نیویورک‌‌تایمز: ترامپ حمله نظامی به ایران را بررسی کرده‌است

نیویورک‌‌تایمز: ترامپ حمله نظامی به ایران را بررسی کرده‌است

سه شنبه, 17 نوامبر, 2020 - 12:45

در پی افزایش نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید همراه با مشاوران ارشد خود گزینه حمله نظامی علیه سایت اصلی هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده را بررسی کرده‌است.

خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، با انتشار گزارشی از واشینگتن به جلسه روز پنجشنبه (۱۲ نوامبر) در کاخ سفید اشاره کرده‌اند.

نیویورک تایمز به نقل از چهار مقام فعلی و سابق آمریکایی در گزارشی نوشت که این جلسه یک روز پس از آن رخ داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش قابل توجه ذخایر اورانیوم ایران خبر دادند.

تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارهٔ فعالیت‌های هسته‌ای ایران برخی از طرف‌های بین‌المللی را به شدت نگران کرده‌است.

ترامپ در این جلسه دربارهٔ امکان انجام یک حمله نظامی به تأسیسات اصلی هسته‌ای ایران ظرف هفته‌های آینده پرسیده بود. ترامپ با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارهٔ افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده توسط ایران چنین گزینه‌ای را مطرح کرده بود.

نیویورک تایمز نوشته هرگونه برنامه حمله‌ای، احتمالاً روی تأسیسات نطنز متمرکز بوده‌است.

طبق این گزارش، حاضران در این جلسه با انجام چنین حمله‌ای مخالفت ورزیده و هشدار دادند که چنین اقدامی می‌تواند به یک درگیری گسترده تبدیل شود.

به نوشته نیویورک‌تایمز، مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری، مایک پومپئو وزیر امور خارجه، کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ایالات متحده در این نشست حضور داشتند.

طبق این گزارش، ترامپ در جلسه هفته گذشته خود از دستیاران ارشد امنیت ملی خود پرسیده‌است که چه گزینه‌هایی وجود دارد و چگونه می‌توان به این موضوع پاسخ داد.

نیویورک تایمز نوشته‌است که پس از آنکه مایک پمپئو و ژنرال مایلی خطرات احتمالی حمله را تشریح کردند افراد حاضر در جلسه به این نتیجه رسیدند که حمله موشکی از دستور کار خارج شده‌است.

کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. تیم انتقالی بایدن نیز از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. به دلیل امتناع دولت ترامپ از شروع پروسه انتقال، تیم بایدن به اطلاعات امنیت ملی دسترسی ندارد.

سخنگوی دولت ایران در واکنش به برخی گزارش‌ها دربارهٔ «تحرکات احتمالی» دونالد ترامپ در منطقه و به‌ویژه علیه ایران گفت که احتمال وقوع این اقدامات «کم است»، ولی «هر گونه اقدام» با «پاسخ کوبنده روبه‌رو خواهد شد».

علی ربیعی که روز سه‌شنبه، ۲۷ آبان، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، با اشاره به این که در حال حاضر حکومت ایران «روزهای سختی» را سپری می‌کند، تأکید کرد که «تحولات جهانی در حوزه بین‌الملل به سرعت در حال تغییر سریع است».

پیشتر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات ایران را دربارهٔ یکی از تأسیسات مشکوک این کشور از نظر فنی نامعتبر خواند و خواستار توضیحات بیشتر از سوی این کشور شد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین تصریح کرده‌است که بعد از وقوع یک انفجار مشکوک و «خرابکارانه» از نظر تهران، ایران نسل جدید سانتریفیوژهای خود را در بخش زیرزمینی همین تأسیسات نصب کرده که مغایر با تعهدات برجام است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای