اسرائیل مشکلی با طرح توافق هسته ای گسترده تر با ایران ندارد

اسرائیل مشکلی با طرح توافق هسته ای گسترده تر با ایران ندارد

پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 20:30
AFP

جرمی یسخاروف سفیر اسرائیل در برلین گفت اسرائیل مشکلی با طرح آلمان درباره توافق هسته ای گسترده تر شامل برنامه موشک های بالستیک پس از روی کار آمدن جو بایدن رییس جمهور منتخب در آمریکا در ماه ژانویه ندارد.

او در گفتگو با فرانس پرس افزود «پیشنهاد اخیر هایکو ماس وزیر خارجه آلمان درباره توافق هسته ای گسترده تر از برجام که در ۲۰۱۵ امضا شد گامی در مسیر درست است».

دونالد ترامپ که در ژانویه کاخ سفید را ترک می کند ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. آمریکا و چین و روسیه و آلمان و فرانسه و بریتانیا برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات هسته ای توافق هسته ای با ایران امضا کردند.

ترامپ معتقد بود که برجام جلودار تحرکات «بی ثبات کننده» جمهوری اسلامی نیست.

از سوی دیگر، جو بایدن رییس جمهور منتخب دموکرات از برنامه خود برای بازگشت به توافق هسته ای خبر داد.

‌‌‌‌رژیم ایران در چند هفته گذشته به تنش زایی روی آورد تا جایی که پاریس و لندن و برلین اوایل دسامبر در خصوص نصب سه زنجیره جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز (مرکز ایران) «عمیقا ابراز نگرانی» کردند.

وزیر خارجه آلمان ۴ ژانویه خواستار امضای «توافق هسته ای پلاس» شد که می تواند از دسترسی ایران به سلاح هسته ای و موشک های بالستیک «تهدید آفرین برای کل منطقه» جلوگیری کند.

سفیر اسرائیل گفت «کشورهای امضا کننده برجام قبل از آغاز گفتگو با تهران باید به این مساله توجه کنند که ایران در اقدامات بی ثبات کننده در کشورهایی مثل سوریه و لبنان و یمن و عراق نقش دارد».

او افزود «به نظرم همه باید متوجه شوند که نمی توان به همین راحتی به توافق ۲۰۱۵ بازگشت».

او خاطر نشان کرد «ایران موشک تولید و آزمایش می کند. مسائلی هست که باید بررسی شوند. علاوه بر این باید این را در نظر گرفت که ایران کل مفاد برجام را در سطح گسترده نقض کرده است».

یسخاروف از پایبندی کامل آلمان به مسائل خاورمیانه و «همکاری راهبردی» آلمان و کشور عبری ۷۵ سال پس از هولوکاست در جنگ جهانی دوم استقبال کرد.

یسخاروف پیش بینی کرد پس از روی کار آمدن بایدن «لحن» روابط بین برلین و واشنگتن بهتر می شود. او ابراز امیدواری کرد که آمریکا و اسرائیل و آلمان «ائتلاف راهبردی سه جانبه» درباره مسائل امنیتی شکل دهند.

او خاطر نشان کرد «این برنامه برای تمام طرف ها بسیار خوب خواهد بود».

سفیر اسرائیل افزود «تلاش های آلمان برای تلافی جنایت های انجام شده توسط نازی ها فضای مناسبی برای رونق مناسبات با اسرائیل پس از آغاز روابط دیپلماتیک دو جانبه در ۱۹۶۵ شد».

یسخاروف به سفرها و بازدید «تاثیرگذار» فرانک والتر اشتاین مایر رییس جمهور آلمان از بنای یاد بود هولوکاست موسوم به یاد فاشیم در قدس و اردوگاه آشویتس در سال جاری اشاره کرد و گفت «خلبانان جنگنده های اسرائیل و آلمان در ماه اوت مانور نظامی مشترک داشتند».

او گفت «دو کشور در زمینه های گوناگون از بخش دفاعی گرفته تا فرهنگی تا اقتصاد و کنترل اتوماتیک و در بخش اطلاعاتی امنیتی همکاری رو به گسترش دارند. آلمان از جمله مهم ترین و شاید مهم ترین کشور متحد اسرائیل در اروپا و جهان خواهد بود».

یسخاروف توضیح داد «به نظر می رسد برلین نقش سازنده ای در توافق صلح بین اسرائیل و ۴ کشور عربی مراکش و امارات و بحرین و سودان داشته که زیر نظر آمریکا امضا شد».

سفیر اسرائیل تاکید کرد «اولین نشست بین وزیران خارجه اسرائیل و امارات با حضور وزیر خارجه آلمان در برلین برگزار شد. این یک گام بسیار مهم برای آلمان و سیگنال بسیار مهم در انجام تعهدات این کشور است».

یسخاروف از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان که پس از ۱۶ سال قدرت را در ۲۰۲۱ ترک می کند تعریف کرد.

او گفت «باید اقرار کرد که او نقش بی نظیر برای تحکیم روابط بین آلمان و اسرائیل داشت. این مساله مهم است».

او درباره تداوم سیاست خارجی کنونی آلمان درباره اسرائیل ابراز امیدواری کرد.

یسخاروف در پایان گفت «من خیلی ذوق زده هستم چون دو کشور پس از مرحله بسیار دشوار در مسیر نزدیکی حرکت می کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای