نشانه‌های رقابت آمریکا و روسیه در سودان

نشانه‌های رقابت آمریکا و روسیه در سودان

واشنگتن برای تقویت همکاری‌های نظامی با مسکو رقابت می‌کند
یکشنبه, 20 دسامبر, 2020 - 20:00

نشانه‌های یک رقایت نظامی بین روسیه و آمریکا بر سر سودان به چشم می‌خورد. چند هفته پس از آنکه روسیه قصد خود را برای ایجاد «پایگاه نظامی» در دریای سرخ اعلام کرد، ایالات متحده دست به کار شد و خواستار ایجاد همکاری نظامی تنگاتنگ با سودان شد.

سفارت آمریکا در خارطوم روز گذشته در صفحه رسمی خود در فیس بوک اعلام کرد که جاکوب دای رایزن نظامی آمریکا، در حال همکاری با نیروهای مسلح سودان برای تقویت روابط دوجانبه است.

در این بیانیه آمده‌است که دای در حال آغاز روابط با سودان پس از حذف نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم است که این مسئله باعث شد تا رایزن نظامی «فرصت‌های موجب ارتقای همکاری نظامی بین دو کشور در آینده» را بررسی کند.

طبق گزارش صفحه رسمی نیروهای مسلح سودان، رایزن نظامی ایالات متحده روز گذشته با فرمانده نیروهای دریایی سودان سرلشکر حاج احمد یوسف بابکر در پایگاه دریایی سودان در دریای سرخ ملاقات کرد.

بر پایه این گزارش، دو طرف در مورد راه‌های پیشبرد روابط نظامی دو جانبه، به ویژه در زمینه نیروی دریایی و نقش آن گفتگو کردند.

اعلامیه رایزن نظامی آمریکا در مورد تمایل کشورش برای پیشبرد روابط نظامی دو جانبه در پی اعلامیه روسیه مبنی بر تمایل خود برای ایجاد پایگاه در سودان در ساحل شرقی دریای سرخ، بیانگر تحرک آمریکایی همطراز با روسیه و کشمکش بین این دو ابرقدرت بر سر سودان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای