شکاف در جمهوری‌خواهان در پی مخالفت برخی از آنها با تأیید پیروزی بایدن

شکاف در جمهوری‌خواهان در پی مخالفت برخی از آنها با تأیید پیروزی بایدن

پلوسی بار دیگر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد.. نگرانی از خشونت در واشنگتن
دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 00:30
پلوسی در کنفرانس مطبوعاتی در مجلس نمایندگان در ماه اوت گذشته (خبرگزاری فرانسه)

امتناع اعضای جمهوریخواه سنا از تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شکاف در صفوف حزب شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری را عمیق‌تر کرد.

در همین حال ۱۱ سناتور آمریکا به رهبری تد کروز، سناتور ایالت تگزاس اعلام کردند که آنها تصمیم دارند علیه نتایج اعلام شده از سوی کالج انتخاباتی اعتراض کنند.

این گروه از سناتورها از کنگره درخواست خواهند کرد که کمیسیونی برای بررسی اتهامات مربوط به تقلب‌های انتخاباتی تشکیل دهد.

درخواست سناتورهای جمهوریخواه برای بررسی اتهامات ناظر بر سلامت انتخابات ده روز وقت خواهد گرفت.

این اقدام منعکس کننده اختلافات عمیقی است که روز به روز در صفوف حزب جمهوری افزایش می‌یابد و در واکنش‌های اعضای برجسته حزب تجسم یافته‌است.

پاتریک تومی سناتور جمهوری‌خواه ایالت کلیدی پنسیلوانیا و حامی ترامپ نیز در بیانیه‌ای نوشت: «یکی از ویژگی‌های بنیادین و معرف یک جمهوری دموکراتیک، حق مردم برای انتخاب رهبرانشان است. تلاش سناتور جاش هالی، تد کروز و سایرین برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالت‌های چرخشی مانند پنسیلوانیا مستقیماً این حق مردم را زیر پا می‌گذارد».

اظهارات مخالف در این حد متوقف نشد، بلکه شامل سناتورها میت رامنی و لیندزی گراهام شد، که پیشنهاد راه اندازی کمیته تحقیق را «مانور سیاسی» دانستند که «درمانی مؤثر» نخواهد بود.

در این میان، واشینگتن پایتخت آمریکا، همزمان با جلسات رسمی تأیید، آماده پذیرش جمعیت طرفداران رئیس‌جمهور ترامپ در ششم این ماه است.

ترامپ جزئیات تظاهرات «عظیم» را در توئیت خود منتشر کرد. بسیاری از این شورش‌ها نگران هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای