ایران به دنبال پرکردن خلأ عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در عراق

ایران به دنبال پرکردن خلأ عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در عراق

بسیج نیروهای الحشد در نینوا و سنجار.. منابع امنیتی از احتمال انتقام جویی در سالگرد قتل سلیمانی خبر می‌دهند
جمعه, 4 دسامبر, 2020 - 00:15

تصمیم برای کاهش نیروهای آمریکایی در عراق این نگرانی را ایجاد کرد که ایران بتواند از خلأ حاصل از روند عقب‌نشینی از طریق نیروهای وفادار خود در عراق برای گسترش کنترل کامل خود بر عراق سوءاستفاده کند، علاوه بر این نگرانی‌هایی از اینکه داعش ممکن است عناصر خود در هسته‌های پنهان را دوباره فعال کند، وجود دارد تا عملیات کیفی به ویژه در مناطق آزادشده انجام دهد.

مقامات ارشد نظامی عراقی در بغداد معتقدند که خروج ۵۰۰ سرباز آمریکایی از عراق تأثیری در پرونده امنیتی نخواهد داشت، اما برخی از رهبران سیاسی، به ویژه رهبران سنی و کرد معتقدند که کاهش نیروهای آمریکایی در عراق، تأثیر قابل توجهی در پرونده امنیتی و توازن سیاسی در منطقه خواهد گذاشت.

محمد نوری العبد ربه نماینده اهالی استان نینوا در پارلمان به الشرق الاوسط گفت که «نقش اصلی نیروهای آمریکایی در عراق در فناوری برتر آنها مانند دوربین‌های حرارتی، هواپیماهای بدون سرنشین، تصاویر ماهواره ای و غیره است که به آنها امکان می‌دهد هرگونه حرکت هسته‌های داعش را کنترل کنند».

وی افزود «عقب‌نشینی این نیروها تأثیر مستقیمی در پرونده امنیتی خواهد داشت زیرا نیروهای عراقی علاوه بر پوشش هوایی، به نیروهای آمریکایی در زمینه فنی نیز وابسته هستند و هرگونه کاهش نقش آنها تأثیر مستقیمی در توانمندسازی مجدد فعالیت هسته‌های داعش خواهد داشت».

العبد ربه در مورد تأثیر عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی بر سیطره ایران بر عراق، گفت: «همگان می‌دانند که دو نیرو کنترل‌کننده در عراق هستند؛ نیروهای آمریکایی و ایرانی. ضعف نیروهای آمریکایی به‌طور حتم منجر به تقویت قدرت ایران خواهد شد که به‌طور طبیعی بخش بزرگی از عراق، مانند نینوا، انبار و صلاح الدین تسلط دارد».

این در شرایطی است که اطلاعات امنیتی تأکید می‌کند که این احتمال وجود دارد که ایران همزمان با سالگرد هدف قرار دادن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، توسط نیروهای آمریکایی در سال گذشته، از طریق بازوهای خود در عراق و جناح‌های موسوم به ولایی در الحشد الشعبی عملیات کیفی علیه منافع ایالات متحده در عراق انجام دهد.

یک منبع ارشد امنیتی با اعلام این خبر به «الشرق الاوسط» گفت که «ایران می‌خواهد با این عملیات به‌طور غیرمستقیم به کشته شدن دانشمند هسته ای ایرانی محسن فخری زاده پاسخ دهد».

این منبع که نخواست نامش فاش شود، تأکید کرد که «جناح‌های طرفدار رژیم ایران در تلاشند تا با افزایش تعداد داوطلبان در صفوف خود و با واردکردن تجهیزات نظامی بیشتر به منطقه، بسیج نیروهای خود را در دشت‌های نینوا و منطقه سنجار افزایش دهند».

در همین رابطه، سرلشکر جبار یاور دبیرکل وزارت پیشمرگه در منطقه کردستان عراق معتقد است که «عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی تأثیر منفی بر توانایی‌های نیروهای فدرال و پیشمرگه در مقابله با داعش خواهد داشت که این اخیراً فعالیت‌های خود را در تعدادی از استان‌های شمالی و مرزی احیا کرده‌است».

از سوی دیگر، سرتیپ ستاد بختیار علی مشاور نظامی وزارت پیشمرگه تأکید کرد که «خروج نیروهای آمریکایی از عراق تأثیر مستقیمی بر نقش نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق و سوریه خواهد داشت که متقابلاً بر توانایی نیروهای امنیتی عراق، از جمله نیروهای پیشمرگه در مبارزه با تروریسم تأثیر منفی خواهد گذاشت».

او تأکید کرد که نیروهای آمریکایی در داخل ائتلاف بین‌المللی نقش مهم دیگری دارند، و آنهم جلوگیری از پیوستن مبارزان از سراسر جهان به صفوف داعش در عراق و سوریه است، و هرگونه خلأ ایجاد شده با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی بر پرونده امنیتی تأثیر می‌گذارد، و احتمال کنترل دوباره برخی مناطق آزاد شده از سوی داعش وجود خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای