تأکید ریاست گروه ۲۰ بر ادامه هماهنگی برای بهبود اقتصاد بین‌المللی

تأکید ریاست گروه ۲۰ بر ادامه هماهنگی برای بهبود اقتصاد بین‌المللی

برخی از وزرا از تلاش‌های سعودی درباره ابتکارات تجاری - رقابتی و حمایت از مراقبت‌های بهداشتی می‌گویند
دوشنبه, 16 نوامبر, 2020 - 18:15

برخی از وزرای سعودی دیروز پیش‌بینی کردند که ریاست سعودی بر گروه بیست در حمایت از ابتکارات جهت تسهیل تجارت، افزایش رقابت و تحریک بنگاه‌های کوچک و متوسط سهیم باشد. آنها بر جنبه‌های پیشگیرانه و مراقبت‌های بهداشتی برای محافظت از مردم در شرایط فعلی تأکید کردند، در این میان، ریاض به هماهنگی مشترک برای حمایت از بهبود اقتصاد جهانی ادامه می‌دهد.

ماجد القصبی وزیر تجارت سعودی، میزبانی اجلاس رهبران گروه ۲۰ از سوی ریاض را فرصتی مهم برای نشان دادن جایگاه سعودی در جهان دانست و گفت که سعودی از ابتدای ریاست خود بر گروه ۲۰ در ماه دسامبر سال گذشته تاکنون و با توجه به شرایط استثنایی حاکم بر جهان در پی شیوع ویروس کرونا مسئولیت خود در این شرایط بحرانی را درک کرده و به همین دلیل اجلاس مجازی فوق‌العاده گروه ۲۰ برای تعامل با بحران کرونا در ماه مارس گذشته را مدیریت کرد.

القصبی در گفتگو با خبرگزاری «واس» تأکید کرد که سعودی در دوره ریاست خود بر گروه ۲۰ تلاش کرده‌است با همکاری دیگر کشورهای عضو به ملت‌های جهان خدمت و از اقتصاد جهانی در مسیر بازگشت به شرایط طبیعی و بازیابی خود پشتیبانی کند.

القصبی توضیح داد که پادشاهی بسیاری از ابتکارات را در مقابله با بیماری همه گیر کرونا هدایت کرده‌است و تأثیرات منفی آن را برای تسریع روند بهبودی با اختصاص بیش از ۲۱ میلیارد دلار در قالب «گروه بیست» برای حمایت از سیستم‌های بهداشتی، جستجوی واکسن ایمن برای کرونا و تشدید همکاری‌های مشترک محدود کرده‌است.

به گفته او، این میزان بودجه با هدف احیای چرخه اقتصادی، کاهش خسارات وارده به سرمایه گذاران و بازرگانان، رفع نقاط ضعف ایجاد شده در طی همه گیر شدن بیماری و همچنین افزایش مقاومت درازمدت تخصیص یافته‌است.

وی اضافه کرد که جلسات استثنایی وزرای تجارت و سرمایه‌گذاری کشورهای گروه ۲۰ به عنوان جزئی از تعامل هماهنگ و مناسب با پیامدهای خطرناک بحران کرونا بر تجارت و اقتصاد جهانی برگزار شده، و با اعلام «طرح ریاض» و پشتیبانی و تأیید کشورهای عضو گروه ۲۰، تلاش شده‌است تجارت جهانی مورد حمایت قرار گیرد و خطوط امدادی کالاهای ضروری در سطح جهان به شکل مناسب به فعالیت خود ادامه دهد.

القصبی بر ادامه همکاری و هماهنگی میان کشورهای گروه ۲۰ در مسیر بازیابی و بهبود وضعیت اقتصاد جهان تأکید کرد و افزود که تلاش‌های انجام شده برای کاهش محدودیت‌ها در مسیر حرکت تجاری بین‌المللی نتایج مثبتی داشته‌است و کشورهای گروه ۲۰ تلاش خواهند کرد اقدامات لازم برای کاهش پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بحران کرونا را ادامه دهند.

از سوی دیگر، توفیق الربیعه وزیر بهداشت سعودی تأکید کرد، میزبانی اجلاس سران کشورهای عضو گروه بیست توسط سعودی یک رخداد تاریخی است، چرا که نشان از جایگاه سعودی در سطح جهان دارد.

الربیعه اظهار کرد: ریاض با درایت سیاسی خود و حضور پررنگش، نقش مهمی در ثبات جهانی و حفاظت از توازن اقتصادی و گذر از چالش‌های پیش روی همزیستی مسالمت‌آمیز میان کشورها داشته‌است.

وزیر بهداشت گفت: جهان اخیراً با شرایطی استثنایی به‌نام ویروس کرونا روبرو است، سعودی بنابر رهنمودها و پیگیری‌های خادم حرمین شریفین و ولیعهدشان تدابیری فعال و مؤثر اتخاذ کرده که به فضل الهی، نقش مهمی در کاهش انتشار این ویروس داشته‌است، همچنین گام‌هایی مهم و زودهنگام برای همکاری با جامعهٔ جهانی و منطقه داشته‌است.

به گفته او، ریاض کمک‌های ویژه‌ای به سازمان‌های فعال در مبارزه با این ویروس کرونا و بهسازی سیستم‌های بهداشتی تقدیم کرده‌است.

الربیعه افزود: بخش بهداشت و درمان سعودی شاهد یک نهضت سریع و رو به رشد است و مراکز بهداشتی شاهد بهبود خدمات رسانی به شهروندان بوده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای