گزارشگر شیوع کرونا در ووهان به ۴ سال زندان محکوم شد

گزارشگر شیوع کرونا در ووهان به ۴ سال زندان محکوم شد

دوشنبه, 28 دسامبر, 2020 - 22:15
رن چانیو هنگام ورود به دادگاهی در شانگهای (فرانس پرس)

دادگاهی در چین روز دوشنبه (۲۸ دسامبر) ژانگ ژان شهروند خبرنگار چینی را به خاطر پوشش خبری قرنطینه در ووهان به ۴ سال زندان محکوم کرد.

رای دادگاه یکسال پس از شیوع کووید ۱۹ در ووهان صادر می شود.

رن چانیو وکیل ژانگ ژان به خبرنگاران گفت «ژانگ ژان، ۳۷ ساله که وکیل سابق است پس از محاکمه چند ساعته در دادگاهی در شانگهای واقع در شرق چین به اتهام «ایجاد اغتشاش» به ۴ سال زندان محکوم شد».

چانیو به فرانس پرس اظهار داشت «ژانگ هنگام اعلام رای دادگاه بسیار ناراحت به نظر می رسید». واژه «اغتشاشگر» به مخالفان رژیم شی جین پینگ رییس جمهور چین اطلاق می شود. ژانگ کیکی وکیل دوم ژانگ ژان به فرانس پرس گفت او به اتهام انتشار اخبار دروغ در اینترنت محکوم شده است. ژانگ ژان در چندین نوشته که در سایت ها منتشر شد ضمن انتقاد از قرنطینه ووهان به «موارد نقض گسترده حقوق بشر» در آنجا اشاره کرد. او در چندین گزارش ویدیویی که در سطح وسیع در شبکه های اجتماعی و سایت ها منتشر شد تصایری از سوزاندن جسدهای تلنبار شده و بیمارستان های شلوغ ووهان را نشان داد. ووهان در فوریه ۲۰۲۰ درگیر مقابله با شیوع کوید ۱۹ بود. حدود ده دیپلمات خارجی طرفدار ژانگ خواستند در جلسه دادگاه حاضر شوند اما پلیس نگذاشت و آنها را به همراه چندین خبرنگار بیرون کرد. وکلای ژانگ گفتند که موکلشان از ماه ژوئن اعتصاب غذا کرده اما به او به زور و با فروکردن لوله ای از بینی تا معده غذا دادند. ژانگ اصالتا از شانگهای است و در فوریه که کرونا در سطح وسیعی در ووهان شیوع پیدا کرد به آنجا سفر کرد و گزارش های تصویری در شبکه های اجتماعی در این باره منتشر نمود و به ویژه شرایط آشفتگی در بیمارستان ها را به تصویر کشید. بنا به آمارهای رسمی ۴ هزار نفر از جمعیت ۱۱ میلیونی ووهان بر اثر کرونا درگذشتند.

تعداد فوتی ها در ووهان بیشتر از مناطق دیگر چین بوده و از ژانویه تا ماه مه ۴ هزار و ۶۳۴ نفر اعلام شد. از آن پس آمار مرگ و میر کرونا در چین تغییر نکرد. واکنش اولیه دولت چین در اوایل شیوع کرونا انتقادات گسترده به دنبال داشت. در حالیکه اولین موارد ابتلا در دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شد قرنطینه ووهان و اطراف آن از ژانویه شروع شد.

در آن زمان پزشکانی که درباره آغاز شیوع ویروس ناشناخته مطلب منتشر کردند به اتهام «شایعه پراکنی» بازجویی شدند. لی زهوآ و شن کیوشی و فنگ بین سه شهروند خبرنگار دیگر چینی نیز به همراه ژانگ ژان به دلیل پوشش خبری همان وقایع بازداشت شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای