ملک سلمان: اقتصاد سعودی انعطاف‌پذیر، مستحکم و مصمم برای رشد و سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدید است

ملک سلمان: اقتصاد سعودی انعطاف‌پذیر، مستحکم و مصمم برای رشد و سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدید است

گروه تجاری در «بیست» بیانیه پایانی توصیه‌های نهایی را به اجلاس سران ارائه داد
سه شنبه, 27 اکتبر, 2020 - 09:30

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز تأکید کرد که بیماری همه گیر کرونا اثبات کرده‌است که اقتصاد سعودی مقاوم و پایدار است و این پادشاهی با وجود چالش‌های استثنایی مصمم است که از طریق توانمندسازی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدید، به ویژه بخش‌هایی که منجر به بهبود جهانی می‌شوند و کشورها را در برابر شیوع بیماری‌ها محافظت می‌کند، سطح رشد و شکوفایی خود را افزایش دهد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز گفت که هدف کلی ریاستG20 از سوی سعودی استفاده از فرصت‌های قرن بیست و یکم برای همگان است.

 وی تأکید کرد که ریاست جاری این گروه بر سه محور اصلی متمرکز شده‌است؛ اول ایجاد شرایطی که مردم - به ویژه زنان و جوانان - را قادر به زندگی شایسته، کار و پیشرفت کند، دوم حفظ کره زمین با ترویج تلاش‌های مشترک برای حفاظت از منابع جهانی و سوم شکل‌دادن به افق‌های جدید با اتخاذ استراتژی‌های جسورانه و بلند مدت برای تقسیم مزایای نوآوری و پیشرفت فنی.


جزئیات سخنرانی و نتیجه‌گیری جلسات گروه تجاری را می‌خوانید:


محورهای سه‌گانه

خالد الفالح وزیر سرمایه‌گذاری سعودی که به نیابت از ملک سلمان، سخنرانی خادم حرمین را قرائت کرد، گفت که این پادشاهی در دوره ریاست خود بر G20 امسال بر بحث در مورد عواقب انسانی، اجتماعی و اقتصادی بیماری همه گیر کرونا از طریق یکپارچه کردن تلاش‌های بین‌المللی برای نجات جان، تأمین پاسخ سیستم‌های بهداشتی و محافظت از اقتصاد تمرکز کرد.

الفالح افزود: «G20 برای دستیابی به اهداف یادشده و کمک به پر کردن شکاف مالی در سلامت جهانی متعهد شده‌است به طوری که برای تولید، توزیع و در دسترس بودن ابزارهای تشخیصی و درمانی، داروها و واکسن‌ها ۲۱ میلیارد دلار کمک کرده‌است. این گروه همچنین متعهد به تقویت چارچوب هماهنگی برای مبارزه با همه‌گیری در سطح بین‌المللی، شامل حفاظت از کارکنان بهداشتی در خط مقدم و تحویل تجهیزات پزشکی و مواد غذایی شده‌است».

وی ادامه داد: «همچنین تاکنون حدود ۱۱ تریلیون دلار برای محافظت از اقتصاد جهانی با تعهد و عزم واضح برای انجام هر کار ضروری جهت غلبه بر اثرات این همه‌گیری اش تزریق کرده‌است و از طریق یک ابتکارعمل تاریخی برای توقف پرداخت بدهی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار اولویت را به فقیرترین کشورها داده‌است، به طوری که این طرح ۷۳ کشور واجد شرایط را شامل معافیت‌ها می‌کند».

خالد الفالح وزیر سرمایه‌گذاری، به نمایندگی از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، روز گذشته بیانیه پایانی گروه ارتباطات تجاری B20 را در جریان اجلاس مجازی دریافت کرد.

وی گفت: «ما مشتاقانه منتظر میزبانی شما در پادشاهی بودیم و این فرصت را داشتیم که از شما به عنوان میهمان و دوست استقبال کنیم، از میراث تاریخی و فرهنگی غنی و متنوع آن لذت ببریم و شاهد این تحول اقتصادی و اجتماعی تاریخی باشیم که توسط کشور در حال تحقق است. با این حال، بیماری کرونا اجازه چنین کاری را به ما نداد».


مسائل ساختاری

در مورد مسائل ساختاری پیش روی اقتصاد، سخنرانی ملک سلمان بن عبدالعزیز به این واقعیت اشاره کرد که صحبت کردن در مورد «شکل‌گیری افق‌های جدید» در G20 بدون بحث در مورد راه حل‌های نوآورانه که به توسعه زیرساخت‌های مالی، بهبود سیستم‌های تجارت جهانی و محافظت از بخش خصوصی کمک می‌کند، علاوه بر حمایت برای بازگرداندن جریان سرمایه به بازارهای نوظهور و بهره‌گیری از ابزارهای اقتصاد دیجیتال که به شرایط فراگیر مالی مطلوب در شرایط مختلف کمک می‌کنند، ممکن نیست.

این سخنرانی بر علاقمندی این گروه برای تشدید تلاش‌ها جهت همگام شدن با تغییر ماهیت آموزش و کار و فراهم آوردن فرصت‌هایی برای جوانان به منظور ساختن آینده اقتصادی امیدوار کننده و محکم و تقویت سیستم‌های حمایت اجتماعی تأکید کرد.

سخنان خادم حرمین نشان داد که «از منظر سرمایه‌گذاری و تجارت، این بیماری همه گیر منجر به ایجاد اختلال در زنجیره تأمین و عرضه و توقف تقریباً کامل در بخش‌هایی مانند گردشگری و همچنین ایجاد اختلالات گسترده در بازارهای جهانی شده‌است. بر این اساس، G20 بهترین روش‌ها برای حمایت از بهبود تجارت بین‌المللی، تحریک تنوع اقتصادی و تقویت سرمایه‌گذاری بین‌المللی، علاوه بر حمایت از رقابت بین‌المللی شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط را مورد بحث قرار داد».


اصلاحات تجاری

سخنرانی ملک سلمان بن عبدالعزیز به کار مهم این گروه برای حمایت از اصلاحات سازمان تجارت جهانی اشاره کرد که توسط ریاست پادشاهی بر G20، با توافق در مورد «ابتکار ریاض» برای آینده سازمان تجارت جهانی به آن ارائه شد.

گروه بیست اهمیت زیادی را برای بحث در مورد سیاست‌های مربوط به توسعه بالاترین استانداردهای شفافیت و یکپارچگی در همه زمینه‌ها قائل شد، به طوری که در بیانیه نهایی وزرای مبارزه با فساد، که «ابتکار ریاض جهت تقویت همکاری بین‌المللی در اجرای قانون برای مقامات مربوط به مبارزه با فساد» است، بر چندین طرح توافق شد.

الفالح در سخنان خود به نیابت از خادم حرمین شریفین افزود: «من می‌خواهم تأکید کنم که بسیاری از اولویت‌های گروه تجاری ۲۰ نشان دهنده اولویت‌های مشترک با تحولات فعلی در سعودی از طریق چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی است که نشان دهنده نقشه راه ما برای آینده کشور ماست، به گونه ای که گروه شما روی محور توانمندسازی تمرکز کرده‌است و یکی از جنبه‌های این توانمندسازی در علاقه پادشاهی به اقتصاد دیجیتال نشان داده می‌شود. با تغییر در جهان به کار از راه دور، آموزش از راه دور و حتی خدمات پزشکی از راه دور، پادشاهی عربی سعودی در این زمینه فعال و پیشرفته بود».


توانمند سازی اقتصادی

وی ادامه داد: «همان‌طور که در پادشاهی دریافته ایم که توانمندسازی اقتصادی جوانان و زنان یکی از اولویت‌های سیاست‌های گروه بیست و در دستیابی به پتانسیل کامل اقتصاد ملی ما مهم است و ما اصلاحات گسترده‌ای را برای توانمندسازی زنان در خانه و محل کار، از جمله برنامه‌ها و امکان دهنده‌های کارآفرینی، به ویژه منع تبعیض براساس جنسیت در دسترسی به خدمات مالی انجام داده‌ایم که باعث می‌شود پادشاهی یکی از تنها سه کشور در جهان باشد که این مسئله را اجرا می‌کند».


محافظت از سیاره

الفالح در طی این سخنرانی گفت: «از آنجا که یکی از اولویت‌های G20 و گروه بازرگانی محافظت از سیاره ما است - هدف مهمی که نمی‌توانیم از آن غافل شویم و باید در آینده روی آن سرمایه‌گذاری کنیم - همچنین هدفی است که پادشاهی برای دستیابی به آن، با توسعه برنامه‌ها و پروژه‌هایی در زمینه‌های توسعه انرژی تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی، اقدام کرده‌است. علاوه بر این می‌توان به ابتکار اقتصاد دورانی کربنی، پروژه برنامه‌ریزی شده هیدروژن سبز در نیوم و روش‌های حفاظت از محیط زیست و پایداری مورد استفاده توسط شرکت توسعه دریای سرخ اشاره کرد».

وی گفت: «من می‌خواهم به رهبری گروه و اعضای آن، به ویژه توصیه‌های فعال شما با توجه به پیش بینی موج دوم اپیدمی و توجهی که در مهمترین موضوعات اقتصاد جهانی داشته‌اید، تبریک بگویم، و در پایان، من مشتاقانه منتظر دریافت گزارش و توصیه‌های گروه تجارت ۲۰ هستم، ما برای تحقق فرصت‌های قرن بیست و یکم برای همگان به همکاری ادامه می‌دهیم».

این سخنرانی بر اهتمام ریاست فعلی گروه بیست در طی سال جاری برای گوش دادن به توصیه‌های گروه‌های مختلف تجاری از طریق جلسات وزرا، شرکا و گروه‌های کاری G20 تأکید کرد.


همکاری بین‌المللی

از سوی دیگر، یوسف البنیان رئیس گروه بی ۲۰ نیز در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس گفت که نه دولت‌ها و نه بخش بازرگانی نمی‌توانند به تنهایی برای جبران خسارات ناشی از بیماری همه گیر Covid-19 کار کنند. او تأکید کرد که زمان کنونی نیاز به همکاری بین‌المللی در این زمینه را دارد.

 کریستالینا جورجیوا مدیر صندوق بین‌المللی پول نیز در مورد نقش موسسات چند جانبه گفت: «سیاست گذاران در سراسر جهان اقدامات همزمان و استثنایی را برای محدود کردن شیوع بیماری همه گیر و جلوگیری از ورشکستگی‌ها و اخراج‌های گسترده انجام داده‌اند. صندوق بین المللی پول با ارائه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸۱ کشور به همراه ارائه سیاست‌ها و مشاوره مالی به این تلاش‌ها کمک کرد. ما خواهان تلاش بیشتر برای تحکیم همکاری‌های بین المللی به منظور حفظ ثبات، تقویت اعتماد و دستیابی به بهبودی پایدار و جامع تر هستیم».

سران جهانی بخش تجارت، دانشگاه، جامعه مدنی و سازمان‌های بین‌المللی در طی این اجلاس، اهمیت شناسایی سیاست‌ها و روش‌های تجاری لازم برای تحریک بهبود پایدار از بیماری همه گیر کرونا را تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای