تنش میان آمریکا و ایران به اوج رسید؛ «هشدار جنگ»

تنش میان آمریکا و ایران به اوج رسید؛ «هشدار جنگ»

سامانه‌های موشکی ایران در وضعیت آماده باش.. تهران از «توطئه» هشدار داد
جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 00:30

سطح تنش‌ میان ایران و آمریکا در منطقه، از جمله عراق، در آستانه اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران افزایش یافته‌است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته به هشدار پنتاگون و تحرکات نظامی اخیر آمریکا در منطقه واکنش نشان داد و دونالد ترامپ را متهم کرد که به‌دنبال «توطئه‌ای برای ساخته‌وپرداخته کردن بهانه‌ای برای جنگ» است.

ظریف روز پنجشنبه ۱۱ دی‌ماه توئیت کرد که «ترامپ به جای مبارزه با کرونا در آمریکا، میلیاردها دلار برای ارسال بمب‌افکن‌های بی-۵۲ و ناوگروه به منطقه ما به باد می‌دهند».

وی افزود، «داده‌های اطلاعاتی از عراق توطئه‌ریزی برای ساخت یک بهانه جعلی برای جنگ را نشان می‌دهد».

او هشدار داد: «ایران به دنبال جنگ نیست، اما به‌طور آشکار و مستقیم از مردم، امنیت، و منافع حیاتی خودش دفاع می‌کند».

این اظهارات ظریف در واکنش به اعلام روز چهارشنبه مقامات آمریکا از پرواز مجدد بمب افکن‌های آمریکایی «بی ۵۲» بر فراز منطقه خلیج با هدف بازداشتن ایران از حمله احتمالی به اهداف آمریکا و متحدانش در منطقه صورت گرفت.

ژنرال فرانک مک‌کنزی فرمانده سنتکام روز چهارشنبه گفت: «ایالات متحده همچنان به به‌کارگیری ظرفیت‌های آماده به جنگ خود در منطقه تحت مسئولیت ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ادامه می‌دهد تا از هرگونه دشمنی احتمالی جلوگیری کرده و روشن کند ما آماده و قادریم هرگونه تهاجمی که متوجه آمریکایی‌ها و منافعمان باشد را پاسخ دهیم».

در همین رابطه، نیویورک تایمز به نقل از تحلیلگران اطلاعات و امنیت آمریکا گزارش داد که ایران سطح آماده‌باش پدافندهای هوایی، نیروهای دریایی و سایر واحدهای امنیتی خود را افزایش داده‌است.

از سوی دیگر، حسین دهقان مشاور رهبر ایران در حوزه صنایع دفاعی به ترامپ هشدار داد و گفت: «تمام پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه زیر پوشش موشک‌های ماست».

مقامات وزارت دفاع آمریکا خبر دادند که دو بمب‌افکن استراتژیک بی-۵۲ برای دومین بار ظرف یک ماه گذشته بر فراز خلیج به پرواز درآمدند، اقدامی که هدف از آن «بازداشتن ایران» از حمله به اهداف آمریکایی در خاورمیانه عنوان شده‌است.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا گفته‌است که پرواز دو بمب‌افکن یاد شده در واکنش به علائمی است، حاکی از این‌که ایران قصد دارد ظرف روزهای آینده حملاتی را علیه اهداف متحدان ایالات متحده در عراق یا دیگر نقاط خاورمیانه انجام دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای