الخلیفی از سعودی به عنوان رییس برتر بانک های مرکزی خاورمیانه معرفی شد

الخلیفی از سعودی به عنوان رییس برتر بانک های مرکزی خاورمیانه معرفی شد

نشریه بنکر الخلیفی را به دلیل رویکرد اقتصادی و بانکی ساما در دوره شیوع کرونا شایسته تقدیر دانست
یکشنبه, 3 ژانویه, 2021 - 23:15
دکتر احمد الخلیفی رییس بانک مرکزی سعودی (واس)

نشریه معتبر بین المللی «بنکر» دکتر احمد الخلیفی رییس بانک مرکزی سعودی را به عنوان رییس برتر بانک مرکزی در خاورمیانه در ۲۰۲۰ معرفی کرده است.

بنکر منبع اصلی صنایع بانکداری و مالی متعلق به موسسه فایننشال تایمز است.

طبق اطلاعاتی که روز شنبه (۲ ژانویه) منتشر شد بانک مرکزی سعودی موسوم به ساما اقدامات متعددی برای حمایت از بانک ها و شرکت ها برای مقابله با نتایج ناشی از قرنطینه و محدودیت های کرونا و نیز کاهش درآمدهای نفتی کشور در سال جاری در نظر گرفته است.

دکتر الخلیفی پس از آن به عنوان رییس برتر بانک های مرکزی خاورمیانه معرفی شده که بانک مرکزی سعودی رویکردها و اقدامات متعددی برای حمایت از اقتصاد در دوره شیوع کرونا و مرحله بهبود به اجرا گذاشت.

ساما برنامه ها و بسته های حمایتی متعددی سال گذشته و درست در دوره شیوع کرونا در نظر گرفت که شامل بسته ۵۰ میلیارد ریالی (۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری) برای حمایت از بخش خصوصی در نیمه ماه مارس شد. تسهیلات اعتباری به شرکت های کوچک و متوسط و حمایت از بخش خصوصی و بانک ها در مساله وام های معوق و پرداخت مالیات مراکز فروش آنلاین و تزریق ۵۰ میلیارد ریال (۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار) در قالب سپرده بدون بهره در سیستم پولی کشور در ماه ژوئن برای افزایش نقدینگی از جمله اقدامات متنوع بانک مرکزی سعودی است. همین رویکرد بانک مرکزی سعودی در نهایت باعث شد که بحران کرونا در بخش بانکی سعودی تاثیر محدود داشته باشد.

دکتر احمد الخلیفی در سال ۲۰۱۶ به عنوان رییس بانک مرکزی سعودی شروع به کار کرد. او پیشتر گفت « برخی از بسته های حمایتی بانک مرکزی دست نخورده و به دلیل فضای شک و تردید برای احتیاط وجود دارد».

او گفت «ساما یک نهاد نظارتی کیفیت دارایی در بخش پولی کشور نیز هست».

او افزود «ارزیابی اخیر کاهش اندک کیفیت دارایی ها را نشان می دهد چون حجم وام های غیر عملیاتی از ۱.۹ درصد به ۲.۳ درصد افزایش یافته است».

او خاطر نشان کرد «مساله مهم اعتبار مالی نظام مالی بوده و مخارج تامین مالی با توجه به اقدامات بانک مرکزی کاهش یافته است».

او یادآور شد «شاخص های نقدینگی نشان می دهد که جای نگرانی نیست و اقتصاد کشور را باید با اقتصاد جهان مقایسه کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای