گران ترین قرارداد شرکت توسعه دریای سرخ برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر 

گران ترین قرارداد شرکت توسعه دریای سرخ برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر 

واگذاری بزرگ ترین تاسیسات ذخیره سازی باتری در جهان
دوشنبه, 16 نوامبر, 2020 - 19:00
واگذاری بزرگ ترین تاسیسات ذخیره سازی باتری در جهان یکی از بنود این قرارداد است (الشرق الاوسط)

شرکت توسعه دریای سرخ سعودی در اولین تجربه همکاری با بخش های خصوصی و دولتی موفق به جذب پروژه سرمایه گذاری چند ملیتی در مجموعه ای از تاسیسات و مراکز انرژی های تجدید پذیر و تولید آب و تصفیه فاضلاب و سیستم های سرد کننده تجاری شده است. 


شرکت توسعه دریای سرخ که ساخت و ساز یکی از مدرن ترین پروژه های گردشگری جهان را اجرا می کند قرارداد همکاری و ائتلاف با شرکت آکوا پاور برای طراحی و ساخت و عملیاتی کردن و حمل و نقل زیر ساختارهای تاسیسات خدماتی پروژه دریای سرخ امضا کرده است. این گران ترین قرارداد امضا شده توسط شرکت توسعه دریای سرخ بوده و گام مهمی در مسیر اجرای پروژه دریای سرخ است. این منطقه گردشگری اولین قطب تفریحی منطقه خواهد بود که فقط از انرژی تجدید پذیر استفاده می کند. هیچ طرحی در جهان در این حد و اندازه با تکیه صرف به انرژی تجدید پذیر و بدون استفاده از انرژی برق اجرا نشده است. 


جان پاگونو مدیر اجرایی شرکت توسعه دریای سرخ گفت «این برای ما یک مرحله سرنوشت ساز است چون در صدد پایه ریزی الگوی نوین قطب های گردشگری در سعودی هستیم. یکی از ویژگی های طرح این است که با اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ همسویی دارد. ما بر اجرای این پروژه و سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر اصرار داریم. این طرح به ما برای تنظیم معیارهای نوین جهانی در عرصه گردشگری نوین کمک می کند».


او خاطر نشان کرد «به نظر ما این قرارداد نوعی پیشرفت است چون ائتلاف بین شرکت ها منجر به جذب سرمایه گذاری های خارجی برای این پروژه شد. این بیانگر حمایت بین المللی و اعتبار چشم انداز سعودی در سطح جهان است که در سواحل دریای سرخ به واقعیت تبدیل شد. شرکت آکوا پاور این ائتلاف را هدایت می کند. ائتلاف از سعودی نشات گرفت و ریاست ائتلاف دیدگاه مشترکی برای دست یابی به اهدافمان در راستای متحول کردن بخش انرژی در سعودی دارد».


واگذاری تمامی موسسات در یک اقدام بی سابقه در قالب یک قرارداد انجام می شود و شامل تامین انرژی تجدید پذیر و آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب و سیستم های سرد کننده ۱۶ هتل و فرودگاه بین المللی و زیر ساختارهای فاز اول پروژه توسعه دریای سرخ است.


از سوی دیگر، محمد ابو نیان رییس هیات مدیره شرکت آکوا پاور گفت «سند بلندپروازانه ۲۰۳۰ الهام بخش اجرای پروژه دریای سرخ است که به عنوان یک الگوی جهانی مطرح می شود و بیانگر توان سعودی برای توسعه قطب های گردشگری پایدار و بی نظیر خواهد بود».


او افزود «ائتلاف آکوا پاور و شرکت توسعه پروژه دریای سرخ موفقیت جدیدی است که در کارنامه درخشان آکوا پاور ثبت خواهد شد. ما به حمایت از شرکت توسعه پروژه دریای سرخ برای دست یابی به اهداف خود در راستای پایداری زیست محیطی و ایجاد تاسیسات و مراکز بدون انتشار کربن افتخار می کنیم».


او گفت «شرکت های جهان برای تامین تقاضای فزاینده انرژی و آب پایدار تلاش می کنند و آکوا پاور نیز در صدد تثبیت موقعیت خود در فهرست شرکت هایی است که تحول در بخش انرژی جهان را هدایت می کنند. آکوا پاور تلاش می کند راهکارهای خلاقانه مطرح کند و در این راستا به طور زودهنگام استفاده از فناوری های نوین مثل تولید پراکنده و سیستم های هوشمند برای تامین مسئولانه انرژی و آب به قیمت رقابت پذیر را آغاز نمود. برنامه راهبردی استفاده پروژه دریای سرخ از انرژی های پاک و تجدید پذیر جای قدردانی و ستایش دارد. مسئولان این پروژه موفق شدند الگوی همکاری بین بخش خصوصی و دولتی را اجرا کنند و این تاکیدی است بر خط مشی پیشرو شرکت توسعه پروژه دریای سرخ که معیار نوینی برای پایداری و حفاظت از محیط زیست تقدیم جهان می کند».


پنل های خورشیدی و توربین های بادی انرژی منطقه را تامین خواهند کرد. تقاضای اولیه انرژی ۲۱۰ مگاوات اعلام شده که احتمالا با تکمیل هر چه بیشتر پروژه حجم تقاضا بیشتر می شود.


حدود ۶۵۰ هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر تاسیسات منطقه با توجه به این قرارداد تامین می شود که صد در صد بدون کربن خواهد بود.


واگذاری بزرگ ترین تاسیسات ذخیره سازی باتری در جهان با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوت از جمله مفاد قرارداد یاد شده است که بدین ترتیب پروژه دریای سرخ کاملا از نیروگاه برق فاصله گرفته و کل انرژی آن تجدیدپذیر خواهد بود.


راه اندازی دو مرکز تصفیه آب به روش اسمز معکوس و یک مرکز تصفیه فاضلاب یکی دیگر از مفاد توافقنامه است.


ائتلاف آکوارپاور از بانک های سعودی و بین المللی از جمله بانک استاندارد چارترد انگلیس و صندوق راه ابریشم چین خط اعتباری گرفته است. این قرارداد و ائتلاف ناشی از آن فصل نوینی در تامین سرمایه گذاری خارجی آغاز می کند.


سرمایه پروژه توسعه دریای سرخ از خود شرکت تامین نمی شود بلکه تاسیسات ویژه منطقه در ۲۵ سال آینده از ائتلاف آکواپاور خریداری می شوند.


بزرگ ترین پروژه تفریحی جهان در سواحل دریای سرخ سعودی در مسیر درست حرکت می کند و آماده پذیرش اولین گروه مهمانان در اواخر ۲۰۲۲ خواهد بود چون در آن زمان فرودگاه بین المللی و چهار هتل افتتاح می شوند. ۱۲ هتل بعدی در سال ۲۰۲۳ افتتاح خواهد شد. این هتل ها با ظرفیت ۳۰۰۰ اتاق در پنج جزیره و دو منطقه تفریحی واقع شده اند.


۵۰ هتل در اواخر ۲۰۳۰ آماده فعالیت می شوند که ظرفیت آنها ۸ هزار اتاق خواهد بود و ۱۳۰۰ آپارتمان و ویلا در ۲۲ جزیره و شش منطقه مورد بهره برداری قرار می گیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای