خیابان‌های ایرانی در دروازه‌های دمشق

خیابان‌های ایرانی در دروازه‌های دمشق

گزارش میدانی «الشرق الاوسط» از «سیده زینب»، از نصب بنرهایی به زبان فارسی حکایت می‌کند
پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 00:15

خبرنگار اعزامی «الشرق الاوسط» به حومه منطقه «سیده زینب» در جنوب دمشق گزارش می‌دهد که پس از تغییر نام برخی از خیابان‌های این منطقه با تأیید مقامات سوریه، اکنون علی‌رغم مخفی شدن شبه نظامیان تهران و گروه‌های مسلح از انظار عمومی، این مکان به «منطقه ای ایرانی» تبدیل شده‌است.

به تازگی یک تابلوی سبز رنگی روی یکی از میادین مشاهده شده که روی آن عبارت ”میدان سیده زینب” نوشته شده‌است، این در حالی است که این میدان برای ده‌ها سال توسط شهروندان منطقه، حومه دمشق و همه سوری‌ها، به «میدان حجیره» شناخته می‌شد.

با نزدیک شدن به مرکز شهر، «زیارتگاه سیده زینب» با دیواری از بلوک‌های بزرگ بتنی احاطه شده‌است و پلاکاردهایی به زبان‌های عربی و فارسی و همچنین عکس‌هایی از شخصیت‌ها و شبه نظامیان کشته شده ایرانی روی آن نصب شده‌است. همچنین چندین دوربین مداربسته نیز نصب شده‌است.

تغییر نام محلات و خیابان‌ها ادامه دارد به طوری که «خیابان التین» در غرب منطقه، که یکی از برجسته‌ترین بازارهای تجاری است به «خیابان الحورا» و یک بازار تجاری واقع در غرب آن به نام «الفاطمیه» تغییر داده شده‌اند، این در حالی است که نام خیابان و بازار مهم «بهمن» به دلیل اصالت فارسی آن دست نخورده‌است.

به نظر می‌رسد، در خیابان‌های اصلی و بازارهای تجاری، مغازه‌ها از جمله سوپرمارکت‌ها، لباس فروشی‌ها، مبلمان، داروخانه‌ها و فست فودی نیز از نام‌های ایرانی بی نصیب نمانده‌اند.

در این میان، تعداد زیادی از ساختمان‌های مسکونی بزرگ که پس از مرمت به هتل‌هایی تبدیل شده‌اند نیز به نام‌های ایرانی نامگذاری شده‌اند.

از سوی دیگر، برخی منابع محلی به الشرق الاوسط فاش کردند که «بسیاری از خریدهای املاک و مستغلات در طول سال‌های جنگ توسط ایرانی‌ها و رهبران شبه نظامیان در منطقه انجام شده‌است».

«م. ن» یکی از ساکنان این منطقه دربارهٔ مخفی شدن نظامیان ایرانی و کمرنگ شدن حضور لباس نظامی‌ها در خیابان‌های منطقه، به الشرق الاوسط گفت، «ناپدید شدن آنها از معابر به معنای عدم حضور آنها در منطقه نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای