دولت بایدن توافق هسته‌ای ایران را به‌طور مشروط از سر می‌گیرد

دولت بایدن توافق هسته‌ای ایران را به‌طور مشروط از سر می‌گیرد

مهم‌ترین شرط‌ها؛ محدودکردن برنامه موشکی و حمایت ایران از گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه
یکشنبه, 22 نوامبر, 2020 - 11:15
نیروگاه هسته‌ای بوشهر (خبرگزاری فرانسه)

کریس کونز سناتور دموکرات که گفته می‌شود از گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت خارجه آمریکا در دولت جو بایدن است، گفت، در صورتی که مسیری برای محدود کردن برنامه موشکی و حمایت ایران از گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه وجود داشته باشد، از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت می‌کند.

دولت دونالد ترامپ اردیبهشت سال ۹۷ (می ۲۰۱۸) از برجام خارج شد و با هدف وادار کردن ایران به مذاکره و مهار برنامه هسته‌ای و موشکی و همچنین سیاست‌های منطقه‌ای آن، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرده‌است.

با این حال، توافق هسته ای به اعمال محدودیت در برنامه موشک‌های بالستیک ایران، و همچنین حمایت مستقیم ایران از شبه نظامیان وفادار به تهران در عراق، لبنان، یمن و سوریه، اشاره ای نکرده‌است. دولت ایالات متحده این گروه‌ها را عامل بی‌ثباتی و ناآرامی در منطقه خاورمیانه و همچنین تضعیف شرکای ایالات متحده می‌داند.

سناتور کونز در پاسخ به این پرسش خبرگزاری رویترز که آیا از بازگشت آمریکا به برجام حمایت می‌کند، گفت: «نه بدون داشتن مسیر روشنی برای محدود کردن برنامه موشکی و حمایت از گروه‌های نیابتی در منطقه».

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که ۲۰ ژانویه به‌طور رسمی وارد کاخ سفید خواهد شد، گفته‌است در صورتی به برجام خواهد پیوست که ایران پایبندی سختگیرانه به این توافق را از سر بگیرد، همچنین آمریکا با متحدانش همکاری خواهد کرد تا برجام را «تقویت و گسترش داده» و با دیگر اقدامات بی‌ثبات کننده ایران مقابله خواهد کرد.

کونز همچنین گفته‌است: قبل از آن که از بازگشت به برجام حمایت کنم، واشنگتن نیازمند است که به دنبال راهی برای اعمال محدودیت بر برنامه موشکی و حمایت آنها از گروه‌های نیابتی باشد. اینها می‌بایست یک زمانی محقق شوند».

بازگشت آمریکا به برجام فرایند پیچیده خواهد بود، حال اگر موضوع محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نیز به آن اضافه شود وضعیت سخت‌تر خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای