«گروه بیست» اولین صندوق بین‌المللی «تاب‌آوری شهری» را راه‌اندازی می‌کند

«گروه بیست» اولین صندوق بین‌المللی «تاب‌آوری شهری» را راه‌اندازی می‌کند

اعضای گروه «جامعه شهری» بر ضرورت تأمین مالی، با استفاده از ابزارهای نوین مالی تأکید کردند
شنبه, 31 اکتبر, 2020 - 10:45

گروه بیست، به ریاست سعودی، از طریق گروه ارتباطات جامعه شهری (U20) اعلام کرد که در حال تلاش برای ایجاد یک صندوق بین‌المللی با هدف کمک به شهرها و اجتماعات شهری در مقابله با عواقب همه گیری کرونا و سایر چالش‌ها و موارد اضطراری پیش رو است.

این صندوق در نوع خود اولین صندوق در جهان است و تعدادی از شهرها در تلاشند آن را به نفع شهرها و اجتماعات شهری در سراسر جهان تأسیس کنند.

فهد الرشید رئیس گروه ارتباطات جامعه شهری و مدیرعامل هیئت سلطنتی ریاض گفت: «اکنون ما این فرصت را داریم که از درس‌ها و تجربیات مربوط به بیماری همه گیری کرونا بهره مند شویم تا شهرها و جوامع شهری را مقاوم تر کرده و بتوانند با چالش‌های مشابه روبرو شوند».

وی در این زمینه اظهار کرد که شهرهای گروه، مسئولیت تأسیس یک صندوق بین‌المللی را بر عهده می‌گیرند که به شهرها کمک می‌کند با همه‌گیری روبرو شوند و با سایر چالش‌های شهری مقابله کنند، تا به گفته وی «آینده ای بهتر و امن تر» داشته باشند.

تأسیس این صندوق در پاسخ به نتایج کارگروه کاری و تخصصی Covid-19 صورت می‌گیرد که توسط ریاض و ریاست گروه ارتباطات جامعه شهری با همکاری شهرهای رم و بوینس آیرس تأسیس شده‌است.

به نوبه خود، ویرجینیا راگی شهردار رم، اظهار کرد که «مبارزه با بیماری همه گیر چالش روزگار است».

وی گفت که «چالش در اینجا فقط بازیابی توانایی‌های بهداشتی، یا از بین بردن بیماری‌ها و ارائه درمان نیست. بلکه، بزرگترین چالش واقعی در کوتاه مدت بهبود اقتصادی از پیامدهای همه‌گیری است که بر فعالیت اقتصادی و مشاغل تأثیر منفی می‌گذارد».

وی افزود: «شهرها به تنهایی نمی‌توانند از عهده این کار برآیند… پشتیبانی واقعی باید از دولت‌ها صورت گیرد، اما در عین حال تهیه منابع به صورت جمعی و توسعه ابزارها و راه حل‌های جدید ضروری است».

وی با تأکید بر اینکه «صندوق بین المللی تاب آوری شهری» روشی هوشمندانه برای تأمین این نیازها است، اضافه کرد: ریاست دوره بعدی یعنی ایتالیا به گروه ارتباطات جامعه شهری (U20) متعهد می‌شود تا کار در مورد این صندوق و دستیابی به آن را ادامه دهد.

اوراسیو رودریگز لاریتا شهردار بوینس آیرس که بنیانگذار گروه اطلاع‌رسانی جامعه شهری بود، روز گذشته در بیانیه رسمی گفت: «بودجه دولت‌های محلی برای اجرای کارهای بازسازی شهری پایدار یا فراهم کردن فرصت‌های شغلی به اندازه مورد نیاز برای سال‌های آینده کافی نیست… ما باید برای تسهیل دسترسی شهرها به بسته‌های محرک و بازیابی و حمایت از تهیه ابزارهای نوین مالی برای تأمین بودجه سازگار با محیط زیست برای صندوق مورد انتظار، به‌طور جمعی کار کنیم».

این گروه تخصصی شامل ۱۰ شهر دیگر از جمله: آمستردام، هلسینکی، هوستون، ازمیر، لس آنجلس، مادرید، مکزیکوسیتی، ریودوژانیرو، سائوپائولو و تشوان است. همچنین ۷ شریک دانش، عبارتند از: دانشگاه پنسیلوانیا، ائتلاف تحولات شهری، شورای امور جهانی شیکاگو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، شرکت مالی بین‌المللی - گروه بانک جهانی، آژانس توسعه فرانسه و دانشگاه گوستاو ایفل با این صندوق همکاری می‌کنند.

کارگروه Covid-19 علاوه بر یک نظرسنجی که بیش از ۷۵ میلیون نفر از جمعیت جهان را در ۲۱ شهر تحت پوشش قرار داده‌است، از ۳۲ مطالعه بهره‌مند شده‌است. این نظرسنجی و مطالعات با هدف ارزیابی و ارائه توصیه‌هایی در مورد بهترین روش‌هایی که گروه ارتباطات جامعه شهری می‌تواند به شهرها کمک کند، همچنین برای رسیدن به دوام برای مرحله پس از کرونا مورد نیاز است.

این صندوق به عنوان یک صندوق مشترک جهانی در دسترس شهرها و تحت مدیریت آنها خواهد بود و با تأمین اعتبار لازم برای شهرها برای پاسخگویی سریع در شرایط اضطراری و بلایا به روشی مؤثر و شفاف، و کمک به کسب سرمایه‌های لازم در زیرساخت‌های لازم برای افزایش دوام و دستیابی به راه حل‌های مالی و فرصت‌های مختلف سرمایه‌گذاری، به اهداف خود خواهد رسید.

این صندوق امکان توسعه ابزارهای مالی که در حال حاضر در دسترس شهرها نیست، را در دسترس قرار می‌دهد و با اعطای کمک‌های مالی اختصاص یافته به ارائه کمک‌های فنی، ارائه وام‌هایی با بهره کم و ارائه ضمانت به شهرهایی که دارای وضعیت اعتباری نسبتاً پایین هستند یا به شهرهایی که نیاز به ضمانت دولت در سطح ملی دارند، به آنها کمک خواهد کرد.

گروه ارتباطات جامعه شهری اظهار کرد که برای تعریف بیشتر جزئیات و سازوکار کار صندوق تا پایان سال جاری تلاش خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای