استراتژی سعودی برای مدیریت سرمایه و نفت و گاز محرک بازارهای جهان شد

استراتژی سعودی برای مدیریت سرمایه و نفت و گاز محرک بازارهای جهان شد

یورومانی: در سال همه گیری ثابت شد اصلاحات سعودی چقدر ارزشمند است
پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 20:30
گزارش یورومانی به جذابیت و فرصت آفرینی بازار سعودی در حوزه تامین مالی پروژه ها و تجارت و بازار اوراق بهادار و سهام بخش خصوصی اشاره کرده است (الشرق الاوسط)

گزارش سالانه اقتصادی موسسه یورومانی روز سه شنبه (۲۲ دسامبر) منتشر شد و در آن از استراتژی دولت سعودی برای مدیریت پول و نفت و گاز به عنوان یکی از محرک های اصلی بازارهای جهان یاد شده است.

این گزارش به داستان برنامه موفقیت آمیز اصلاحات دولت سعودی در آستانه پایان مرحله نخست این برنامه اشاره کرد و گفت «می توان گفت این مهم ترین مرحله فرآیند اصلاحات است که دستاوردهای فراوانی در چهار سال گذشته به همراه داشت».

یورومانی تاکید کرد «برنامه اصلاحات در دوره شیوع کرونا و سال پربحران ۲۰۲۰ نشان داد که این برنامه چقدر برای ریاض ارزشمند و راهگشا است. همه گیری کرونا منجر به تعطیلی اقتصاد و تجارت و سیاست در کشورهای جهان شد اما در این سال بود که سعودی تجربه درخشان ریاست گروه ۲۰ و ریاست نشست سران این گروه را پشت سر گذاشت».

در این گزارش آمده است «سعودی از اهمیت فراوانی برای نظام پولی بین المللی برخوردار بوده و مهم ترین کشور در بازارهای نفت جهان است. کما اینکه سعودی از جمله کشورهای جذاب برای سرمایه گذاران در جهان است و موسسات و مراکز مالی موثر از جمله بانک مرکزی و صندوق سرمایه گذاری های عمومی و چندین صندوق بازنشستگی کشوری و توسعه در این کشور فعالیت می کنند. سرمایه تحت مدیریت صندوق های ملی در ریاض بیش از یک تریلیون دلار است که بخش اعظم آنها در بازارهای عمومی و خصوصی بین المللی سرمایه گذاری می شود».

یورومانی نوشت «ساز و کارهای نوین دولت در بخش های گوناگون نتیجه بخش و موفقیت آمیز بوده که برای مثال می توان به رشد ۲۰۰ درصدی بخش رهن و اجاره در سعودی در ۲۰۲۰ اشاره کرد. همچنین بخش های اصلی نوپا مثل گردشگری و فناوری و تفریح و سلامت و آموزش و نیز پروژه های کلان قدیه و العلا و پروژه توسعه دریای سرخ و شهر آینده نیوم رشد چشمگیری تجربه کردند».

این گزارش اشاره کرد «سعودی از ۲۰۱۶ به یکی از کشورهای مطرح جهان در حوزه بازار اوراق بهادار تبدیل شد. سازمان ملی مدیریت بدهی وابسته به وزارت دارایی به عنوان یکی از برنامه های راهبردی این وزارتخانه برای تنوع بخشی به منابع تامین مالی تشکیل شد».

یورومانی گفت «در بازار بورس سعودی بخشی برای جذب سرمایه گذاران خارجی ایجاد شد و بیش از ۱۵۰۰ موسسه در بورس شرکت می کنند. این بدین معنا است که سرمایه گذاران بخشی از اصلاحات شده اند».

این گزارش یادآور شد «بازار سعودی از جذابیت برخوردار است و فرصت های جدیدی برای تامین مالی پروژه ها و بازرگانی و بورس با سرمایه و سهام خصوصی ایجاد می کند. سعودی در مسیر درستی برای ارتباط بیشتر با جهان چند سویه از نظر تزریق سرمایه حرکت می کند و تجربه تحول کلان و حیاتی را پشت سر می گذارد».

یورومانی تاکید کرد «برنامه اصلاحات در ۲۰۱۶ آغاز شد و در ۲۰۱۷ شتاب گرفت و در دوره شیوع همه گیری در ۲۰۲۰ متوقف نشد».

این گزارش گفت «پروژه های کلان ملی مثل دولت دیجیتالی بر اثر اصلاحات تقویت شدند. تخصص گرایی از جمله اهرم های سند چشم انداز ۲۰۳۰ در راستای توانمند سازی جامعه و اقتصاد سعودی و عبور از محدودیت ها و قرنطینه سراسری و کاغذ بازی و سیستم های قدیمی و تاریخ گذشته برای ارتباط بین مردم و دولت است. این نظام قدیمی تا ۲۰۱۵ در سعودی فعال بود اما حالا دستخوش تحول گسترده مثل ارائه خدمات دیجیتال و شهروند مداری و هدفمندی و کارآمدی وزارت خانه ها و سازمان های دولتی شد».

این گزارش توضیح داد «سعودی موفق به عبور از پیامدها و عواقب ناگوار همه گیری با توجه به سیاست های پولی و اقتصادی کارآمد شد به گونه ای که این پیامدها کشور را تحت فشار قرار ندادند و کاهش درآمدهای نفتی و کاهش قیمت ها در سال جاری و نوسانات درآمدها که پس از آن پیش آمد تاثیر نداشتند. این باعث تقویت اصل اولیه برنامه اصلاحات (چشم انداز ۲۰۳۰) یعنی سازگاری با شرایط بحرانی و کنترل هزینه شد. کاهش درآمدهای عمومی کنترل هزینه عمومی و افزایش دسترسی به خدمات اجتماعی را به دنبال داشت اما کارآمدی اصلاحات ثابت شد».

این گزارش در پایان گفت «موسسه پول سعودی یا ساما در اواخر نوامبر ۲۰۲۰ به بانک مرکزی تبدیل و از اختیارات گسترده تری برخوردار گردید. محدوده این اختیارات به ایجاد ثبات مالی و نقش اصلی در حمایت از رشد اقتصادی افزایش یافت. از این رو ساختار و کارکرد این نهاد با همتایانش در کشورهای عضو گروه ۲۰ و بانک های مرکزی دیگر همسویی دارد. برنامه اصلاحات بی نظیری در سطح گسترده در سعودی اجرا می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای