واشنگتن تهدید کرد؛ محموله‌های موشکی ایران به ونزوئلا را نابود می‌کنیم

واشنگتن تهدید کرد؛ محموله‌های موشکی ایران به ونزوئلا را نابود می‌کنیم

اشاره تلویحی آمریکا به استفاده از قدرت نظامی در صورت شکستن محدودیت‌های اعمال‌شده در معاملات تسلیحاتی توسط تهران
سه شنبه, 27 اکتبر, 2020 - 00:00

ایالات متحده هشدار داده‌است که محموله‌های موشک بالستیک ایران که ممکن است به رژیم مادورو در ونزوئلا تحویل دهد را نابود خواهد کرد. واشینگتن همچنین تأکید کرده که به هیچ وجه اجازه تبادل نظامی و انتقال تجهیزات موشکی بین دو کشور را نخواهد داد.

الیوت آبرامز نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت، «انتقال موشک‌های دوربرد از ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده قابل قبول نیست و نه آن را تحمل می‌کنیم و نه اجازه این کار را می‌دهیم».

وی افزود: «ایران تمایل خود برای خرید و فروش تسلیحات نظامی را علنی کرده و آشکار است که ونزوئلا یکی از اهداف آنهاست چرا که دوٰ رژیم منفور مستقر در این کشورها روابط خوبی با هم دارند، ونزوئلا از ایران سوخت خریداری می‌کند و بهای آن را با شمش طلا می‌پردازد. ایران در ونزوئلا حضور اقتصادی پیدا کرده. همزمان اقتصاد ونزوئلا از هم پاشیده و هر قطعه شمش طلایی که از این کشور به ایران فرستاده می‌شود، معادل ده‌ها هزار دلاری است که مردم ونزوئلا که محتاج غذا و دارو هستند دریغ شده‌است».

فاکس نیوز همچنین به نقل از مقامات دولت آمریکا نوشته: «ما همه تلاش خودمان را برای متوقف کردن چنین محموله‌ای از موشک‌های دوربرد به کار خواهیم گرفت و چنانچه آنها به خاک ونزوئلا برسند آنها را منهدم خواهیم کرد».

 مقام‌های آمریکایی هیچ جزئیاتی دربارهٔ قریب‌الوقوع بودن ارسال چنین محموله‌ای نداده‌اند. آن‌ها فقط اشاره کرده‌اند که ایران و ونزوئلا احتمالاً توافق‌های تسلیحاتی با یکدیگر منعقد کنند.

مقام‌های آمریکایی معتقدند که ایران برای حوثی‌ها موشک فرستاده‌است. آنها تأکید کردند که ایرانی‌ها آماده، متمایل و قادر به ارسال این موشک‌ها به ونزوئلا و سایر خریداران بالقوه هستند.

آنها تأکید کردند: «ارسال هر نوع تسلیحات از سوی ایران باعث ایجاد بی‌ثباتی در آمریکای جنوبی و منطقه کارائیب می‌شود و به ویژه برای برزیل، کلمبیا و گویان، همسایگان ونزوئلا، خطرناک است».

هفته گذشته، ایران پایان منع خرید و فروش سلاح‌های متعارف توسط سازمان ملل را اعلام کرد.

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، از بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران خبر داد و تصمیمات اجرایی را برای مجازات هر کسی که با آن معامله اسلحه کند را صادر کرد.

ایالات متحده تهدید کرد که «با دست آهنین» با هرکسی که اخطارها و تحریم‌های ما را نقض می‌کند، خواه از شرکت‌ها یا کشورها، برخورد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای