ایتالیا محموله مواد مخدر «حزب‌الله» را توقیف کرد

ایتالیا محموله مواد مخدر «حزب‌الله» را توقیف کرد

شنبه, 26 دسامبر, 2020 - 00:45

مقامات ایتالیایی روز جمعه فاش کردند که حدود ۱۵ تن کاپتاگون (ماده مخدر محرک که ترکیبی از آمفتامین و تئوفیلین است) را با ارزش مالی حدود یک میلیارد دلار کشف و ضبط کرده‌اند. پس از تحقیقات پلیس، مشخص شد که حزب‌الله لبنان در پشت آن محموله است.

به گزارش خبرگزاری «نوا» ایتالیا، طبق تحقیقات تحت نظارت دادستان ناپولی، این مواد مخدر در سه کانتینر مشکوک حاوی کاغذهایی برای استفاده صنعتی و چرخ‌های آهن کار گذاشته شده داشت.

پلیس ایتالیا تأکید کرد که «کاپتاگون که برای کاهش احساس ترس و درد در بین مبارزان در خاورمیانه فروخته می‌شود».

«نوا» افزود، «تحقیقات دیگر نشان داده‌است که قاچاق مواد مخدر یکی از منابع اصلی درآمد گروه لبنانی حزب‌الله است. بیشتر تولیدات کاپتاگون در اراضی برنج متمرکز است که داعش برای تأمین مالی فعالیت‌های خود به فروش آن می‌پردازد».

 واحد جرایم مالی ایتالیا جزئیات آن محموله را اخیراً، به عنوان بخشی از تحقیقات پخش شده در بی‌بی‌سی منتشر کرد و گفت، مبدأ حرکت این هواپیما سوریه است، و این محموله تابستان سال گذشته در عملیاتی بزرگ ضبط شده‌است.

این گزارش نشان داد که منبع مواد مخدر سوریه است و مقامات ایتالیایی قبلاً عقیده داشتند که «داعش» در پشت آنها قرار دارد. با این حال، عملیات جستجو و تحقیقات نشان داد که رژیم سوریه و «حزب‌الله» در پشت آن هستند.

 گزارش‌های قبلی نشان داده بودند که قاچاق مواد مخدر یکی از منابع اصلی درآمد شبه نظامیان لبنانی است که با حمایت ایران، به منظور تأمین مالی عملیات خود در سوریه و سایر مناطق، به این گونه اقدامات دست می‌زند.

این ماده مخدر در دهه نود قرن گذشته، در مخفیگاه تروریست‌هایی که حملات پاریس را در سال ۲۰۱۵ انجام دادند، به ویژه سالن کنسرت باتاکلان، پیدا شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای