ایران به آژانس اطلاع داده که غنی‌سازی ۲۰ درصدی در فردو را آغاز می‌کند

ایران به آژانس اطلاع داده که غنی‌سازی ۲۰ درصدی در فردو را آغاز می‌کند

جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 20:30

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران قصد خود برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد را به اطلاع این نهاد بین‌المللی رسانده‌است.

به گزارش رویترز، این میزان همسان نسبتی است که ایران قبل از امضای توافق هسته ای با قدرت‌های بزرگ در سال ۲۰۱۵، در سایت فوردو در دل کوه به آن رسیده بود.

این گام آخرین اعلامیه ای است که ایران اخیراً به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده‌است، که شامل کنار گذاشتن تعهدات بیشتر در مورد توافق‌نامه است، اقداماتی که در سال ۲۰۱۹ در واکنش به خروج واشینگتن از توافق‌نامه و اعمال مجدد تحریم‌ها آغاز شده‌است.

اینها از جمله چندین مرحله مندرج در قانونی بود که پارلمان ایران ماه گذشته در پاسخ به ترور دانشمند هسته ای این کشور تصویب کرد. تهران اسرائیل را مسئول ترور دانشمند هسته ای خود دانست.

چنین اقداماتی از سوی ایران، تلاش‌های رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای را پیچیده می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو شورای حکام آژانس اطلاع داده که ایران در راستای عمل به قانونی که اخیراً توسط پارلمان این کشور تصویب شده، در در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۱۳۹۹) خبر داده‌است سطح غنی‌سازی را به بالای ۲۰ درصد ارتقاء می‌دهد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای آمده‌است: «در نامه ایران به آژانس … زمان آغاز این فعالیت‌های غنی سازی ذکر نشده‌است».

به نظر می‌رسد نیروگاه فردو برای محافظت از آن در برابر بمباران هوایی در دل کوه ساخته شده‌است و توافق هسته ای اجازه فعالیت غنی سازی در آنجا را نمی‌دهد. ایران در حال حاضر مشغول انجام فعالیت‌های غنی سازی در فردو با سانتریفیوژهای نسل اول (IR-1) است.

بر اساس برجام، ایران تنها مجاز به غنی‌سازی ۳٫۷ درصدی است، اما گزارش‌های اخیر آژانس نیز نشان می‌دهد ایران سطح غنی‌سازی را به ۴٫۵ درصد رسانده و حجم اورانیوم غنی‌سازی شده ایران هم به ۱۰ برابر حد مجاز رسیده‌است.

بر اساس برجام، ایران مجاز است تا سقف ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳٫۷ درصد در اختیار داشته باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای