بغداد: بستن سفارت آمریکا منتفی شد

بغداد: بستن سفارت آمریکا منتفی شد

در پی اقدامات پیشگیرانه دولت الکاظمی
شنبه, 24 اکتبر, 2020 - 09:00

در حالی که فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق و احمد ملا طلال سخنگوی دولت تأکید کردند که واشینگتن تصمیم به تعطیلی سفارت خود در بغداد را منتفی کرده‌است، همه نگاه‌ها به نتایج احتمالی انتخابات آمریکا در سوم ماه آینده میلادی است.

فؤاد حسین که همراه با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق و یک هیئت سیاسی در روزهای اخیر به اروپا سفر کرده‌است، اعلام کرد که واشینگتن در حال حاضر تصمیم گرفته‌است که طبق آتش‌بس اعلام شده، فعالیت سفارت خود در بغداد ادامه داشته باشد، آتش‌بسی که از سوی جناح‌های مسلح وفادار به تهران که مسئول حملات به سفارت با راکت‌های کاتیوشا بود، همچنان برقرار است.

از سوی دیگر، احمد ملا طلال سخنگوی دولت عراق اعلام کرد که «دولت عراق میراث سنگینی را در ابعاد اقتصادی، اداری و امنیتی به ارث برد و از جمله این میراث، چالش حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک خارجی است».

وی تأکید کرد که «دولت عراق تلاش زیادی کرده‌است تا ایالات متحده آمریکا را از تعطیلی سفارت خود در بغداد منصرف کند».

این مقام عراقی ادامه داد: دولت طبق وظیفه و اجرای برنامه‌های خود نه دیکته طرف‌های خارجی؛ اقدامات زیادی را برای حفظ امنیت دیپلمات‌ها انجام داده‌است.

وی این مسئله که «واشینگتن در ازای عقب‌نشینی از تصمیم بستن سفارت، شرط‌هایی را به بغداد تحمیل کرده بود» را رد کرد.

سخنگوی نخست‌وزیر عراق اظهار کرد که «برگشت از تصمیم به تعطیلی سفارت بر اساس یک مطالعه واقع بینانه دولت ایالات متحده در مورد ماهیت اقدامات انجام شده توسط دولت عراق از جمله تغییر بسیاری از فرماندهان امنیتی انجام شده‌است».

وی توضیح داد که «سرویس‌های امنیتی عراق به مدت ۱۷ سال بر اساس گرایش‌ها، روندها، علاقه‌مندی‌ها، فساد و فرقه گرایی به شیوه ای نادرست ساخته شده‌اند».

وی اشاره کرد که دولت در مدت ۵ ماه پس از به عهده گرفتن وظایف خود، برای تغییر بسیاری از فرماندهان امنیتی رده بالا تلاش کرد.

او هشدار داد، بسته شدن سفارت آمریکا پیامدهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی بزرگی به همراه خواهد داشت و احزاب سیاسی متوجه خطرناک بودن این مسئله و واکنش‌های احتمالی دیگر آمریکا شده‌اند.

در این زمینه، احسان الشمری رئیس مرکز تفکر سیاسی به «الشرق الاوسط» گفت که «تصمیم برای تعطیلی سفارت از ابتدا جدی نبود. بلکه این بخشی از سیاست فشار حداکثری بود که توسط واشینگتن علیه جناح‌های مسلح نزدیک به ایران برای تحت فشار قراردادن ایران جهت جلوگیری از چنین حملاتی به سفارت آمریکا و به‌طور کلی منافع غرب اعمال می‌شد».

الشمری افزود که «موضوع به اقدامات دولتی مربوط نمی‌شود زیرا روند هدف‌گیری نظامی تا نزدیکی سفارت یا نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه‌های عراق پیش رفت. اما توقف از این تصمیم، به آتش‌بس موقت اعلام شده از سوی تهران با ایالات متحده آمریکا مربوط است، زیرا ایران کاملاً آگاه است که اکنون باید در محاسبات خود تجدیدنظر کند، چه با ترامپ به عنوان دوره دوم یا با بایدن، بنابراین، ایران فکر می‌کند که اگر اقدامی اساسی علیه ایالات متحده آمریکا انجام دهد، برای آمریکایی‌ها حتی با بایدن، که ممکن است شدیدتر باشد، دردناک خواهد بود».

وی با اشاره به اینکه «حتی اگر ایران علیه ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی اقدامی انجام دهد، پاسخ بسیار بزرگ خواهد بود که ایران نمی‌تواند در برابر آن مقاومت کند و حتی ممکن است کنترل داخلی کشورش را از دست بدهد، بنابراین آتش‌بس را برای حساب‌های پس از انتخابات ترجیح داد که مطمئناً پیام ایرانی است که مایل به مذاکره است».

الشمری اضافه کرد که «پیام ایران همان چیزی است که منجر به این آتش‌بس شد و جناح‌های مسلح به آن پایبند بودند حتی اگر دولت عراق قبلاً ایران را تحت فشار قرار داده بود و آن را نسبت به پیامدهای بالقوه خطرناک هشدار داده بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای