ریاض با تصمیم «قاطع» و اقدامات «جسورانه» به استقبال نشست G20 می‌رود

ریاض با تصمیم «قاطع» و اقدامات «جسورانه» به استقبال نشست G20 می‌رود

جلسات نهایی بر عملی کردن تعهدات رهبران برای عبور از شرایط فعلی تأکید می‌کند
شنبه, 14 نوامبر, 2020 - 22:15

در آستانه برگزاری بزرگترین اجلاس سالانه رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان و پرنفوذ در صحنه بین‌المللی، ریاض پایتخت سعودی، در حال آماده‌سازی برای تهیه پیش نویس تصمیمات و روش‌هایی است که به اجلاس رهبران G20 به ریاست سعودی برای توسعه راه حل‌های «قاطع» و «جسورانه» و برنامه‌هایی عملیاتی برای افزایش بهبودی از بیماری همه گیر کرونا و رشد اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی بین‌المللی ارائه می‌شود.

بر اساس اطلاعات رسیده به دست الشرق الاوسط، جلسات عالی دبیرخانه G20 به این نتیجه رسیدند که باید تلاش‌های زیادی انجام شود تا اجلاس ریاض «قاطع» و قادر به بازگرداندن امید و اطمینان به مردم جهان از طریق مجموعه اقدامات «جسورانه» باشد که در شرایط فعلی امید را به واقعیت تبدیل کند.

اطلاعات حاکی از آن است که در حال حاضر کار برای صدور بیانیه نهایی قوی و توافق شده برای اجلاس سران G20، شامل بسیاری از تعهدات جدید در سیستم G20 در حال انجام است، همچنین تلاش‌ها در عین حال اهمیت همبستگی و همکاری بین‌المللی برای هماهنگی پاسخ یکپارچه از سوی اعضای G20 را تأکید می‌کند.

بر اساس این اطلاعات، ریاست سعودی چشم‌انداز زیر را تأکید خواهد کرد: «چالش‌های بهداشتی و اقتصادی پیش روی جهان توسط هر کشور به تنهایی قابل مدیریت نیست. جهان بسیار به هم پیوسته‌است، بنابراین ضمن احترام به دیدگاه‌ها، شرایط و سنت‌های مختلف، احتیاج به همکاری مشترک وجود دارد».

سعودی در آخرین اقدامات خود برای ریاست اجلاس G20تأکید می‌کند که تعهدات و وعده‌های رهبران کشورهای عضو پس از یک هفته، به اقدامات عملی تبدیل شوند، زیرا در حال حاضر و پس از آنکه اقتصاد جهانی تحت فشارهای گسترده بیماری همه گیر کرونا قرار گرفت، گزینه ای دیگری غیر از غلبه بر تأثیر همه‌گیری بر جهان و محافظت از زندگی و معیشت همگان نیست.

سعودی در پایان این هفته، در آستانه برگزاری اجلاس سران G20 بزرگترین کشورهای اقتصادی و تأثیرگذار در جهان خواهد بود. در یک سال گذشته سعودی شاهد برگزاری ۱۸۰ جلسه شامل ۱۷۰ جلسه در چارچوب برنامه کاری گروه و ۱۶ نشست عالی وزیران و دو اجلاس رهبران بود. اولین جلسه به‌طور بی‌سابقه در مارس گذشته و جلسه اختتامیه به‌طور روتینی خواهد بود.

علاوه بر این، ریاست G20 سعودی اقدامات سریع و بی‌سابقه ای را برای محافظت از زندگی، به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر انجام داده‌است، زیرا کشورهای G20 تقریباً ۲۱ میلیارد دلار برای حمایت از سیستم‌های بهداشتی، جستجوی واکسن و بیش از ۱۴ میلیارد دلار برای تخفیف بدهی کشورهای در حال توسعه و تزریق حدود ۱۲ تریلیون دلار برای محافظت از اقتصاد جهانی کمک کرده‌اند، یعنی ۴ برابر از آنچه در سال ۲۰۱۸ به بحران اقتصادی جهانی کمک شده بود.

سعودی کشور جوانی در میان کشورهای عضو G20 است که تحقق اقتصادی و اجتماعی بزرگ مردم خود را متعهد شده‌است و در تلاش برای پیشرفت و تمایل به استفاده از فرصت‌های قرن بیست و یکم منعکس می‌شود. این کشور تأکید می‌کند که با همکاری با شرکای بین‌المللی، جامعه مدنی، بازرگانان و جلسات، جهان قادر به ایجاد پایه‌هایی برای بازگرداندن رشد و بهبود قوی تر، و محافظت و آمادگی بهتر برای آینده می‌شود.

رهبران بیست کشور در ۲۱ و ۲۲ این ماه اجلاس خود را برگزار می‌کنند، در حالی که این قبل از جلسه چهارم و آخرین جلسه کارگزاران عالی‌رتبه (شرپا) از هفدهم تا نوزدهم این ماه، برای آماده‌سازی پرونده توصیه‌های نهایی، دو روز قبل از اجلاس رهبران برگزار می‌شود.

بحث‌های شرپاها در سومین نشست مجازی آنها به ریاست سعودی بود که در ۲۹ و ۳۰ سپتامبر با مشارکت کشورهای دعوت شده و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه ای برگزار شد، جایی که کارگزاران عالی‌رتبه (شرپا) در مورد پیشنهادات هشت گروه تماس و اتحاد بخش خصوصی برای توانمند سازی و حمایت از نمایندگی اقتصادی زنان مطلع شدند.

در زمانی که گروه‌های ارتباطی توصیه‌های خود را به G20 ارائه دادند، شرپاهای کشورهای G20 بحث در مورد پیش نویس بیانیه نهایی رهبران را آغاز کردند، جایی که بحث‌های آنها در مورد روش‌های همکاری و اقدام مشترک برای غلبه بر پیامدهای ویروس کرونا، بازگرداندن رشد، ایجاد مشاغل و ترسیم آینده بهتر برای همه بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای