تأکید الحریری بر تشکیل دولت متخصصان و پایبند به طرح فرانسه

تأکید الحریری بر تشکیل دولت متخصصان و پایبند به طرح فرانسه

فراکسیون‌های پارلمانی وزرای غیر سیاسی معرفی می‌کنند
شنبه, 24 اکتبر, 2020 - 09:15

سعد الحریری مأمور تشکیل کابینه لبنان تأکید کرد که یک دولت متخصص تشکیل خواهد داد که مطابق با ابتکار فرانسه برای اجرای اصلاحات در لبنان کار خواهد کرد، وی همچنین گفت: ما باید اختلاف‌ها را کنار گذاریم.

الحریری پس از رایزنی‌های خود با فراکسیون‌های پارلمانی کشورش دربارهٔ تشکیل کابینه، گفت: ما دولت تخصص‌محوری را تشکیل خواهیم داد که بر اساس طرح اصلاحی فرانسوی فعالیت خواهد کرد که دربرگیرنده اصلاحاتی است که باید از مدتها پیش آن را انجام می‌دادیم.

وی اضافه کرد: «شاهد فروپاشی در کشور هستیم و باید با این فرصت تعامل کنیم، ما باید اختلاف‌ها را کنار گذاریم و مثبت‌اندیش باشیم تا اعتماد را بازگردانیم، چه اعتماد میان دولت و شهروندان و چه دولت و جامعه بین‌المللی باید بازگردد».

الحریری ادامه داد: «تنها راه تسریع در تشکیل دولتی است که بر اساس این اصلاحات و برنامه صندوق بین‌المللی پول فعالیت کند، در آن صورت کشور را به توقف فروپاشی و بازسازی بیروت می‌رسانیم».

وی در پایان گفت از هیچ مورد اصلاحی ذکر شده در ابتکار فرانسه چشم پوشی نخواهم کرد، باید اهداف را مشخص کرده و برای تحقق آن فعالیت کنیم، از اصلاحات وارده در طرح فرانسوی کوتاه نخواهم آمد.

منابع متعدد جلسات وی با فراکسیون‌ها را مثبت توصیف کردند و در این میان، مهمترین جلسه، دیداری بود که الحریری با جبران باسیل رئیس جریان میهنی آزاد، پس از یک دوره رقابت سیاسی پرتنش و اتهام برگزار کرد.

مواضع سیاسی فراکسیون‌ها با آنچه در روز نامزدی الحریری اعلام کردند، تفاوتی نداشت، به ویژه در مورد تقاضای تسریع در تشکیل دولت که نخست‌وزیر تعیین شده قبلاً تأکید کرده بود که وی برای تشکیل دولتی متشکل از متخصصان غیرحزبی تلاش خواهد کرد.

منابع پارلمانی که در این جلسه شرکت داشتند به الشرق الاوسط گفتند که این مسئله مورد قبول همه احزاب قرار گرفته‌است. همزمان آنها متقاعد شده‌اند که کابینه ای که فاقد پیش زمینه سیاسی باشد، در دام‌های بسیاری قرار خواهد گرفت و با موانعی روبرو خواهد شد.

این منابع تأکید کردند که الحریری در مورد احتمال موفقیت خود در تشکیل دولت در یک زمان سریع خوشبین به نظر می‌رسد. آنها تأکید کردند که او برای گفتگو با همه آماده است و بر اساس ابتکار فرانسه برای تشکیل یک دولت با وظایف روشن برای نجات لبنان تلاش خواهد کرد.

الحریری روز جلسات خود را با دیدار با نبیه بری رئیس مجلس، نجیب میقاتی و تمام سلام نخست وزرای پیشین و ایلی فرزلی معاون رئیس مجلس آغاز کرد و پس از آن جلسات وی با فراکسیون‌های مستقل و نمایندگان دنبال شد.

در حالی که منابع آگاه به فضای دیدار بین الحریری و باسیل تأکید کردند که دو طرف تمایل خود را برای همکاری اعلام کردند. باسیل در دیدار خواستار یک دولت تکنو-سیاسی شده‌است.

وی گفت: «گفتگوی ما مسئولانه، صریح و آزاد بود و این نشان می‌دهد که هیچ مشکل شخصی وجود ندارد». وی تأکید کرد: «ما بسیار مثبت و خوش بین هستیم و علاقه مند بودیم که دولتی را بسازیم که بتواند برنامه اصلاحات مورد نظر ابتکار فرانسه را اجرا کند».

وی افزود: «ما هیچ درخواست یا شرطی به غیر از لزوم استانداردهای یکنواخت برای همه احزاب ارائه نکرده‌ایم. زیرا اتخاذ تدابیر و استانداردهای دوگانه، منجر به انسداد می‌شود».

وی خواستار استقرار دولت تکنوسیاسی شد، به این معنی که از پشتیبانی سیاسی برخوردار باشد و وزرا صلاحیت و تجربه داشته باشند.

فراکسیون «حزب سوسیالیست ترقی خواه» به ریاست تیمور جنبلاط نماینده مجلس نیز خواستار تشکیل دولت «متخصصان در اسرع وقت و مطابق ابتکار فرانسه شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای