سومو: توافق اوپک پلاس به نفع عراق بوده است

سومو: توافق اوپک پلاس به نفع عراق بوده است

یکشنبه, 3 ژانویه, 2021 - 21:15

علاء الیاسری مدیر کل شرکت ملی بازاریابی نفت عراق موسوم به سومو گفت «توافق اوپک پلاس به نفع عراق بوده است».

اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به همراه صادرکنندگان بزرگ نفت غیر عضو اوپک موسوم به اوپک پلاس بر سر کاهش ده درصدی تولید روزانه از ماه مه توافق کردند.

کشورهای اوپک توافق کردند از ماه ژانویه تولید روزانه را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهند.

الیاسری روز شنبه (۲ ژانویه) گفت «اقلیم کردستان روزانه ۴۳۰ هزار بشکه از طریق بندر جیهان در ترکیه می فروشد».

او در ادامه افزود «شرکت سومو می تواند نفت اقلیم کردستان را برای فروش تحویل بگیرد».

او توضیح داد «پس از توافق اوپک و درست در ماه جاری ۲ میلیون و ۹۰۰ بشکه در روز به قیمت ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادر کردیم».

در این راستا، وزارت نفت عراق گفت «یک انبار نفتی شناور متعلق به شرکت بازاریابی نفت که در آب های عراق سوخت رسانی می کرده پس از کشف مین دریایی چسبیده به بدنه آن شامگاه شنبه تخلیه و این مین خنثی سازی شده است».

عراق روز پنجشنبه (۳۱ دسامبر) از کشف مین متصل به یک نفتکش در آب های بین المللی خبر داد و گفت ارتش در حال خنثی کردن مین است.

این نفتکش در فاصله ۲۸ مایل دریایی (۵۲ کیلومتری) ساحل عراق در خلیج در حال سوخت رسانی به یک کشتی بوده که خدمه کشتی مین را پیدا کردند.

وزارت نفت عراق توضیح داد «شناور پولا از هشتم نوامبر در آب های عراق پهلو گرفته و داد و ستد بشکه های نفت دو شرکت نفتکش های عراق و حمل و نقل دریایی آنجا انجام می شد».

از سوی دیگر، فرحان محیبس الفرطوسی مدیر عامل سازمان بنادر عراق گفت «فعالیت بنادر نفتی واقع در شمال خلیج متوقف نشده و مسیر کشتیرانی عراق کاملا امن است».

الفرطوسی روز شنبه (۲ ژانویه) در نشست خبری افزود «نفتکش Nordic Freedom واقع در نزدیکی نفتکش پولا توسط یدک کش های اداره بنادر عراق با موفقیت به مکان دیگری منتقل شد».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای