سعودی و عراق گذرگاه مرزی عرعر را پس از ۳۰ سال بازگشایی کردند

سعودی و عراق گذرگاه مرزی عرعر را پس از ۳۰ سال بازگشایی کردند

چهارشنبه, 18 نوامبر, 2020 - 21:15
گذرگاه مرزی عرعر بین سعودی و عراق (خبرگزاری فرانسه)

سعودی و عراق روز چهارشنبه از بازگشایی گذرگاه مرزی عرعر بین دو کشور پس از ۳۰ سال و با هدف توسعه روابط تجاری خبر دادند.

عثمان الغانمی وزیر کشور، عبدالامیر الشمری معاون فرمانده عملیات مشترک، عمر عدنان الوائلی رئیس کمیسیون گذرگاه‌های مرزی عراق، استاندار الانبار و کربلاء، فرماندهان پلیس الانبار و مرزها و نیز سفیر سعودی در عراق و شماری از مسؤولان دولتی سعودی در مراسم افتتاح گذرگاه مرزی «عرعر» حضور داشتند.

روز گذشته، عمر الوائلی رئیس کمیسیون گذرگاه‌های مرزی عراق گفته بود که گذرگاه مرزی عرعر با سعودی چهارشنبه با ورود ۱۵ کامیون سعودی حامل کمک‌های بهداشتی و پزشکی برای عراق، بازگشایی می شود.

وی افزوده بود: افتتاح گذرگاه مرزی عرعر، از گام های مهم در روند فعالیت گذرگاه های مرزی خواهد بود زیرا گذرگاه مرزی جدید دروازه اصلی و مهم کشورهای حوزه خارج به عراق است.

گذرگاه مرزی عرعر از سال ۱۹۹۰ و در جنگ خلیج بسته شده بود و در سال ۲۰۱۳ به صورت محدود بازگشایی شد، اما به دلیل حضور داعش به مدت ۶ سال مجددا بسته شد. 

بازگشایی گذرگاه‌های مرزی دو کشور در نتیجه تشکیل شوراهای هماهنگی بین دو کشور، مورد توافق دو طرف قرار گرفته بود.

این گذرگاه یکی از مراکز اداری وابسته به شهر عرعر در شمال منطقه مرزی به شمار می‌آید که در فاصله 10 کیلومتری مرزهای مشترک با عراق قرار دارد و شامل تمام خدمات برای ساکنان این گذرگاه و نیز یک بیمارستان دولتی است و علاوه بر این شامل محل اسکان گارد مرزی و یک مرکز گمرکی است.

مقامات دو کشور اعلام کردند که طی روزهای آینده سطح مبادلات تجاری در سطح مورد علاقه دو کشور برادر خواهد بود.

 سعودی و عراق اعلام کردند قرار است سعودی، ۱۰ میلیارد دلار در عراق سرمایه‌گذاری خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای