وزارت دارایی سعودی: حفظ سقف مصارف مطابق بودجه ۲۰۲۱ چالش برانگیز است

وزارت دارایی سعودی: حفظ سقف مصارف مطابق بودجه ۲۰۲۱ چالش برانگیز است

۵ شاخص اصلی اقتصاد سعودی با توجه به واکسن کرونا سریع تر از پیش بینی قبلی رشد خواهد کرد
یکشنبه, 3 ژانویه, 2021 - 21:15

وزارت دارایی سعودی اعلام کرد «حفظ سقف مصارف مطابق بودجه سال جاری چالش حقیقی در بخش سیاست پولی سعودی است».

این وزارتخانه افزود «با توجه به اینکه واکسن کرونا ساخته شده چشم انداز آینده اقتصادی در کشور خوش بینانه است چرا که این واکسن منجر به رونق گرفتن ۵ شاخص مهم اقتصادی می شود و اقتصاد کشور سریع از پیش بینی قبلی رشد خواهد کرد».

وزارت دارایی توضیح داد «برآوردهای اولیه حاکی از رشد ۳.۲ درصدی تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۲۱ است اما برای تحقق این امر باید فرض را بر این گذاشت که کسب و کارها و اقتصاد در مسیر بهبودی مستمر قرار دارد و دولت نیز به تلاش برای افزایش نقش بخش خصوصی ادامه می دهد».

وزارت دارایی تاکید کرد «اگر پیامدهای کرونا در سال جاری ادامه داشته باشد این برآوردهای اقتصادی با توجه به برخی پارامترهایی که به اقتصاد سعودی و جهان ضربه می زند تغییر پیدا می کند. از جمله این پارامترهای تاثیرگذار بر رشد اقتصادی می توان به افزایش مجدد و بی سابقه بیماران کرونا اشاره کرد که در این صورت به محدودیت ها و تعطیلی تمام کسب و کارها و اقتصاد و قرنطینه سراسری یا برخی مناطق برمی گردیم. پیامدهای ناشی از محدودیت ها و قرنطینه مجدد باعث می شود برآوردها درباره رشد مصرف بخش خصوصی و تولید صنایع درست از آب درنیاید و زنجیره تامین محصولات اولیه که برای تولید ضروری هستند متوقف شود».

بودجه دولت سعودی سال ۲۰۲۱ در ماه دسامبر با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از پیامدهای کرونا تصویب شد. مصارف بودجه نزدیک یک تریلیون ریال درست ۹۹۰ میلیارد ریال (۲۶۴ میلیارد دلار) و درآمدهای عمومی نزدیک ۸۴۹ میلیارد ریال (۲۲۶ میلیارد دلار) اعلام شده است. کسری بودجه نزدیک ۱۴۱ میلیارد ریال (۳۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار) تخمین زده شده است.

وزارت دارایی سعودی با توجه به داده های رسمی اعلام کرد که حفظ سقف مصارف مطابق بودجه ۲۰۲۱ از جمله چالش های اصلی سیاست پولی کشور است. این چالش در میان مدت با توجه به اقدامات اضطراری احتمالی بیشتر بروز می کند که در صورت تداوم شیوع کرونا رویکردهای اضطراری برای مدت بیشتری به اجرا گذاشته می شود.

طبق داده های رسمی وزارت دارایی این وزارتخانه در راستای تعیین اولویت های هزینه و اولویت های پردرآمدتر و نیز تنظیم برنامه های استراتژیک به منظور افزایش کنترل و ثبات هزینه های دولت و عدم وابستگی هزینه ها به نوسانات درآمدهای نفتی تلاش می کند.

 تلاش و اقدامات وزارت دارایی سعودی در همین حد نمانده است. داده های منتشر شده نشان می دهد دولت برای بومی کردن بخش های گوناگون و اجرای پروژه های جدید در بخش های متنوع به منظور اشتغال زایی فزاینده برای مردم و نیز تداوم تنوع بخشی به اقتصاد و حمایت از بخش های رو به رشد و اشتغال زا مثل گردشگری و ورزش تلاش می کند.

وزارت دارایی گفت «اگر بحران کنونی سریع تر از پیش بینی قبلی تمام شود وضعیت اقتصاد سعودی به رغم چالش ها و مشکلات خارجی و داخلی بهبود پیدا می کند».

این وزارتخانه افزود «ساخت واکسن با کارآرایی لازم برای مقابله با کرونا در کوتاه مدت یک پارامتر مثبت در راستای سرعت بخشی به بهبود اقتصادی تلقی می شود. وضعیت اقتصادی بهتر در پنج حوزه اصلی منجر به رونق کسب و کارها و افزایش مصرف و افزایش تقاضای داخلی و رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی سعودی و خارجی در بخش های غیر نفتی می شود».

وزارت دارایی سعودی خاطر نشان کرد «واکسن کرونا منجر به بهبود تراز تجاری سعودی با شرکای اقتصادی اصلی می شود چون قرنطینه و محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی کاهش پیدا کرده و زنجیره های تامین بین المللی حال و روز بهتری خواهند داشت. بهبودی حوزه های اقتصادی بین المللی تاثیر مثبت روی اقتصاد سعودی دارد و بخش های پولی و اقتصادی عملکرد و نتایج بهتر از پیش بینی هایی خواهند داشت که بودجه ۲۰۲۱ را بر اساس آنها بستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای