تاکید اجلاس سه‌جانبه ابوظبی بر لزوم دستیابی به صلح بین فلسطین و اسرائیل

تاکید اجلاس سه‌جانبه ابوظبی بر لزوم دستیابی به صلح بین فلسطین و اسرائیل

پنجشنبه, 19 نوامبر, 2020 - 12:00

ملک حمد بن عیسی پادشاه بحرین، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی روز چهارشنبه در ابوظبی درخصوص روابط استراتژیک میان این کشورها و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

سران سه کشور در این نشست بر پیشبرد همکاری‌ها در چند حوزه راهبردی به ویژه بخش سلامت، امنیت غذایی و دارویی، تلاش‌های مشترک در راستای مبارزه با کرونا و پیامدهای اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی ناشی از شیوع این ویروس متمرکز شده‌اند.

سه طرف ضمن تأکید بر ضرورت هماهنگی و مشاوره میان کشورهای عربی دربارهٔ مسائل اهتمام مشترک، بر لزوم برقراری صلح عادلانه و فراگیر در مسئله فلسطین تأکید کرده‌اند.

این سران همچنین ضمن تأکید بر روابط عمیق برادرانه و استراتژیک میان خود و راه‌های ارتقای این روابط در راستای منافع مشترک، آخرین تحولات منطقه و جهان را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در این باره گفت: «من از برگزاری اجلاس سه جانبه در ابوظبی به همراه برادرم ملک حمد بن عیسی و برادرم ملک عبدالله دوم خوشحال شدم و طی آن در مورد تقویت روابط برادرانه استراتژیک و راه‌های ارتقای آن به بالاترین سطح بحث کردیم».

خبرگزاری بحرین (BNA) گزارش داد که تازه‌ترین تحولات منطقه و جهان از جمله مسئله فلسطین و ضرورت تحقق ساله عادلانه و فراگیر بر اساس راه حل دو کشوری و برپایی کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی از دیگر مسائل مورد بحث در نشست سران سه کشور بود.

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی گفت: «اجلاس بحرین، اردن و امارات در ابوظبی تجسم مشورت و ارتباطات عرب‌ها است که ما در امارات مشتاق آن هستیم، ما کاملاً متقاعد شده‌ایم که دیدار با رهبران و مشورت با آنها دربارهٔ مسائل منطقه ای با تمام محبت و شفافیت راهی برای ایمن‌سازی منطقه از مشکلات و چالش‌های جاری در آن است».

قرقاش روز گذشته در توییتی افزود: «ما هیچ جایگزینی برای برادری موضع واحد و سرنوشت مشترک نداریم».

این اجلاس به دعوت ولیعهد ابوظبی برگزار شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای