کمیته مکانیزم انتخاب حکومت جدید در لیبی تشکیل شد

کمیته مکانیزم انتخاب حکومت جدید در لیبی تشکیل شد

نیروهای الوفاق با اجرای «توافق ۵ + ۵» مخالفت کردند.. تنش در جنوب
دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 01:15

استفانی ویلیامز فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای لیبی از تشکیل کمیته‌ای از مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی برای حل اختلافات باقی مانده میان طرف‌های سیاسی و مکانیزم انتخاب حکومت مرحله انتقالی به منظور آماده‌سازی برای انتخابات سال آینده خبر داد.

به گفته ویلیامز، این کمیته متشکل از ۱۸ عضو از مناطق مختلف و گرایش‌های سیاسی متنوع این کشور است.

برخی از ناظران این اقدام را به عنوان نشانه ای از انسجام مسیر سیاسی حل بحران تلقی کردند.

طبق این گزارش، وظیفه این کمیته ارائه توصیه‌های مشخص و عملی برای تصمیم‌گیری و اختیارات آن و فاصله زمانی مأموریت آن کاملاً محدود خواهد بود.

عادل کرموس یکی از اعضای شورای عالی حکومت در این رابطه به الشرق الاوسط گفت: «در حال حاضر ترس از فروپاشی روند سیاسی وجود ندارد (...) جامعه بین المللی متقاعد شده‌است که راه حل در لیبی فقط از طریق فرآیند سیاسی خواهد بود».

با وجود این گام مثبت، مخالفت‌ها در میان نیروهای مسلح وفادار به دولت «الوفاق» نسبت به اجرای مفاد توافق‌نامه «۵ + ۵» که با «ارتش ملی» در مورد عقب‌نشینی از شهر سرت منعقد کرده‌اند، تشدید یافته‌است.

یکی از فرماندهان ارشد نیروهای الوفاق در اتاق عملیات سرت - الجفره، در پیامی به فرمانده میدانی اتاق گفته‌است، «نیروهای الوفاق هنوز در مواضع خود حضور دارند و آماده دفع هرگونه حمله دشمن هستند».

او با اشاره به تیپ حطین که پیشتر اعلام عقب‌نشینی کرده‌است، تأکید کرد که هر کس عقب‌نشینی کند، نماینده خود است.

همزمان، تنش بین دو طرف متخاصم در شهر سبها (۸۰۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس) شدت گرفت. ساکنان گفتند که صدای انفجارهایی را شنیدند، که ادامه درگیری‌ها و استقرار نیروها از هر دو طرف در حومه شهر را تأیید می‌کند.

از سوی دیگر، ارتش ملی با اعزام هیأتی متشکل از سرلشکر خالد المحجوب فرمانده اداره عقیدتی ارتش لیبی همراه با سران قبایل، درصدد مهار ناآرامی‌ها در شهر هون، در منطقه الجفره، در مرکز کشور در پی اعلام نافرمانی مدنی ساکنان این شهر در اعتراض به حضور افراد مسلح بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای