سپاه یک کشتی کره‌ای را در خلیج توقیف کرد.. سئول یگان ویژه دریایی اعزام کرد

سپاه یک کشتی کره‌ای را در خلیج توقیف کرد.. سئول یگان ویژه دریایی اعزام کرد

ایران می‌گوید توقیف شناور «قانونی است».. کره‌جنوبی خواستار آزادی فوری نفتکش شد
دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 19:15

سپاه پاسداران ایران، یک فروند نفتکش کره جنوبی را به اتهام «ایجاد آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» در آب‌های خلیج توقیف کرد. در مقابل، وزارت دفاع کره جنوبی نیز در واکنش به این ماجرا اعلام کرده که یک واحد از نیروهای دریایی مأمور به مقابله با دزدان دریایی را به آب‌های مجاور تنگه هرمز گسیل کرده‌است.

به گزارش «سپاه نیوز»، نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که صبح دوشنبه (۴ ژانویه/۱۵ دی) نفتکش کره‌ای «از مبدأ بندر الجبیل سعودی که در خلیج به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی دریایی» توقیف شده‌است.

این وب سایت وابسته به سپاه، تصویری هوایی از عملیات توقف کشتی در دریا در آن نفتکش و در کنار آن، چهار فروند شناور دریایی از جمله سه قایق تندرو منتشر کرده‌است.

اطلاعیه سپاه می‌افزاید که این کشتی با پرچم کره‌جنوبی در حال تردد و حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده‌است و خدمه‌های دستگیر شده از این شناور از ملیت‌های کره، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند.

سپاه محل توقیف نفتکش موسوم به ام‌تی هانکوک چمی (MT Hankuk Chemi) را اعلام نکرده‌است.

بر اساس گزارش‌ها توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران به درخواست اداره بنادر و کشتیرانی ایران و با حکم دادستانی استان هرمزگان انجام شده‌است.


* اعزام یگان ویژه دریایی به خلیج


به گزارش رویترز، در پی توقیف یک نفتکش کره جنوبی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج، وزارت دفاع این کشور نیز اعلام کرد واحد مقابله با دزدان دریایی را به تنگه هرمز اعزام کرده‌است.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که با همکاری وزارتخانه‌های خارجه و شیلات این کشور و همچنین نیروی دریایی چند ملیتی که در آب‌های مجاور حضور دارد، با دزدی دریایی مقابله خواهد کرد.


* تهران: موضوع کاملاً فنی است


به گزارش خبرگزاری فرانسه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملاً فنی است و کشتی نفتکش کره جنوبی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده‌است.


* سئول  خواستار آزادی فوری شد

در مقابل، وزارت امور خارجه کره‌جنوبی با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید خبر توقیف کشتی حامل مواد شیمایی این کشور توسط یگان‌های دریایی سپاه پاسداران در آب‌های خلیج از ایران خواست تا فوراً این کشتی را آزاد کند.

این نخستین‌بار نیست که ایران دست به توقیف کشتی‌های نفتی می‌زند. پیش‌تر نیز یک کشتی نفتکش بریتانیایی در آب‌های بین‌المللی توسط سپاه پاسداران توقیف شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای