اسرائیل «جنگ فرسایشی» جناح‌های ایران در سوریه را تشدید می‌کند

اسرائیل «جنگ فرسایشی» جناح‌های ایران در سوریه را تشدید می‌کند

امسال ۲۶ حمله انجام شد و ۲۰۶ نیروی رژیم و شبه نظامی وفادار به تهران کشته شدند
پنجشنبه, 26 نوامبر, 2020 - 10:00

رژیم سوریه صبح دیروز (چهارشنبه) تأکید کرد که حملات هوایی اسرائیل منطقه ای را در حومه جنوبی دمشق هدف قرار داده‌است، جایی که جداشدگان از ارتش می‌گویند که نیروهای نظامی ایران حضور پررنگی در آن دارند و این دومین حمله به سایت‌های گروه‌های ایرانی یا متحدان آن طی یک هفته اخیر است.

ارتش سوریه اعلام کرد، اسرائیل حملات هوایی جدیدی به اهدافی در جنوب دمشق و منطقه جبل مانع و جنوب قنیطره داشته و این حملات تنها خساراتی مادی بر جای گذاشته‌است.

اما گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا از کشته شدن دست کم هشت نفر از نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران در این حمله شبانه علیه مواضع نظامی در سوریه خبر داد.

منابع دیپلماتیک نیز گفتند، پیگیری حملات مکرر اسرائیل به سایت‌های ایرانی در سوریه، بخشی از «جنگ فرسایشی» بین دمشق و تهران در خاک سوریه را تشکیل می‌دهد.

طبق گفته این منابع، حملات احتمالاً در هفته‌های آخر دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تشدید می‌شود.

به گزارش دیده‌بان یک انبار تسلیحات و یکی از مواضعی که در اختیار نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان بوده در حومه دمشق هدف قرار گرفته‌است و یکی دیگر از مواضع گروه‌های وابسته به ایران در جنوب سوریه هم از اهداف این حملات بوده‌است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید هنوز نتوانسته تابعیت افرادی را که در این حمله کشته شده‌اند شناسایی کند. علاوه بر این، تعدادی از این شبه نظامیان نیز زخمی شده‌اند.

ظرف چهار روز گذشته این دومین حمله‌ای است که اسرائیل علیه مواضع نیروهای حامی ایران در سوریه انجام داده‌است.

روز یکشنبه، دوم آذر (۲۲ نوامبر) نیز خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که دست‌کم ۱۴ نفر که بیشتر آنها عراقی بودند، در حمله هوایی به مواضع نیروهای مسلح طرفدار ایران در دیرالزور کشته شده‌اند.

یک هفته قبل هم دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داد که در حمله هوایی به شرق سوریه ۱۰ نفر از نیروهای طرفدار ایران کشته شده‌اند.

آن حمله از جمله موارد معدودی بود که اسرائیل انجام آن را تأیید کرد و گفت به تلافی کار گذاشتن مواد انفجاری در نزدیکی یکی از پایگاه‌هایش در بلندی‌های جولان، به مناطقی در سوریه حمله کرده‌است.

جداشدگان از ارتش سوریه گفتند که آخرین حمله یک پایگاه نظامی در جبل مانع در نزدیکی شهر الکسوه را هدف قرار داده‌است، جایی که سپاه پاسداران ایران برای مدت طولانی در یک منطقه ناهموار در ۱۵ کیلومتری جنوب مرکز دمشق آموزش می‌دید.

منابع نظامی گفتند منطقه ای که مورد حمله موشک‌های ضدهوایی قرار گرفت که از جنوب حومه دمشق تا بلندی‌های جولان امتداد داشت، جایی که اسرائیل حضور فزاینده ایران را تهدیدی استراتژیک می‌داند.

اسرائیل چهارشنبه گذشته حملات هوایی را آنچه که طیف وسیعی از اهداف سوریه و ایران در سوریه نامید، آغاز کرد و این نشان می‌دهد که سیاست بمباران مرزی خود را ادامه خواهد داد.

منابع اطلاعاتی غربی می‌گویند که افزایش حملات اسرائیل به سوریه در چند ماه گذشته بخشی از «جنگ سایه» است که واشینگتن با آن موافقت کرد و همچنین بخشی از یک سیاست ضد ایرانی است که در دو سال گذشته قدرت نظامی گسترده تهران را تضعیف کرده بدون اینکه منجر به بروز خصومت شود.

اسرائیل که عموماً دربارهٔ این حملات اظهار نظر نمی‌کند این بار هم دربارهٔ نقش خود در این حملات سکوت کرده‌است.

اطلاعات مطبوعاتی حاکی است که با حمله‌های جدید، اسرائیل از ابتدای سال جاری میلادی ۳۶ بار مناطق سوریه را هدف قرار داده‌است.

در این حملات هوایی ۲۰۶ نیروی رژیم و شبه نظامیان وفادار به آن از جمله ۴۱ نفر سوری و بقیه ۱۶۵ نفر غیر سوری کشته شدند.

در همین راستا، گیلاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل از شورای امنیت این سازمان خواست تا برای اخراج ایران از سوریه و محکوم کردن حملات نیابتی این کشور علیه اسرائیل از سرزمین همسایه وارد عمل شود.

اردان با اشاره به «کشف چند بمب دست‌ساز» در خاک اسرائیل در ۱۷ نوامبر، در مناطق مرزی این کشور در بلندی‌های جولان، جاسازی این بمبهای دست‌ساز را «نقض مستقیم توافقنامه ۱۹۷۴» خواند.

گیلاد اردان اعلام کرد که کشورش سوریه را مسئول تمام حملات تروریستی انجام شده از سوی ایران علیه اسرائیل از درون خاک خود می‌داند و «تمام اقدامات قانونی برای دفاع از خود در برابر حملات علیه این کشور» را به کار خواهد بست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای