مأمور سابق سیا: ایران مسئول اصلی بمب‌گذاری لاکربی است

مأمور سابق سیا: ایران مسئول اصلی بمب‌گذاری لاکربی است

یکشنبه, 3 ژانویه, 2021 - 21:30

یک مأمور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) گفت که ایران مسئول اصلی بمب‌گذاری لاکربی در سال ۱۹۸۸ است و نه لیبی.

جان هولت پرفسور علوم سیاسی در مقاله‌ای که در وب سایت «تایمز اسرائیل» منتشر شد، دربارهٔ انفجار هواپیمای پان آمریکن بر فراز لاکربی اسکاتلند در سال ۱۹۸۸ صحبت کرد و نوشت: «من و بسیاری از افسران اطلاعاتی معتقد نیستیم که لیبی مسئول بمب‌گذاری است، بلکه بر اساس شواهد اولیه، ایران مسئول واقعی این حمله مرگبار است».

در روز ۲۱ دسامبر سال ۱۹۸۸–۳۲ سال پیش- این انفجار در یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ بر فراز شهر لاکربی اسکاتلند ۲۷۰ کشته برجای گذاشت.

بیشتر قربانیان پرواز ۱۰۳ لندن به نیویورک شهروندان آمریکایی بودند. یازده نفر هم در اثر اصابت هواپیما به زمین کشته شدند.

پیش از این، وزارت دادگستری آمریکا «محمد مسعود ابوعجیله»، شهروند لیبی را به اتهام شرکت در این بمب‌گذاری قرار داد.

اما جان هولت معتقد است که «شواهد علیه مسعود بسیار ناچیز است». او افزود که این شواهد «توجه از جنایتکار واقعی یعنی ایران» را دور می‌کند.

این مأمور سابق سیا، دولت آمریکا را به کتمان شواهد متهم کرد.

هولت بر لزوم «کنار گذاشتن روش‌های معمول سیا برای زیباسازی گزارش‌های اطلاعاتی» و اتکا به حقایق تأکید کرد و افزود، «من خواهان بررسی پرونده با توجه به شواهد علیه ایران و بی نظمی در ارائه شواهد توسط دولت آمریکا در دادگاه اول هستم».

هولت از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خواست که قبل از ترک کاخ سفید در این ماه برای مجازات «رهبری ایران به خاطر بمب‌گذاری در لاکربی» گام بردارد.

وی افزود: «ایالات متحده و اسرائیل باید با ما همکاری کنند تا تأسیسات اصلی نظامی در ایران، اردوگاه‌های آموزشی سپاه پاسداران و همه تأسیسات هسته ای اعلام شده یا مخفی را هدف قرار دهند، قبل از اینکه ایران قدرت کافی برای حمله جدید را به دست آورد و این همان کاری است که آنها انجام خواهند داد».

هولت در مقاله خود هیچ دلیل ملموسی در مورد اثبات ادعای خود در این پرونده ارائه نداد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای