جامه بومی سعودی بر تن «گروه بيست» 

جامه بومی سعودی بر تن «گروه بيست» 

شهرهای سعودی با لوگوی اجلاس "G20" ریاض تزیین شدند
شنبه, 21 نوامبر, 2020 - 15:15

سعودی از اواخر پارسال رییس دوره ای گروه ۲۰ شد و این امر در زندگی روزمره و کنجاوی مردم کشور درباره سابقه و وظایف و کارگروه های جی ۲۰ تاثیر داشته و در جنبه های گوناگون بروز پیدا کرد. ساختمان ها و تاکسی ها و هواپیماها و ورزشگاه ها و دیوار خیابان ها با رنگ ها و لوگوی نشست جی ۲۰ در ریاض تزیین شدند.


این لوگو با الهام از فرهنگ سعودی و نخ های رنگی و سنتی «السدو» طراحی شده است.


ریاست دوره ای گروه ۲۰ توسط سعودی بر حال و هوای عمومی شهرهای بزرگ نیز موثر بوده و کاربران شبکه های اجتماعی شروع کردند به انتشار مطالب گوناگون درباره هویت ۲۰ و ارائه محصولات خلاقانه جوانان.


جلسات کارگروه های جی ۲۰ با حضور کارشناسان و صاحبنظران جهان در شهرهای مختلف سعودی تشکیل شد اما پس از شیوع همه گیری کرونا نشست ها از ماه مارس به صورت مجازی برگزار شد.


 


هویت سعودی الهام بخش لوگوی جی ۲۰


از همان دسامبر ۲۰۱۹ مشخص بود که محیط بومی چقدر بر طرح و اسم لوگوی جی  ۲۰ «فرصت ما است که با چشم اندازمان الهام بخش جهان شویم» تاثیر داشته است. طرح لوگو برگرفته از فرهنگ سعودی است که هویت سعودی میان میراث باستانی و جنبه مدرن را با یکدیگر آمیخت. لوگوی جی ۲۰ بر اساس اشکال و رنگ و نگارهای بافت های نساجی سنتی شبه جزیره عرب موسوم به السدو طراحی شد. السدو در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو قرار گرفت.


طراحان مرد و زن سعودی بر سر طراحی لوگوی جی ۲۰ رقابت کردند و سرانجام حدود ۳۰ طرح انتخاب شد. و بالاخره طرح محمد الحواس هنرمند سعودی برنده و به عنوان لوگوی جی ۲۰ برگزیده شد. الحواس این طرح را با الهام از نخ های رنگی السدو طراحی کرده و در آن رنگ پرچم تمامی کشورهای شرکت کننده در نشست سران گروه ۲۰ گنجانده شده است.


 


همه جوگیر شدند


پس از اینکه تکلیف لوگوی گروه ۲۰ با الهام از فرهنگ سعودی مشخص شد این لوگو در جنبه ها و فعالیت های مختلف زندگی مردم مطرح شد. برخی از شرکت های دولتی و خصوصی شرکت کننده در فعالیت های جی ۲۰ از این لوگو استفاده و نقش های مختلف گروه ۲۰ را ضمن کسب و کارهای خود تعریف و تبلیغ کردند. نمای ساختمان ها و ویترین مغازه ها عمدتا با طرح لوگوی جی ۲۰ تزیین شدند. تاکسی ها هم سبز پوش شده و لوگوی گروه ۲۰ را نصب کردند. خیلی از مردم کوچه و بازار هم به نشان افتخار به هویت ملی خود از لوگوی گروه ۲۰ روی لباس هایشان استفاده کردند.


مهندس سلمان القحطانی مدیر کل گروه اجاره خودرو گفت «سازمان حمل و نقل عمومی طرح نصب لوگوی جی ۲۰ را در خودروها و تاکسی ها مطرح کرد.. ما هم بی درنگ قبول کردیم و بخشنامه ای برای نصب لوگوی دوره کنونی جی ۲۰ به ریاست سعودی در تمام خودروهای سازمان صادر شد».


القحطانی در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «باید این اقدام را قبل از شیوع کرونا انجام می دادیم اما به خاطر شرایط بعد از شیوع ویروس مساله به پس از بازگشت روال عادی زندگی موکول شد». او تاکید کرد «ما از طرح های این چنینی حمایت می کنیم چون نشست جی ۲۰ در سطح بین المللی توسط سعودی رهبری می شود و به همین دلیل این شرکت از جمله نخستین شرکت های طراح لوگوی جی ۲۰ بود».


البته فضای نشست سران گروه ۲۰ تنها به نمای ساختمان ها و راهروهای شرکت های دولتی و خصوصی و جلسات و رسانه ای سعودی سرایت نکرد بلکه شرح وظایف و دستور کار کارگروه ها در هر گردهمی شهروندان از تمامی گروه ها مطرح می شد و مردم داوطلبانه در فعالیت ها و برنامه های مربوط به نشست های جی ۲۰ شرکت کردند. نتیجه این مشارکت گسترده چیزی نبود جز انجام مطالعات و پژوهش های متعدد و گسترده و حتی نظرخواهی در مورد توصیه های ارائه شده به سران جی ۲۰.


بخش گسترده ای از جوانان سعودی در جلسات و سمینارها و برنامه های گروه Y20 مثل سمینار ادیان و فرهنگ ها و برنامه های متعدد دیگر شرکت کردند.


 


بازتاب شخصیت


عبد الله عبد الغنی مشاور روابط عمومی و ارتباطات گفت «نشست سران گروه ۲۰ یک رویداد اقتصادی مهم و تاثیرگذار در مراکز تصمیم گیرنده اقتصادی بین المللی به شمار می رود و گفتگوهای رسمی بین سران جهان برای ایجاد راهکار برای مشکلات کنونی برگزار می شود. اما دوره کنونی یک چیز دیگر به این کنفرانس اضافه کرد. مردم سعودی طبع خونگرم و مهمان نوازی خود را که مشخصه بارز سعودی ها است اضافه کردند. آنها خوشحالی و افتخار ملی خود را نشان دادند؛ افتخار به ارزش های اصیل عربی و اسلامی و تاریخ ملی پر از موفقیت و دستاورد و حضور کشورشان در تلاش های جهان برای رسیدن به برابری و امنیت و صلح.


عبد الغنی خاطر نشان کرد جنبه های حضور مردم یکی دو تا نبود بلکه شبکه های اجتماعی نیز سبز پوش شدند و لوگوی جی ۲۰ و عکس های ملک سلمان و ولیعهد با پیام های صلح و دوستی در جهان در شبکه های اجتماعی منتشر شد. مضمون پیام ها این است که سعودی به عنوان یک بازیگر بین المللی در ساخت آینده پایدار با استفاده از طرح های پایدار بشردوستانه اش مطرح است».


عبد الغنی خاطر نشان کرد «گفتمان رسمی بشردوستانه سران سعودی منجر به تثبیت ارزش های تفاهم و توافق بین ملت ها و گفتگوی فرهنگ ها و افزایش آگاهی با بهره گیری از زبان گفتگو شد. و حالا جوانان سعودی خود را به عنوان سفیران این گرایش بشردوستانه مطرح می کنند. گواه این کلام سطح عالی محصولات سینمایی سعودی در شبکه های اجتماعی است».

 


درک مسئولیت


عبد الغنی به الشرق الاوسط گفت «میزبانی نشست سران جی ۲۰ در زندگی روزمره مردم شهرهای سعودی بازتاب داشت. لوگو و پیام های جی ۲۰ بر خودروها و حتی هواپیماها و فعالیت های ورزشی نصب شد. ساختمان ها و نمای بیرونی شرکت ها و مکان های گوناگون با الهام از رنگ های السدو رنگ آمیزی شدند». 


عبد الغنی گفت «میزان استقبال و مشارکت سعودی ها در برنامه های حاشیه ای این نشست آگاهی آنان نسبت به مسئولیت سعودی در هدایت این محفل بین المللی را نشان می دهد. توصیه ها و طرح های پایان نشست جی ۲۰ می تواند در سیاست های جهانی تاثیر گذار باشد».


 


 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای