شِرپای امارات: بیانیه رهبران G20 طرحی «جسورانه» برای اقدامات آینده خواهد بود

شِرپای امارات: بیانیه رهبران G20 طرحی «جسورانه» برای اقدامات آینده خواهد بود

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 20:45

احمد الصایغ وزیر مشاور در امور شرپای امارات در گروه بیست گفت که در قالب ریاست اجلاس از سوی سعودی شامل یک برنامه بسیار بلند پروازانه را شده‌است، به طوری که این گروه به محل اصلی بحث در مورد مسائل فشرده اقتصادی در سطح جهانی تبدیل شده‌است.

الصایغ گفت: «ما منتظر بیانیه رهبران هستیم که یک طرح جسورانه برای کارهای آینده در مورد بسیاری از چالش‌های مشترک و همچنین برای دستیابی به بهبودی پایدار، انعطاف‌پذیر و جامع در مرحله پس از کنفرانس همکاری در زمینه توسعه است، و ما باید از فرصت فراهم شده توسط این بحران استفاده کنیم تا به ساختن بهتر بازگردیم».

وی که در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی در روز پنجشنبه صحبت می‌کرد، ادامه داد: «ما می‌دانیم که اعلامیه رهبران امسال برای ما فقط یک نقطه شروع است و به همین دلیل ما مشتاقانه منتظر ادامه کار با همتایان خود در G20 در سال‌های آینده هستیم».

وی اضافه کرد: امارات متحده عربی به عنوان کشور میزبان نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی، تحت شعار «اتصال ذهن‌ها، ساخت آینده» از موقعیت مناسبی برای پشتیبانی از دستور کار جهانی و کار تعیین‌کننده برای حرکت رو به جلو G20 برخوردار است.

او افزود: «گروه بیست شاهد تحول چشمگیری برای تبدیل شدن به محل اصلی بحث در مورد مسائل اقتصادی و فشرده در سطح جهانی است. در سال ۲۰۱۱، در واقع فقط ۳ تیم در چارچوب مسیر شرپا کار می‌کردند، اما امسال حدود ۱۴ تیم وجود دارند».

این مقام اماراتی توضیح داد: «ریاست سعودی پیش از آغاز سال، برنامه بسیار بلند پروازانه ای را تعیین کرده‌است و ظهور اپیدمی کوید ۱۹ و لزوم هماهنگی پاسخ جهانی، فقط اهمیت بیشتری به مجمع G20 داده‌است».

به گفته الصایغ، «اکنون که مدت زمان طولانی را با هماهنگی با همتایان G20 خود گذرانده‌ام، به تعهد بی وقفه آنها برای ایجاد اجماع نظر اذعان می‌کنم و نمی‌توانم هیچ انجمن یا گروه دیگری را که بیش از این گروه، به دنبال روشن کردن و نشان دادن توانایی ما در توافق و غلبه بر موضوعات جدید مانند G20 به یاد آورم».

وی اشاره کرد که حضور امارات در جی ۲۰ باعث می‌شود برخی از دیدگاه‌های مهم کشور را روشن سازد، از جمله این موارد می‌توان به تأکید بر اهمیت هماهنگی جهانی و همکاری چند جانبه و پشتیبانی از تلاش‌ها برای اطمینان از دسترسی عادلانه و مقرون به صرفه به واکسن‌ها و درمان‌های کرونا و همچنین حمایت از دسترسی جهانی به آموزش با کیفیت و برجسته سازی حمایت از کشورهای در حال توسعه و حداقل توسعه یافته اشاره کرد.

وزیر مشاور اماراتی، تأکید بر اهمیت توانمندسازی زنان و حمایت از تلاش‌ها در جهت کاهش تأثیرات تغییرات آب و هوایی، تأکید بر اهمیت امنیت غذایی و آب و پیشنهاد یک برنامه پایدار و جامع بهبودی پس از کرونا را از دیگر تاکیدات کشورش عنوان کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای