آژانس اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر حد مجاز است

آژانس اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر حد مجاز است

آژانس می‌گوید، توضیحات ایران در مورد سایت مخفی هسته ای «فاقد اعتبار است»
چهارشنبه, 11 نوامبر, 2020 - 17:30
تأسیسات هسته‌ای نطنز (آژانس عکس اروپا)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه اطلاعات ارائه شده دربارهٔ یک سایت هسته ای مخفی و مشکوک از سوی ایران "فاقد اعتبار" است، از تهران خواست که توضیحات جدیدی در این باره ارائه دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه، گفته‌است که ایران به غنی سازی اورانیوم با غلظتی معادل ۱۲ برابر حد مجاز براساس برجام ادامه می‌دهد و ذخایر خود را افزایش داده‌است.

بر اساس این گزارش میزان اورانیوم غنی‌شده در ایران حتی از زمان گزارش قبلی که دو ماه قبل تهیه شده بود نیز بیشتر است.

طبق این گزارش، ایران تا دوم نوامبر دو هزار و ۴۴۲٫۹ کیلوگرم اورانیوم با غلظت کم در اختیار دارد درحالی که میزان آن تا ۲۵ اوت دو هزار و ۱۰۵٫۴ کیلوگرم بود.

بر پایه این گزارش، ایران اولین زنجیره از سانتریفیوژهای پیشرفته را در این نقطه زیرزمینی در نطنز نصب کرده‌است. برجام فقط اجازه نصب ماشین‌های نسل اول "آی آر-۱" را می‌دهد.

ایران قبلاً به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده بود که سه زنجیره دستگاه‌های غنی سازی را از یک تأسیسات آزمایشی در سطح به یک نقطه زیرزمینی منتقل می‌کند.

گزارش تازه آژانس همچنین فاش کرد که ایران زنجیره سانتریفیوژهای "آی آر-۲ ام" را نصب و متصل کرده اما گاز هگزافلورید اورانیوم که برای غنی سازی لازم است به آن تغذیه نکرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای