سعودی از جذابیت حوزه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی خبر داد

سعودی از جذابیت حوزه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی خبر داد

صدور مجوز برای ۵۴ شرکت صنایع نظامی داخلی و بین المللی تا سه ماه سوم
پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 20:45

وزارت سرمایه گذاری سعودی روز چهارشنبه (۲۳ دسامبر) گزارشی درباره شرایط سرمایه گذاری در کشور با عنوان «تحولات تازه در بخش سرمایه گذاری در سه ماهه چهارم» منتشر کرد.

طبق این گزارش سازمان کل صنایع نظامی تا اواخر سه ماه سوم سال ۲۰۲۰ به ۵۴ شرکت داخلی و خارجی مجوز فعالیت داده و شرکت ها با ۷۰ مجوز صادر شده می توانند در بخش صنایع نظامی آغاز به کار کنند.

مهندس احمد العوهلی رییس سازمان کل صنایع نظامی سعودی گفت «سعودی به مقصد سرمایه گذاری بین المللی در بخش صنایع نظامی تبدیل شده و چشم انداز روشنی دارد».

او تاکید کرد «سازمان کل صنایع نظامی سعودی از سرمایه گذاران داخلی یا خارجی که در فرآیند بومی سازی و اشتغال زایی و انتقال فناوری به این نهاد کمک می کنند حمایت می کند».

مهندس العوهلی ضمن تشریح گزارش دستاوردهای سرمایه گذاری سه ماهه سوم ۲۰۲۰ که توسط وزارت سرمایه گذاری منتشر شد افزود «فضای سرمایه گذاری کنونی در صنایع نظامی برای سرمایه گذاران خارجی جذاب شده است».

این گزارش گفت «به شرکت هایی که در ۶ بخش گوناگون صنایع نظامی یعنی تولیدات نظامی و خدمات نظامی و واردات محصولات و خدمات نظامی فعالیت می کنند مجوز داده شده است».

در این گزارش به هدف سازمان صنایع نظامی یعنی بومی سازی بیش از ۵۰ درصدی مخارج دولت برای خرید تجهیزات و مهمات و خدمات نظامی تا ۲۰۳۰ اشاره شده و گفت «این برنامه فضای سرمایه گذاری عظیم برای شرکت های بین المللی تولید کننده تجهیزات و مهمات و نیز شرکت های کوچک و متوسط ایجاد می کند».

این گزارش گفت «بخش صنایع نظامی سهم حدود ۶۶۶ میلیون دلاری از کل صادرات خواهد داشت و سرمایه گذاری در این بخش حدود ۱۰ میلیارد دلار تا ۲۰۳۰ برآورد می شود. سهم بخش صنایع نظامی در تولید ناخالص داخلی تا ۲۰۳۰ به ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد رسید که سهم عمده ای در رشد اقتصادی ملی خواهد داشت. علاوه بر این، باید به اشتغال زایی گسترده در این بخش اشاره کرد که حدود ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود».

یکی از اهداف راهبردی بومی سازی صنایع نظامی در سعودی «حمایت از دست یابی به اولویت های ملی کلان مثل ارتقای آمادگی نظامی و افزایش هماهنگی و همکاری مشترک بین تمام دستگاه های امنیتی و نظامی در راستای توسعه صنایع نظامی داخلی پایدار و افزایش شفافیت و کنترل هزینه و آغاز سرمایه گذاری در این بخش اعلام شده است».

صنایع نظامی در افزایش تولید ناخالص داخلی سعودی نقش آفرینی خواهند کرد چرا که «برنامه های اعلام شده منجر به افزایش محتوای بومی و صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی از طریق ورود به پروژه های مشترک با شرکت های صنعتی نظامی بزرگ بین المللی می شود».

صنایع نظامی در سعودی در «افزایش تقاضای محصولات بومی مثل قطعات و کالاهای اولیه مثل آهن و آلومینیوم و خدمات لجستیکی و آموزشی» سهیم خواهد بود.

گزارش دستاوردهای سه ماهه سرمایه گذاری درباره «تحولات تازه در فضای سرمایه گذاری و آمار و اعداد مورد توجه سرمایه گذاران داخلی» تنظیم می شود.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای