مصر؛ ۱۲ قرارداد نفت و گاز در مدیترانه و دریای سرخ

مصر؛ ۱۲ قرارداد نفت و گاز در مدیترانه و دریای سرخ

صادرات نفت عراق در دسامبر به ۲ میلیون و ۸۴ هزار بشکه در روز رسید
شنبه, 2 ژانویه, 2021 - 21:30

وزارت نفت و ثروت معدنی مصر روز جمعه (اول ژانویه) گفت که دولت مصر ۹ قرارداد جدید با ۶ شرکت بین المللی و مصری برای سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلاری در راستای اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق و غرب مدیترانه و آب های دریای سرخ در قلمروی مصر امضا کرده است.

وزارت نفت و ثروت معدنی مصر در بیانیه مطبوعاتی افزود «طبق قراردادهای یاد شده ۱۷ چاه اکتشافی جدید در بخش های یاد شده حفاری می شود. دولت مصر با شرکت های اکسون موبیل و شورون و شرکت مصری ثروت و بی پی و توتال و شل و KUFPEC کویت قرارداد بسته است».

طارق الملا وزیر نفت مصر گفت «اینها ۹ قرارداد از مجموع ۱۲ قرارداد جدیدی هستند که در دوران شیوع کرونا با همت وزارت نفت امضا شدند. طبق این توافقات صورت گرفته حفاری ۲۳ چاه در ۹ بخش در شرق و غرب مدیترانه و ۳ بخش در دریای سرخ انجام می شود. ۳ قرارداد دیگر هم داریم که به زودی امضا می شود».

الملا تاکید کرد «برنامه راهبردی جدید وزارت نفت برای ترویج فرصت های سرمایه گذاری کلید موفقیت برای جذب سرمایه گذاری های جدید بین المللی به کشور است که عمدتا در حوزه اکتشاف منابع نفت و گاز و ایجاد زمینه های همکاری جدید با ابر شرکت های نفتی جهان تمرکز یافته است».

از سوی دیگر، وزارت نفت عراق گفت میزان صادرات نفت این کشور در دسامبر به ۲ میلیون و ۸۴۶ هزار بشکه افزایش یافت. عراق در ماه نوامبر ۲ میلیون و ۷۰۹ بشکه در روز صادر کرده است.

به گزارش رویترز، میزان صادرات نفت از پایانه جیهان کرکوک در ماه دسامبر به حدود ۳ میلیون و ۱۶ هزار بشکه رسید و درآمدهای نفتی عراق در دسامبر که بخش عمده منابع درآمدی این کشور است ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون اعلام شد. نرخ نفت به طور میانگین ۴۷.۷ دلار در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر، شرکت ملی نفت الجزایر (سوناتراک) تخمین کرده که تقاضای داخلی برای نفت به ۷۰ میلیون تن در سال می رسد و این کشور در ۲۰۲۴ دستکم ۹۰ میلیون تن صادر می کند.

سوناتراک افزود که این شرکت برای افزایش ظرفیت تولید در صدد سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری در پنج سال آینده است.

خبرگزاری دولتی الجزایر گزارش داد «این شرکت دولتی در سال جاری فارغ از پیامدهای شیوع پاندومی کرونا و کاهش قیمت نفت و افت تقاضا به سود دهی رسیده است».

به گزارش بلومبرگ ۵۱ درصد سرمایه گذاری ها از طریق پول ملی انجام می شود. سوناتراک پیش بینی کرد که همزمان با آغاز بهره برداری از دو میدان نفتی و تکمیل توسعه یک میدان دیگر ظرفیت تولید و فروش این شرکت افزایش پیدا می کند.

توفیق حکار مدیر عامل سوناتراک پیشتر گفت که او پیش بینی می کند میزان فروش نفت و گاز تا پایان سال جاری با کاهش ۴۰ درصدی به حدود ۲۱ میلیارد دلار می رسد. درآمدهای نفتی الجزایر در  ۲۰۱۹ حدود ۳۳ میلیارد دلار اعلام شد.

حکار افزود «سوناتراک در ۲۰۲۰ سود ده بوده است چون هزینه ها را متناسب با کاهش درآمدها کنترل کردیم».

او پیش بینی کرد قیمت نفت در ۲۰۲۱ به حدود ۴۰ تا ۴۵ دلار برسد. او خواستار عدم خوش بینی بیش از حد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای