تولید گاز غیر متعارف برای نخستین بار در امارات

تولید گاز غیر متعارف برای نخستین بار در امارات

چهارشنبه, 11 نوامبر, 2020 - 23:45
تولید گاز غیر متعارف در امارات گام بزرگی در مسیر اجرای برنامه استفاده حداکثری از ذخایر گاز غیر متعارف در کشور و دست یابی به خودکفایی در حوزه گاز است (الشرق الأوسط)

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) و توتال فرانسه از تولید اولین مقادیر گاز غیر متعارف از میدان الذیاب در الرویس واقع در ۲۰۰ کیلومتری غرب شهر ابوظبی خبر دادند. 

تولید گاز غیر متعارف در امارات گام مهم در مسیر اجرای برنامه استفاده حداکثری از ذخایر گاز غیر متعارف در کشور و نیز تحقق هدف شرکت ادنوک برای تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز غیر متعارف در روز تا ۲۰۳۰ است. امارات برای رسیدن به خودکفایی در تولید گاز تلاش می کند.

شرکت ادنوک و توتال دو سال پیش توافقنامه همکاری برای تولید گاز غیر متعارف امضا کردند.

یاسر المزروعی مدیر اجرایی اکتشاف و توسعه و تولید شرکت ادنوک گفت «این یک موفقیت مهم دیگر در قالب تلاش های این شرکت برای اکتشاف و توسعه منابع گاز غیر متعارف در ابوظبی است. این گام دیگری است که در راستای اجرای برنامه راهبردی جامع گازی و رسیدن به خودکفایی در بخش گاز در امارات اجرا کردیم. این تلاش ها برای توسعه هر چه بیشتر منابع گازی و استفاده حداکثری از منابع عظیم در دسترس ادامه دارد».

از سوی دیگر، واحد گاز طبیعی مایع ادنوک و ویتول قرارداد ۶ ساله برای خرید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال از تولیدات ادنوک پس از ۲۰۲۲ امضا کردند. ادنوک و توتال نیز یک قرارداد ۲ ساله برای خرید ۷۵۰ هزار تن در سال از تولیدات ادنوک در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ امضا کردند.

شرکت اماراتی ادنوک گفت «این موافقت نامه ها در راستای گسترش روابط عالی بین ادنوک و شرکت های ویتول و توتال امضا شدند».

ادنوک در ۲۰۱۹ یک تفاهم نامه همکاری راهبردی با ویتول برای سرمایه گذاری در شبکه مخازن و پایانه های بین المللی انتقال انرژی ویتول امضا کرد.

فاطمه النعیمی مدیر اجرایی شرکت گاز طبیعی ادنوک در نشست خبری در نمایشگاه نفت و گاز ابوظبی (ADIPEC) گفت «موافقنامه های امضا شده با دو شرکت بیانگر برنامه تجاری راهبردی موفقیت آمیز ما در این شرایط غیر عادی و نیز نشانگر تقاضای فزاینده گاز طبیعی مایع در بازار است. ال ان جی مسیر را برای گذر به مرحله استفاده از انرژی پاک تسهیل می کند. بازارهای آسیایی فراوانی موفق شدند با استفاده از ال ان جی به دستاوردهای چشمگیری برای محافظت از محیط زیست دست یابند. ما نیز به تامین تقاضای فزاینده ال ان جی به عنوان سوخت اصلی انرژی در حال و آینده ادامه می دهیم».

برآوردها حاکی از رشد سالانه ۵ درصدی تقاضای ال ان جی در بیست سال آینده است که از جمله پاک ترین سوخت های فسیلی است و می تواند بیشتر از گزینه های گازی دیگر در محافظت از محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه ای سهیم باشد.

ال ان جی در سرعت بخشی به فرآیند انتقال به مرحله تولید انرژی کم کربن در آینده موثر بوده و به عنوان راهکار کشورها برای ایجاد تعادل بین تقاضای انرژی و دست یابی به اهداف انرژی پاک مطرح می شود.

پابلو گالانته اسکوبار رییس گروه ال ان جی شرکت ویتول گفت «ما اطمینان داریم که این موافقت نامه به افزایش توان شرکت برای تامین پایدار و امن انرژی از منابع تولید آن به کلیه خریداران در جهان کمک می کند».

توماس موریس معاون اول رییس گاز طبیعی مایع توتال گفت «توافقنامه با ادنوک به افزایش رشد و انعطاف پذیری بخش ال ان جی توتال می انجامد و روابط بلند مدت و همکاری با ادنوک در بخش ال ان جی را تقویت می کند».

ادنوک تقریبا ۶ میلیون تن در سال ال ان جی تولید می کند. 

 


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای