واشنگتن: افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی، باج‌خواهی هسته‌ای ایران است

واشنگتن: افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی، باج‌خواهی هسته‌ای ایران است

دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 22:30

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه، تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را محکوم کرد و آن را تلاشی آشکار برای «باج‌گیری هسته‌ای» دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارشناسان این موضع‌گیری را تلاش دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در حال خروج از کاخ سفید، برای تحت فشار قرار دادن رئیس‌جمهور بعدی جو بایدن دموکرات خود می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد در فردو، یک تلاش آشکار در راستای تشدید کمپین باج‌خواهی هسته‌ای این کشور است. این تلاش همچنان به شکست خواهد انجامید.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: اطمینان داریم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران را زیر نظر خواهد داشت و آن را گزارش خواهد کرد.

این واکنش آمریکا پس از آن مطرح می‌شود که تهران اعلام کرد مراحل غنی سازی اورانیوم را با تأسیسات ۲۰ درصدی در تأسیسات فردو آغاز کرده‌است، که بسیار بالاتر از آن تعهدی است که در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین تهران و شش قدرت بزرگ در سال ۲۰۱۵ مشخص شده‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد را آغاز کرده‌است.

این خطرناکترین اقدام در مجموعه اقداماتی است که ایران انجام داده و از طریق آن از اکثر تعهدات اصلی خود در توافق هسته ای در پاسخ به خروج یک جانبه ایالات متحده از این توافق‌نامه در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران عقب‌نشینی کرده‌است.

این تحول با توجه به افزایش تنش‌ها طی روزهای گذشته بین ایران و ایالات متحده و هشدارهای متقابل در مورد لغزش آن به سمت یک تشدید امنیتی طی چند هفته باقی مانده برای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جمهوریخواه در قدرت صورت می‌گیرد.

کارشناسان واکنش آمریکا را تلاش دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن دولت بعدی دموکرات‌ها در این پرونده می‌دانند، به ویژه از آنجایی که جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب که از ۲۰ ژانویه روی کار می‌آید، به قصد خود برای «تغییر مسیر» و فعال سازی گزینه دیپلماسی با ایران در صورت بازگشت کامل به تعهدات هسته ای خود اشاره کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای