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای باشد، به یک نقشه راه برای آن شده‌است و در نهایت تمام محدودیت‌ها پایان می‌یابد. به همین دلیل ما در مورد این توافق با آنها اختلاف داریم، حتی اگر دربارهٔ اقدامات خطرناک ایران توافق نظر داریم.»

 وی افزود: «اروپایی‌ها در مورد ایران همان نگرانی را با ما دارند و بسیاری از اقدامات رژیم ایران را خطرناک می‌دانند».

آبرامز گفت که اروپایی‌ها معتقدند که توافق هسته ای «حداقل قساوت و زور را به ایران وارد می‌کند، اما از نظر ما توافق هسته ای اقدامات و تحرکات تروریستی ایران و برنامه موشکی آن در منطقه را در برنگرفته است؛ بنابراین این توافق‌نامه خوبی نیست و ما می‌خواهیم در مورد یک توافق‌نامه جدید و جامع بحث و گفتگو کنیم».

آبرامز در مورد موضع اروپا و شورای امنیت در مورد حق قانونی واشینگتن برای برقراری مجدد تحریم‌های سازمان ملل و اعمال مجدد تحریم‌های تسلیحاتی، از «اعتماد به نفس بالای واشینگتن» گفت و افزود که آمریکا حق دارد در مورد قطعنامه‌های سازمان ملل، توافق هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱ صحبت کند و تحریم‌ها را دوباره فعال کند.

وی اشاره کرد که «اروپا قوانینی دارد که مانع فروش سلاح به ایران می‌شود و این قانون همچنان جاری و ادامه دارد و مطمئناً واشنگتن به کار خود برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران طبق قوانین آمریکا و قوانین بین المللی ادامه خواهد داد.»

وی هشدار داد که «کسانی که بخواهند این تحریم را دور بزنند و به ایران سلاح تحویل دهند یا بفروشند، با مجازات از سوی ایالات متحده آمریکا مواجه خواهند شد».

آبرامز معتقد است آنچه تحریم‌های ایالات متحده انجام داده این است که «باعث شد همه از داد و ستد با ایران و ونزوئلا دست بکشند. این دو کشور اکنون در جهان منزوی هستند و فقط با یکدیگر سر و کار دارند».

وی اضافه کرد: «شما کسی را نمی‌بینید که نفت ونزوئلا را خریداری کند، کشتی‌های چینی، روسی یا یونانی را نمی‌بینید، و همه کشورهایی که با آنها تجارت می‌کرده‌اند. شما فقط کشتی‌های ایرانی را می‌بینید، و بسیاری از آن کشتی‌ها به طور کلی و از نظر منطقی ناچیز هستند، و ما همه کسانی که تحریم‌ها را نقض می‌کنند را تحت پیگرد قرار خواهیم داد. ونزوئلا نفت خود را برای نفت یا طلا به ایران می‌دهد و ایرانی‌ها اعتراف کرده‌اند که ونزوئلا گاز ایران را در ازای طلا خریداری کرده‌است و ایرانی‌ها می‌خواهند طلا را به پول تبدیل کند و از قبل، همکاری این دو کشور وجود دارد و ما می‌خواهیم آن را به پایین‌ترین سطح برسانیم».

این دیپلمات آمریکایی در رابطه با حضور ایران و شبه نظامیان حزب‌الله در ونزوئلا، گفت: «ما از نزدیک حضور حزب‌الله در ونزوئلا و برخی دیگر از کشورها مانند برزیل و کلمبیا را رصد می‌کنیم و در ونزوئلا ایرانی حضور دارند و ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این حضور به مرحله ایجاد پایگاه‌هایی برای فعالیت‌های تروریستی در این کشور نخواهد رسید.. ما این را به وضوح به رژیم اعلام کرده‌ایم که این حضور و تعامل در این فعالیت‌ها قابل تحمل نخواهد بود و اجازه نمی‌دهیم ونزوئلا یک کشور و پایگاه فعالیت‌های تروریستی باشد که می‌تواند کل قاره لاتین را تحت تأثیر قرار دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای